Objevili jsme tajemný zámek proslavený Tomášem Klusem. Je volně přístupný a úžasně zachovalý
Když přijde řeč na zámky, které si zahrály v pohádkách, většina lidí si pravděpodobně vybaví Červenou Lhotu nebo Hlubokou. Dál naše znalosti obvykle nesahají. Je to ale škoda, protože nám kvůli tomu utíkají velmi zajímavé cíle výletů. Dobrým příkladem je například zámek Lemberk. Jeho název vám možná nic neřekne, pohádka Tajemství staré bambitky ovšem určitě ano. A právě tento film na zmíněném zámku vznikal.
Pohádka Tajemství staré bambitky s Tomášem Klusem v hlavní roli se poprvé vysílala na Štědrý den a získala si velkou oblibu malých i velkých diváků. Pro natáčení si režisér Ivo Macharáček zvolil krásný zámek Lemberk, který se nachází na Liberecku.
Původně byl postaven v gotickém stylu již ve 13. století Havlem z Lemberka. Pokud je vám toto jméno povědomé, je to proto, že zmíněný pán byl manželem svaté Zdislavy, jedné z nejznámějších českých světic. V polovině 16. století byl ale zámek přestavěn do barokní podoby, v jaké ho můžeme vidět i dnes.
Lemberk se v Tajemství staré bambitky stal domovem sympatického, ale poněkud méně důvtipného prince Jakuba, kterého si zahrál písničkář Tomáš Klus. Na plátně tak bylo k vidění mnoho záběrů, ve kterých se s kytarou v ruce prochází po nádvoří. Diváci ale nebyli ochuzeni ani o nádherné interiéry.
Zámek nabízí nádherné interiéry
Pokud byste se na Lemberk chtěli vypravit, jedná se skutečně o malebné místo pro výlet. Rozhodně se zde nebudete nudit, protože je tu pro turisty připraveno hned několik prohlídkových okruhů. Každý si tak zcela jistě přijde na své.
Vidět můžete soukromé a reprezentační prostory, a to v okruhu, který pojednává hlavně o historii zámku. Další okruh představuje provozní prostory, což zní sice na první pohled nudně, ovšem nenechte se zmást.
Kromě vrchnostenských bytů totiž uvidíte také zbrojnici a především černou kuchyni, ve které princ Jakub velmi rád trávil čas. Poslední okruh nabízí interiéry z období od 18. do 20. století, pokud vás tedy zajímá, jak se vyvíjelo bydlení v průběhu času, zamiřte právě tam. Kromě toho se na Lemberku průběžně pořádají všemožné výstavy, a tak zde pokaždé můžete narazit na něco nového.
Zámek Lemberk má svá vlastní strašidla
Zámek Lemberk je také vyhlášeným místem, kde se vyskytují různé paranormální jevy, a tak ho mají rádi především nadšenci, kteří se zajímají o duchařinu. Ti popisují vznášející se postavy utkané z mlhy, fosforeskující mlhu a dokonce i poltergeisty.
Výskyt poltergeista má obvykle doprovázet prudký pokles teploty v místnosti. Pak přichází na řadu nevysvětlitelný pohyb neživých předmětů. Český záhadolog Ivo Mackerle popisuje například případy, kdy vzduchem létaly talíře. Pokud ale jde o zámek Lemberk, pozoroval zde prý mírnější případ poltergeista.
Strávil noc v zámecké kapli, kde byl svědkem toho, jak po půlnoci začal poskakovat plamen svíčky, jako by se chvěl ve větru. Až na to, že nikdo z přítomných údajně žádný vánek nepocítil.
Místní kastelánka prožila horké chvilky
Z podkroví poté prý slyšel klepání, po chvilce následované těžkými kroky. Při průzkumu, který následně podnikl, prý objevil v podkroví neporušenou vrstvu prachu. Aby se tam tak někdo noc předtím procházel, není dost dobře možné.
Nepříjemné zážitky popsala také kastelánka Jana Talafantová. Když nastoupila do práce, našla prý v zámku zvláštní vyřezávanou hůlku, která nebyla součástí inventáře. Protože o ni předchozí kastelán nejevil zájem, vzala si ji do svého bytu.
V noci ji prý ovšem tento nástroj strašil – vznášel se ve vzduchu, nebo na ni výhružně mířil. Protože jí skutečně nedal spát, donesla hůlku nakonec místnímu knězi. Ten ji pokropil svěcenou vodou a od té doby prý bylo po problémech.
Zdroje: Lifee.cz, Zamek-lemberk.cz, Blesk.cz, Horydoly.cz