Pijete kávu na lačno? Odborníci odhalili, co to dělá s vaším tělem. Budete překvapeni
Pokud jste zvyklí pít kávu hned po probuzení na lačný žaludek, neděláte dobře. Odborníci se totiž shodují, že tento zlozvyk výrazně a hlavně negativně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. To pak vede k poklesu nálady i energie a dalšímu jevu s tím spojenému.
Pití kávy hned po ránu zvyšuje v těle kortizol, což je stresový hormon. Ten způsobuje, že se pak přes den cítíte neklidní, nevrlí a zbytečně se stresujete. Riskujete také tzv. mozkovou mlhu. Tu můžeme vnímat jako duševní vyčerpanost a únavu, při které nám mozek jednoduše nefunguje tak, jak má. Z odborného hlediska je pak tato mozková mlha vnímána jako chronický zánět mozkové oblasti, kdy dochází k ovlivnění celkové kvality života. Můžete pak na sobě pociťovat, že se špatně soustředíte na práci nebo studium. V podobném stavu byste také rozhodně neměli usedat za volant.
„Brain fog“ poznáte jednoduše – jste unavení už po ránu
Pokud se vám stává, že se u vás mozková mlha objevuje častěji, než je zdrávo, měli byste se zaměřit na lepší způsob života – a k tomu patří i omezit pití kávy na lačný žaludek. Zkuste místo tohoto ranního rituálu spíše meditovat, napít se bylinkového čaje a nekontrolovat hned po probuzení telefon. To, že na vás mozková mlha jde, poznáte jednoduše – okamžitě se přestáváte soustředit, jste malátní, unavení, a to i přesto, že jste se zrovna probudili. Právě kofein obsažený v kávě stimuluje nervovou soustavu, čímž sice oddaluje pocit únavy, ale zároveň náš prázdný žaludek dráždí.
Příznakem mozkové mlhy je hlavně nesoustředěnost
I když není mozková mlha uznanou lékařskou diagnózou, jedná se o skutečný problém, který nám může v reálném životě docela zavařit. Mezi nejčastější příznaky patří nesoustředěnost, zapomínání, mentální únava a pomalejší myšlení. Můžeme mít také problém s organizováním vlastních myšlenek. Pokud cítíme, že se nás mozková mlha opravdu může týkat, měli bychom zapracovat na zdravějším životním stylu. Nikdo vám pití kávy zakazovat nebude, ovšem ideální dobou, kdy si kávu dát, je opravdu čas po jídle.
Před tím, než si tedy ráno dopřejeme šálek oblíbené kávy, zkusme se nejprve alespoň trochu najíst. Tím, že káva stimuluje žaludek a zvyšuje produkci žaludečních šťáv, je pro naše tělo lepší, když se právě v žaludku smíchá i s menší snídaní. Tím si skvěle nastartujeme metabolismus a proces trávení.
Kromě toho, že káva nalačno dráždí žaludek a vyvolává problémy s trávením, může našemu tělu narušit i dosud spokojenou hormonální rovnováhu. Hlavní negativa jsou tak spojená s tím, že kofeinu vlastně přijmeme víc, než bychom po ránu měli, a tělu se to nelíbí. Dá vám pak najevo, že kávu zkrátka ve svých útrobách hned po probuzení nechce – kromě mozkové mlhy vás může i častěji pálit žáha, což je velice nepříjemné.
Káva je v mnoha ohledech nejčastěji zkoumaným druhem potravin z hlediska jejího působení na lidské zdraví. Stále více výsledků potvrzuje, že vliv kávy na lidský organismus je spíše pozitivní a že má prokazatelně preventivní účinky. Ovšem i tady platí, že nic se nemá přehánět. Své tělo známe nejlépe my sami, proto se snažme alespoň z logického hlediska vypít kávy tolik, kolik sami uznáme za vhodné. Obecná dávka kofeinu by se měla pohybovat kolem 200 mg za den, přičemž maximální doporučené množství se udává kolem 400 mg kofeinu, což představuje 5 až 6 šálků kvalitního espressa.
Zdroje: adevarul.ro, portal.cz, marianne.cz.