Objevte kouzlo Mikulova: České Toskánsko plné zážitků
Malebné město v srdci jižní Moravy a na samém úpatí Pálavy je známé nejen svou bohatou historií, ale hlavně svým vínem. Patří k nejvýznamnějším vinařským centrům u nás. A není divu, nabízí totiž ideální podmínky pro pěstování vinné révy. I proto se stal synonymem pro kvalitní víno.
Oblast bývá někdy nazývána také jako „České Toskánsko“, a to právě s ohledem na vinařskou tradici, kterou má s italským regionem společnou. Nacházejí se zde krásné vinohrady, které rostou na vápenité půdě a propůjčují tak zdejším vínům charakteristickou chuť.
Malé město s velkým významem
Řeč je o Mikulovu, jihomoravském městě se 7 500 obyvateli, které sice není velké rozlohou, ale svým významem rozhodně. Ne náhodou patří k nejatraktivnějším a nejoblíbenějším destinacím. Turisté se sem sjíždí ze všech koutů, a to především za vínem. Vinařská turistika zde bují ve velkém, a není divu. Tradice pěstování vína tady sahá až do doby příchodu římských legií na Moravu. Římané se usídlili nedaleko dnešních Nových Mlýnů, tedy v oblasti pod Pálavou, která nabízí doslova ideální podmínky. První víno se tady tak objevilo už ve 3. století našeho letopočtu.
Centrum vinařství
Na tradici pak navázala i Velkomoravská říše. Významnou měrou se ale rozvíjela i ve středověku. Od 13. století vládli oblasti Lichtensteinové a víno se stalo cenným arktiklem šlechty i měšťanů. Od 15. století pak nastává prudký rozkvět. Éru největší slávy ale můžete datovat do 17. století. Velkou úlohu ale sehrál také šlechtický rod Dietrichsteinů, který Mikulovu vládl několik století. Stal se patronem vinařství a zasloužil se o markantní rozvoj zdejších vinic. Právě pod jejich vlivem se v 18. století stal Mikulov centrem vinařské kultury. A nic se na to nezměnilo ani dnes.
Víno na každém kroku
Na své si tady přijdou všichni milovníci dobrého vína. V Mikulovské vinařské podoblasti, která je jedním z center vinařství v České republice, vznikají hlavně skvělá bílá vína se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti. Na vápenitých půdách v okolí Pálavy se dobře daří odrůdám jako je Ryzlink vlašský, Rulandské bílé nebo Chardonnay. Ochutnat to nejlepší, co jihomoravské vinice nabízejí, pak můžete v některém z mnoha sklepů, vinoték a vináren. Zůstávat ale nemusíte jenom u degustací, vždyť kde jinde byste se mohli o víně dozvědět víc?
V Mikulově se v průběhu celého roku koná také řada akcí, při kterých víno teče proudem. K těm největším bezesporu patří Pálavské vinobraní, které probíhá vždy druhý zářijový víkend. Vychutnat si na něm můžete nejen víno z loňských ročníků, ale i burčák. A to vše za bohatého hudebního doprovodu. Na festivalu zaznívá rocková i lidová hudba, konají se tady také nejrůznější pouliční divadelní představení.
Nabízí i další lákadla
Mikulov ale nejsou jenom vinice, i když se jich v jeho okolí nachází úctyhodných 440 hektarů. Město má také bohatou historii. K největším dominantým patří bezesporu barokní zámek stojící na výrazném skalním útesu. Původně byl Přemyslem Otakarem II. udělen Lichtensteinům, které na konci 16. století vystřídali právě Dietrichsteinové. Dnes je zámek sídlem Regionálního muzea Mikulov, ve kterém můžete objevit nejrozsáhlejší tuzemskou expozici vinařství a vinohradnictví. Jen tak mimochodem, v jeho sklepení se nachází obří sud, který vznikl v roce 1643 a vejde se do něj neuvěřitelných 101 400 litrů vína.
V popularitě šlape zámku na paty Svatý kopeček, který nabízí nádherné panoramatické výhledy nejen na samotný Mikulov, ale i jeho okolí. Kromě turistické atrakce je také vyhlášenou přírodní rezervací. Na jeho vrch vystoupáte po prastaré křížové cestě, která patří k jedněm z nejstarších u nás. Zkuste se sem vydat na východ či západ slunce, zažijete pak neskutečnou podívanou.
Za poznáváním přírodních krás
V okolí Mikulova se můžete také kochat rozmanitou přírodou. Nachází se totiž v okrajové části CHKO Pálava, k výletům tak přímo vybízí. Kromě vinohradů se tady rozprostírají bílé skály i rozlehlé vodní plochy. Vše nejlépe poznáte ze sedla kola, okolí Mikulova je totiž doslova rájem pro cyklisty, a to i ty méně zdatné. Nečeká vás tady totiž žádné velké převýšení, takže to bez problémů zvládne ušlapat i začátečník. Oblast totiž protíná více než 1 200 km dlouhá síť cyklotras.
Zdroj: kudyznudy.cz, vinazmoravyvinazcech.cz, cesky.radio.cz