O čem jsou doopravdy dětské pohádky? Růženku znásilnili ve spánku a Rapunzel byla statečná Řekyně
Kdo z nás v dětství nerad poslouchal klasické pohádky? Kouzelné pohádkové příběhy by měly děti naučit, že dobro vždy zvítězí nad zlem a špatní lidé budou spravedlivě a po zásluze potrestáni. Ale bylo tomu vždy skutečně tak? A jsou tyto mnohdy dobrodružné příběhy opravdu jen dílem pera šikovného spisovatele s fantazií, nebo mohou mít i reálný a mnohdy také děsivý základ? Pojďme se na některé pohádky blíže podívat…
Rapunzel – nebo možná svatá Barbora?
Tato pověstná „princezna“ původně pochází z pohádky bratří Grimmů napsané roku 1812. Avšak tento příběh má kořeny ještě hlubší, než se může na první pohled vůbec zdát. Jeho základy se objevily již dříve, než vznikla tato populární sbírka.
Příběh o krásné dívce s dlouhými vlasy uvězněné zlou čarodějnicí, která čeká na svého zachránce, vychází z díla Friedricha Schulze z roku 1790. Nicméně ani Schulz nebyl zcela původním, tedy prvním autorem. Je třeba se vrátit ještě více zpátky v čase. Respektive – o dost zpátky…
Představte si, že jste se ocitli v dobách starověku, kde se dobrodružství stala součástí každodenního života. V této éře žila také svatá Barbora, mladá žena, která měla údajně žít v Řecku kolem 3. století. Její příběh je plný neuvěřitelných zvratů a obdivuhodné odvahy.
Barbořin otec byl pohan, zatímco její matka vyznávala křesťanskou víru. Bohužel, matka zemřela, když byla Barbora ještě mladá. Po její smrti se otec rozhodl, že Barbora musí uzavřít sňatek s mužem, kterého jí sám vybral. Ale Barbora měla odvahu postavit se proti rozhodnutí svého otce. Ten ji proto zavřel ve vysoké věži, doufaje, že ji tím donutí změnit názor. Nicméně Barbora se nedala a setrvávala pevně ve svých přesvědčeních. A zde začíná ta nejúžasnější část příběhu.
Její vyvolený muž, který také vyznával křesťanskou víru, za ní přicházel alespoň jednou denně. Jak to dělal? Lezl po dlouhých vlasech, které si Barbora nechala volně splývat z okna věže. Ale jednoho dne otec zjistil, co se děje, a rozzuřený se ji pokusil zabít. Avšak pověst praví, že se Barbora zoufale modlila a zdálo se, že její modlitby byly vyslyšeny. Zázrakem se kamenná zeď věže rozestoupila a Barbora mohla utéct. Její nezlomná víra ji prý zachránila. Nakonec byla prohlášena za svatou.
Kráska a zvíře – příběh o chlapci v kleci
Znáte tuhle pohádku? Krásná a skromná dívka, co se zamiluje do ohavného zvířete, a nakonec ho její láska změní v krásného prince? Skutečná verze, z níž příběh pochází, je ovšem ještě o něco divočejší než notoricky známý příběh od Disneyho.
Pohádka byla totiž pravděpodobně inspirována skutečným příběhem z 16. století. Předlohou se stal chlapec Pedro Gonzales, který trpěl hyperichózou, což je nemoc způsobující nadměrný růst ochlupení po celém těle, a to včetně obličeje. Vyrůstal v kleci, byl vystavován jako atrakce a jedl syrové maso. Dokud ho jednoho dne francouzský král Jindřich II. nedostal jako dárek pro vlastní obveselení. Král ho poslal do svého dvora, kde dostal nové jméno – Petrus Gonsalvus.
Po smrti krále byl Petrus poslán na venkov, aby se skryl před veřejností. Právě tehdy do jeho života vtrhla mladá dívka jménem Catherine, která přišla navštívit svého otce pracujícího nedaleko. Podle legendy se dívka do Pedra zamilovala a měla s ním následně sedm dětí.
Šípková Růženka – znásilněná ve spánku
Vraťme se zpět do dob staré Itálie, kde se rodí jedna z nejznámějších pohádek vůbec. Ne, nemluvíme teď o klasické Šípkové Růžence, jak ji asi zná úplně každý z nás, ale o původní verzi, která nese název „Slunce, Měsíc a Talia“.
Talia, dcera bohatého lorda, má od sudiček předurčenou budoucnost, která se zdá být něčím mezi pohádkou a prokletím. Už od narození jí je předpovězeno, že bude oslnivě krásná, avšak taky to, že její život bude ohrožen, pokud se píchne o ostrý předmět. Vyděšený otec se snaží tomuto neštěstí předejít a ve svém sídle likviduje jakékoliv špičaté a nebezpečné předměty. Jenže jak to tak bývá, osud si vždy najde cestu.
Jednoho dne Talia zahlédne ženu, jak přede. Sama se rozhodne si také vyzkoušet práci s kolovrátkem. Píchne se však do prstu a usne tvrdým spánkem. Potud můžeme najít mnoho podobností s notoricky známým příběhem o spící krasavici.
Následně je Talia odvezena na venkovské sídlo. Na scénu příběhu vstupuje král, který se do Talie zamiluje. Přestože dívka spí, pomiluje se s jejím bezvládným tělem a následně odjede do svého rodného města.
Ovšem za spící kráskou jezdí pravidelně, až s ním Talia otěhotní a spící mu porodí dvě děti, které král pojmenuje Slunce a Měsíc. Děvčátko Slunce mělo podle pověsti problémy přisát se k matčině prsu, a tak jednou vzalo nevědomky do úst Taliin prst, ze kterého vysálo třísku z kolovrátku. Talia se probouzí a je velmi šťastná, že má zdravé a krásné děti.
Nicméně ani u této pohádky není zcela tradiční šťastný konec. Král, který nemůže zapomenout na Taliu, denně ze spaní křičel její jméno. Žárlivá královna, jeho žena, poručila služebnictvu dívku najít a předvést. Následně dala kuchaři za úkol děti upéct a strážím nakázala, aby krásnou Talii upálili. Kuchaři je ovšem dětí líto, proto vše řekne králi a následně je k trestu smrti upálením odsouzena samotná královna.
Zdroj: Instagram LucieZel, knizni-dira.cz, artuk.org, llthatsinteresting.com, wikipedia.org, thomaskinkade.com, gatherer.wizards.com