Objevili jsme tajný zámek z filmu s Milošem Kopeckým. Je krásný a volně přístupný
Zámek Žleby na Kutnohorsku byl původně postaven v gotickém stylu. Pozdější úpravy a rekonstrukce pak byly inspirovány anglickým zámkem Montacute z hrabství Somerset. Zámek Žleby tak ve výsledku vypadá jako z pohádky, není tedy divu, že se jich na místě také rovnou několik natočilo. Jmenovat můžeme třeba filmy O vánoční hvězdě, Tři bratři nebo Nejlepší přítel.
Tím ale náš výčet rozhodně nekončíme! V roce 1968 tu natočil režisér Karel Steklý komediální film Slasti Otce vlasti, kde si v hlavních rolích zahráli Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová a Miloš Kopecký. Zajímavostí je, že se jednalo o první velkou filmovou roli Daniely Kolářové vůbec. Už tehdy si navíc zahrála po Hanzlíkově boku.
Režisér Kryštof Hanzlík pak na místě natočil romantickou pohádku Královský slib, která se kromě zámku Žleby natáčela ještě v renesanční tvrzi Cuknštejn v okrese České Budějovice, natáčelo se ale i u Žárského rybníka.
V zámku se v roce 2006 na kameru píchla do prstu Šípková Růženka, o dva roky později se zde natáčela štědrovečerní pohádka Kouzla králů, kde si zahrál pekaře Tadeáše Kokrdu známý herec Martin Kraus. Libuše Šafránková spolu s Josefem Abrhámem se v ní objevili v rolích krále a královny. O hercích je mimochodem známo, že se do sebe zamilovali během společné práce v divadle.
Romantické sídlo rodu Auerspergů si oblíbil i režisér Zdeněk Troška, který zde natočil na námět Jana Drdy Nejkrásnější hádanku, ve které si zahráli Jan Dolanský, Veronika Kubařová či Taťana Krchovová.
Již zmiňovaní Tři bratři z dílny Jana Svěráka pak byli absolutním hitem. V muzikálové pohádce se bok po boku objevili Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula a v roli vypravěče figuroval i samotný Zdeněk Svěrák. Jen za první měsíc vidělo film v kinech 404 tisíc diváků a pohádka se stala bezkonkurenčně nejnavštěvovanějším bijákem roku 2015!
Dále se na zámku Žleby točil Nejlepší přítel nebo pohádka Karla Janáka O vánoční hvězdě, která byla vyrobena ještě ve spolupráci se slovenskou a německou produkcí. A obsazení měla pohádka skutečně skvostné, hvězdu Deničku si v ní zahrála Tereza Ramba, učitele ztvárnil Vojtěch Kotek, Zlata Adamovská se představila v roli královny a Anna Geislerová zase jakožto hypnotická Proxima.
Zámek prošel mnoha přestavbami
Zpátky ale k zámku a jeho historii. Stavba je chráněnou národní kulturní památkou. Ve třináctém století nechali zámek vybudovat Lichtenburkové. Od té doby prošel ale řadou významných změn. Z gotické stavby se později stala stavba renesanční, kde se usídlili Auerspergové, kteří zámek přestavili do barokní podoby. Ti jej vlastnili až do druhé světové války. Dnes je výsledkem romantické přestavby ve slohu novogotickém.
V zámku se dochovala i kuchyně, kromě toho se mohou návštěvníci projít zámeckým parkem nebo zahradami postavenými v anglickém stylu. Jen pět minut od zámku navíc návštěvníky s dětmi potěší i zoopark s bílými jeleny. Tam se budete moci vydat po prozkoumání zámku a jeho okolí, což vám zabere zhruba hodinu.
Mrazivá historka
Co by to ovšem bylo za zámek, kdyby se k němu nevázala i nějaká ta mrazivá historka, že? Konkrétně na zámku Žleby nahromadili Auerspergové, kteří byli jeho posledními majiteli, ohromnou sbírku kuriozit a zbraní. Sám zámecký pán se prý sem tam občas oblékl do brnění a z cimbuří hovořil k místnímu obyvatelstvu. Pokud by tak některý z návštěvníků uslyšel z cimbuří zvuk řinčení zbraní či brnění, jistě by věděl, odkud vítr vane…
I zámek Žleby zasáhly povodně
Zpátky ale do současné doby. I zámek Žleby totiž zasáhly nedávné povodně. Na oficiální stránky tak bylo umístěno varování s tím, že je vstup do zámeckého parku až do odvolání přísně zakázán, a to z důvodu podmáčeného terénu. Návštěvníkům tak mimo jiné hrozí například pád stromů. Turisté ovšem nemusí zoufat úplně.
„Zámek a nádvoří jsou otevřené, obora je otevřená s omezením. Dbejte na svou osobní bezpečnost a zbytečně neriskujte,“ píše se na stránkách.
Zdroje: zamek-zleby.cz, epochaplus.cz