Objevte zapomenuté české vánoční tradice: Překvapí vás sekera pod stolem i cibulové slupky
Ulice obsadila barvitá světelná výzdoba, která svou září protíná dlouhé noční večery. Vločky se něžně dotkly malebné české přírody, kterou v některých oblastech oblékly do skvostného sněhového kabátu. Zrnka písku neustále propadávají do spodních pater přesýpacích hodin, čímž postupně obdarovávají adventní věnec novými plamínky. Geniální malíř, jenž si říká mráz, vytváří překrásné obrazy na prochladlá skla. Jásající děti se zuby nehty drží, aby nerozcupovaly čokoládové kalendáře dříve, než přijde Štědrý den. Vánoce již zkrátka ťukají na dveře.
K Vánocům je přivázána dlouhá šňůra zvyků. Asi každý slyšel například o zlatém prasátku, vánočním půstu nebo polibku pod jmelím. Bez zdobení stromečku nebo pečení cukroví si pak konec roku nedokáže představit skoro nikdo. Spousta tradic nicméně málem upadla v zapomnění, což by mohlo být předkům líto. Jaké to jsou?
Sekera pod stolem by měla pomoci každému, koho trápí bolest nohou
Prvním zvykem, o kterém jste možná neměli sebemenší tušení, je položení sekery pod stůl. Následně byste na ni měli šlápnout před tím, než se ponoříte do jezení. Mělo by se tak udělat na Štědrý den při večeři. Naše babičky a dědečkové věřili, že jim dodržování této tradice uleví od bolesti nohou i jiných zdravotních problémů.
Snězte kousek okoralého chleba pro štěstí
Rozličné tradice vám velmi často slibují štěstí, pokud je budete dodržovat. Platí to i o snězení kousku okoralého chleba v průběhu večeře na Štědrý den.
Pálení františků a purpury patří mezi originální české tradice
Pálení františků (důraz na malé písmeno) pochází z oblasti Krušných hor. Tento zvyk je tu s českým lidem již přes 300 let, a tak by byla rozhodně škoda, pokud bychom nechali františky jednou pro vždy vyhasnout. Jejich aroma připomíná vůni kadidla, což má svou symboliku. Právě kadidlo totiž přinesli Tři králové narozenému Ježíškovi. Společně s ním jej obdarovali ještě zlatem a myrhou (pryskyřice z myrhovníku).
Kadidlo mělo představovat božství, zatímco zlato je symbolem království a královského rodu. Myrha byla pravděpodobně předzvěstí Ježíšovy předčasné smrti. Zároveň tyto dary představovaly všechna tři skupenství (zlato pevné, myrha kapalné a kadidlo plynné), ze kterých je stvořen svět.
František obvykle obsahuje pryskyřici z kadidlovníku pravého a pálené dřevěné uhlí.
Na podobném principu funguje pálení purpury. Rozdíl je v tom, že se jedná o směs voňavých bylin a koření. Je složena například z levandule, mateřídoušky, máty, šalvěje, eukalyptu, meduňky, muškátového oříšku, tymiánu, majoránky, oregana, rozmarýnu, heřmánku, lístků růží, jehličí, maliníkových, jahodníkových nebo borůvkových listů. Najdete v ní nicméně i dlouhé zástupy jiných přírodních ingrediencí. Purpura se položí na kamna, kde se z ní postupem času odpařuje příjemná vůně.
Vysekávání díry do ledu prozradí dívkám podobu ženicha
Pokud by si dívka přála spatřit podobu svého ženicha, měla by podle jedné z pověr vysekat díru do ledu. U této tradice nutno podotknout, že byste si měli dávat velký pozor. Sekat díru někde uprostřed rozsáhlého rybníka, když není dostatečně zamrzlý, opravdu není dobrý nápad.
Zapečte minci do vánočky
Naše babičky dříve zapékaly mince do vánoček. Kdo ji podle pověsti při krájení objevil, mohl se těšit na bohatou budoucnost. Pokud máte v plánu tuto tradici obnovit, sdělte to pro jistotu nejdříve ostatním. Jinak hrozí, že si na ní vylámou zuby.
Předpověď počasí z cibulových slupek
Máte dost nepřesných předpovědí počasí? Podle zvyku našich předků si můžete zjistit sami, jak bude následujících 12 měsíců vypadat. Tato tradice spočívá v tom, že si připravíte dvanáct cibulových slupek a nasypete na ně sůl. Pokud bude druhý den sůl na slupce rozpuštěná, měl by být daný měsíc deštivý. Každá slupka představuje jeden měsíc.
Zdroje: czechtheworld.cz jenzeny.cz vitalia.cz iprima.cz