Odborníci varují: Spíte nohama ke dveřím? Tato poloha postele vám může zbytečně škodit
Pro kvalitní spánek není důležité jen příjemné povlečení a pohodlná matrace, ale také umístění postele. To totiž může ovlivňovat naši psychickou pohodu, a dokonce způsobovat noční můry.
To, jak dobře se v noci vyspíme, ovlivňuje celá řada faktorů. Snad každý ví, že by před ulehnutím do postele neměl jíst žádná tučná a těžká jídla, koukat se do mobilního telefonu, cvičit nebo pít alkohol. Už ale jen málokdo ví, že kvalitu našeho spánku snižuje i nesprávné umístění postele v ložnici. Ta by se nikdy neměla nacházet naproti dveřím. Proč tomu tak je? Odborníci mají jasnou odpověď.
Mozek v pozoru
„Podle feng-šuej by měla být vaše postel v ložnici umístěna tak, abyste z ní viděli na dveře. Ne však tak, aby vaše nohy, když si do ní lehnete, přímo ke dveřím směřovaly,” uvedla pro magazín Tom’s Guide odbornice na spánek Claire Davies.
„To, kde se nachází vaše postel, má obrovský vliv na hladinu stresu v těle, na spánek a také na to, do jaké míry můžete být během spánku rušeni. Pokud je vaše postel přímo naproti dveřím, budete celou noc v pozoru a neužijete si kvalitní a ničím nerušený spánek,” dodala ještě.
Spaní naproti dveřím zkrátka vyvolává čekání na to, kdy se dveře otevřou a někdo do nich vstoupí. Není proto divu, že tento stres pak kolikrát způsobí i noční můry.
Kam postel umístit?
Když už víte, kde by postel rozhodně být neměla, nabízí se pochopitelně otázka, kam ji v ložnici přemístit, aby byl váš spánek co nejlepší a nejdelší. V každém případě platí, že by měla být postel co nejdále od dveří. To totiž vyvolává pocit bezpečí a také kontroly. Zkrátka máte i z peřin naprostý přehled o tom, co se kolem vás děje, a nemůže vás nic jen tak překvapit.
Podle zastánců feng-šuej pak v kvalitě spánku hrají roli i světové strany. V žádném případě byste neměli spát tak, aby vaše hlava směřovala na jih či severovýchod. Právě z těchto stran totiž proudí negativní energie, která vás po celou noc bude udržovat v neklidu.
Naopak je vhodné spát s hlavou na sever, východ, západ či jihovýchod. Z těsto stran proudí příjemná energie, která uklidňuje a zbavuje stresu a negativních myšlenek.
Zároveň by měla být postel v ložnici umístěna tak, aby k ní byl přístup z obou stran. Neměla by tedy ani jednou stranou být těsně u zdi. Díky tomu kolem ní bude moci proudit energie.
Pozor na další vybavení
Aby se vám dobře spalo, je třeba tomu přizpůsobit nejen postel a její pozici, ale také samotnou ložnici. Vymalujte ji nějakými světlými barvami. Například béžově. Křiklavé barvy dráždí oči a stimulují mozek, jestliže tedy máte ložnici vymalovanou například sytě červenou barvou, snižujete tak kvalitu svého spánku.
Zároveň by měla být ložnice čistá. Není třeba mít v ní spoustu různých kusů nábytku, dekorací nebo rostlin. I když se řada lidí ráda z postele dívá na televizi, ani ta by v ložnici neměla mít své místo. A nejen ta. Obecně je doporučováno zredukovat množství elektronických zařízení na minimum.
Důsledky nekvalitního spánku
Spánek má pochopitelně pro naše tělo nesmírně důležitou roli, a když jej máte nedostatek, projevuje se to různými způsoby. Tím nejcitelnějším je pochopitelně únava. S tou pak souvisí i snížená výkonnost v práci, podrážděnost, ale také zvýšená chuť na sladké.
Když je tělo unavené, začne se dožadovat potravin s vysokým obsahem cukru. Ten mu totiž alespoň na chvíli nějakou energii dodá. Z dlouhodobého měřítka pak nekvalitní spánek vede až k problémům s obezitou, či dokonce k cukrovce a dalším vážným nemocem.
V ideálním případě spěte alespoň 7–9 hodin. Se spánkem to ale na druhou stranu nepřehánějte. Jeho nadbytek totiž škodí stejně jako jeho nedostatek.
zdroje: tomsguide.com, mujdum.cz