Ráno vs. večer: Kdy cvičení přináší maximální účinky? Odborníci znají odpověď
Základem zdravého životního stylu je cvičení. Na tom se shodují všichni lékaři, nutriční poradci i vědci. Ale už se často nedokážou shodnout na tom, v jakou denní dobu je nejlepší cvičit. Přitom právě výběr správného času vám může pomoci zhubnout rychleji a snadněji.
Kdo se rozhodne začít cvičit, ten si tuto aktivitu obvykle plánuje podle svých dalších povinností. Ranní ptáčata si klidně jdou zacvičit v 5 hodin ráno, ještě než se vzbudí ostatní členové rodiny. Sovám zase nevadí zasportovat si třeba v 11 večer. A většina lidí jednoduše chodí cvičit odpoledne, tedy po práci.
Nepřijde nám to jako žádná věda, protože důležité přece je, že cvičíme, a ne kdy cvičíme. Ale opak je pravdou. Podle posledních zjištění vědců je totiž výběr času nesmírně důležitý a může nám v naší snaze zhubnout nebo udržet si váhu hodně pomoci. Špatná denní doba nám to naopak ztěžuje. Takže ode dneška dost možná budete muset radikálně změnit své sportovní návyky.
Nejlepší čas pro cvičení je jen jeden
Rozhodnout, jestli je prospěšnější ranní, odpolední nebo večerní cvičení, není snadné. A pro správné zodpovězení této otázky je proto potřeba nasbírat dostatek prokazatelných dat, která jasně ukážou, která z variant je nejlepší. Proto se čtyři vědci Tongyu Ma, Thomas Bennett, Chong-Do Lee a Mairead Wicklow rozhodli začít studovat cvičební návyky u více než 5 200 žen a mužů.
Během tří let průběžně měřili jejich index tělesné hmotnosti (BMI) a přeměřovali také pravidelně obvod jejich pasu. Zjišťovali, v jakou denní dobu cvičí a jak se to projevuje na jejich hubnutí. A došli k překvapivým výsledkům.
Ukázalo se, že největší efekt mělo ranní cvičení. Ti, kdo se ke sportovní aktivitě odhodlali ještě před odchodem do zaměstnání, hubnuli mnohem rychleji než lidé cvičící odpoledne nebo večer. Zajímavé je, že v této skupině byla spousta lidí, kteří mají sedavé zaměstnání. Takže po docvičení odešli do kanceláře, kde proseděli téměř 8 hodin. Ale i tak se to negativně neodrazilo na obvodu jejich pasu.
Důležité je cvičit před snídaní
Z výzkumu vzešlo ještě jedno zajímavé zjištění. Aby ranní cvičení zafungovalo na maximum, je potřeba cvičit ještě před snídaní. Což je i poměrně logické, protože sportovat po jídle je nevhodné. Právě díky rannímu pohybu nalačno se nastartuje metabolismus a začne spalovat tuky. Když si následně dáte klasickou snídani, tak se spaluje mnohem rychleji a snadněji, než kdybyste necvičili.
Ranní cvičení je výhodné i v tom, že si na něj vždycky najdete čas a nemůžete se vymlouvat, že jste ho nestihli kvůli jiným povinnostem. Stačí zkrátka přivstat si. A postačí třeba jen o půlhodinku dřív. Pro leckoho je to sice velká oběť, zvlášť když je ráno tma, ale po nějaké době si na to tělo zvykne.
Uvádí se, že když nějakou činnost budete pravidelně opakovat, stane se z ní rituál, tělo si na ni přivykne a bude ji po vás samo vyžadovat. Takže pokud se hecnete a budete vstávat denně o půl hodiny dřív, abyste si zacvičili, zhruba za měsíc už se z toho stane rutina. Ranní pohyb vás navíc krásně probere, nabije vás energií a do nového dne pak vstoupíte s úsměvem na tváři.
Pozitivní zprávou také je, že podle většiny odborníků stačí cvičit třikrát týdně. Takže obden si můžete přispat. Podstatné je pak celou vaši snahu nezničit tučnou nebo mastnou snídaní. Ta by vždy měla být vyvážená, aby vám dodala dost energie na celé dopoledne. Neměli byste se spokojit jen s pouhou kávou, ale vynechat byste určitě měli bohatou anglickou snídani obsahující smažená vajíčka a slaninu.
Zdroje: idnes.cz, wiley.com, medicalnewstoday.com