Od pár tisíc až po statisíce. Jaké jsou nejhůře a nejlépe placené práce v Česku?
Peníze jsou v posledních měsících pro spoustu lidí hlavním tématem a také největší starostí. Ceny bydlení a potravin strmě vzrostly, ale mzdy tento růst nekopírovaly. Proto má leckdo problém vyjít se svým příjmem. A tak možná nastal čas na změnu profese. Zjistili jsme, které patří k nejlépe placeným a kde si naopak vyděláte úplně nejméně.
Smutným faktem je, že velmi nízké mzdy jsou obvykle ve státní a veřejné sféře. Úředníci jsou totiž hodnoceni podle speciálních platových tabulek, kde se výše platu odvozuje od věku, předchozí praxe i od vzdělání. Nadšený mladý člověk, který má chuť něco v naší byrokracii změnit nebo pomáhat lidem, tak může dostat třeba jen ubohých 25 tisíc korun. Zkušený padesátník s dlouholetou praxí se naopak může dostat na dvojnásobek. Což není příliš motivující.
Státní sféra je ale kapitolou samou pro sebe. A tak se raději zaměřme na typické profese a jejich výši platů. Každý rok se za tímto účelem tvoří statistiky, aby bylo zřejmé, kteří zaměstnanci jsou nejlépe placení a kde naopak do průměrné mzdy zbývají tisíce korun. Obecně také platí, že vyšší mzdy jsou ve velkých městech. A na více peněz často dosáhnou vzdělanější a zkušenější lidé.
Průměrná mzda byla v České republice na začátku letošního roku 43 941 Kč. V Praze ale byla ve stejném čase průměrná mzda 56 372 Kč. Z čehož plyne, že když stejnou profesi vykonáváte v Aši a v Praze, může být rozdíl v odměně mnohatisícový. Což je docela smutné.
Nejhůře placené profese
Už tradičně patří k nejhůře placeným profesím v České republice uklízečky. Ty v průměru berou okolo 20 000 korun. Ale i tady existují velké rozdíly. Pokud se někdo nechá zaměstnat jako uklízečka, tak má tuto mizernou mzdu. Pakliže se ale někdo rozhodne jako uklízečka podnikat, může si vydělat úplně jiné peníze – takové hospodyně a uklízečky si běžně účtují 200 až 400 Kč na hodinu. A leckdy „na ruku“.
K dalším špatně placeným profesím patří popeláři. Malí kluci je sice neskonale obdivují, ale skončit jako popelář není žádné terno. Průměrná mzda se v tomto oboru pohybuje okolo 24 000 korun. O moc lépe na tom pak nejsou ani prodavači. Ačkoliv je obchodní řetězce lákají na vysoké odměny, tak na ty dosáhnou jen někteří a po několika letech – v průměru berou okolo 26 000 korun měsíčně.
Hodně špatně jsou na tom i vrátní. Ti berou podobně jako uklízečky. Zaměstnavatelé navíc na tyto pozice často raději berou lidi s částečným invalidním důchodem, což se jim vyplatí víc. A podobně málo berou i pomocní dělníci, doručovatelé zásilek nebo číšníci. Právě ti jsou závislí především na dýškách, která mnohdy činí velkou část jejich příjmů.
Nejlépe placené profese berou přes 100 tisíc
Pokud si tedy chcete finančně polepšit, měli byste zamířit jinam. Dlouhodobě patří k nejlépe placeným pracovníci v IT sektoru. Nicméně, k tomu musíte mít potřebné vzdělání a zkušenosti. Existují sice různé programátorské kurzy, ale na plat kolem 100 tisíc si po jejich absolvování ještě dlouho nesáhnete. Ale i tak díky nim můžete začít vydělávat třeba kolem 40 tisíc a pak díky praxi postupovat výš.
Na vrcholku žebříku pak stále stojí manažeři a ředitelé velkých firem. Jejich platy se pohybují ve stovkách tisíc korun. Ovšem i manažerské pozice chtějí hodně let praxe a dostatečné vzdělání. Není to tak práce pro každého a uplatní se tu jen špičkoví zaměstnanci a znalci oboru.
Mezi nejlépe placené profese dále patří letečtí dispečeři, kteří berou až okolo 200 tisíc korun měsíčně. Okolo 100 tisíc měsíčně vydělávají pracovníci bank nebo pojišťoven. Na podobnou částku si přijdou i vysocí státní úředníci a nebo také přední lékaři (primáři atd.).
Statisíce ale na druhou stranu může začít vydělávat i každý průměrně šikovný řemeslník. Po těch je obrovská sháňka, takže instalatér, elektrikář nebo zedník, který začne pracovat na živnost, náhle bude vydělávat desítky až stovky tisíc. Ale za cenu dřiny a velké námahy.
Zdroje: kurzy.cz, fondik.cz, euro.cz