Objevili jsme ztracenou fotku Václava Havla, když mu bylo 25 let. Vypadal jako Matt Damon
Václav Havel se narodil a vyrůstal v rodině pražských podnikatelů. Kulturní tradice rodiny orientovala Václava Havla k humanistickým hodnotám české kultury. Když se poté seznámil s Olgou Šplíchalovou, oba se velmi rychle sblížili, a to i přesto, že pocházeli z odlišného prostředí. Z té doby pochází i jedna ztracená fotografie, na které vypadá náš bývalý prezident jako filmová hvězda Matt Damon.
„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ – tak zní citace Václava Havla, která se dostala doslova do celého světa. I když oblíbený český prezident zemřel již před třinácti lety, v našich srdcích zanechal nesmazatelnou stopu. Na Pražském hradě vydržel deset let a mezi lidmi byl obdivovaný i jako literát, který se proslavil svými dramaty v duchu absurdního divadla.
Nikdy by nebyl tím, čím byl, bez své rodiny
Dokonalé zázemí vytvářela Havlovi zejména jeho matka Božena, ke které odmala vzhlížel a vroucně ji miloval. Důležitý byl pro něj ale také názor jeho dědečka Hugo Vavrečky, který všem svým vnukům kladl na srdce, aby celý život o něco usilovali a „neseděli na zadku“. Podle některých zdrojů své děti víc ovlivňovala právě Božena než její manžel. Synům zajistila guvernantku. I tak ale do výchovy dětí aktivně zasahovala. „Vlastnoručně jim například vyrobila velikou nástěnnou abecedu s naučnými obrázky či sérii Věda,“ nechal se slyšet autor Havlova životopisu Daniel Kaiser.
Z Václava se nakonec stal prezident republiky, z jeho bratra Ivana kybernetik. Podle Kaisera by pak měla každá matka dělat pro své děti tolik, co právě Božena Havlová pro své syny. I sám Václav Havel několikrát přiznal, že ke své milované matce vzhlížel. Zdědil po ní výtvarné i literární umění. Božena byla velmi vzdělaná žena a pro svou rodinu by udělala cokoliv. Syny měla vždy na prvním místě.
Odmala měl blízko ke kinematografii
Havel nebyl jen výjimečný politik a dramatik, velkou zálibu viděl i ve filmech. Jeho strýc Miloš byl za první republiky významným filmovým podnikatelem a založil například barrandovské ateliéry. I Václav se pokoušel dostat v 50. letech na FAMU, ovšem bezúspěšně. Kdyby tak tehdejší porota věděla, koho mají v té době před sebou. K filmu se ale Havel přece jen dostal, i když ne jako režisér, kterým se chtěl původně stát. V roce 1965 se mihl v epizodní roli ve filmu Každý mladý muž režiséra Pavla Juráčka a zahrál si i sám sebe ve filmech Kamenný most nebo Horem pádem.
S Olgou se seznámil v pověstné kavárně Slavia
Rok 1953 byl pro mladého Václava osudový. Při návštěvě kavárny Slavia se totiž seznámil s Olgou. Byl sice o tři roky mladší, padli si ale okamžitě do oka. Tehdy se ve Slavii scházela především intelektuální omladina a Olga Václava nejvíce ohromila tím, že působila nedostupně. Trvalo dokonce tři roky než spolu začali chodit. Do té doby se spolu ale velmi blízce přátelili. Po devíti letech od prvního setkání se Václav s Olgou vzali. Václav byl jako mladík velice sympatický a na archivním snímku může připomínat amerického herce Matta Damona.
I když svou ženu Václav vroucně miloval, sem tam si neodpustil románek s jinými ženami. „Na Václavovi není nejstrašnější, že má ty svoje ženský, ale že mi o nich musí hned povědět,“ přiznala jednou Olga s tím, že o milenkách svého manžela věděla. Tolerovala to. Jednou dokonce málem došlo i k rozvodu. V té době se Václav stýkal s Annou Kohoutovou, bývalou ženou jeho kamaráda Pavla. V knize Havel se k této situaci vyjádřil Václavův kolega. Ten řekl, že se Havel do Anny upřímně zamiloval, a proto tedy hrozilo, že kvůli této ženě Olgu opustí. Olga však ke svému muži stále vzhlížela a stála při něm v dobrém i ve zlém.
Zdroje: aktualne.cz, reflex.cz, liffee.cz