Optická past: Jen génius odhalí opačný stín do 6 vteřin. Vy to dáte?
Hádanky a hlavolamy slouží nejen k zahnání nudy. Jsou také skvělou rozcvičkou pro náš mozek. Cvičí naše myšlení, postřeh i orientaci na detaily. To se může hodit i v práci. Jakákoli mozková rozcvička cvičí nás mozek a tím nás vzdaluje od demence.
Na mnoha pracovních pozicích je kromě pečlivosti požadována orientace na detail. Obvykle o sobě tvrdíme, že si všímáme maličkostí. Jenže se může stát, že nás někdo vyzkouší a pravda vyjde najevo. Nemusí to být příjemná pravda. Otestujte se nanečisto v naší optické hádance.
Mozek jako sval
Kdo chce mít pořádné svaly, musí pravidelně cvičit a především posilovat. Mnozí lidé zapomínají, že mozek funguje podobně jako sval. Není-li procvičován, zleniví a přemýšlení se pro nás stane namáhavým. Stále méně a méně jsme ochotni přemýšlet.
Stejně jako sval i mozek potřebuje dostatek spánku a odpočinku. Během spánku nejen odpočívá naše tělo, dochází také k regeneraci mozku. Ne nadarmo patří mezi základní lidské potřeby. Jeho dlouhodobý nedostatek s sebou přináší psychické i fyzické potíže.
Mozek se podobá svalu i svým požadavkem na pravidelný pohyb. Nemusí jím být posilování, výborná je svižná chůze. Během pohybu se totiž rozproudí krev a díky tomu přinese do mozku více kyslíku. Výsledkem je zlepšení mozkové činnosti, tedy paměti, myšlení, koncentrace i postřehu.

Stereotyp jako nepřítel mozku
Jedním z největších nepřátel mozku je proto stereotyp. Při rutinní činnosti je mozek obvykle přepnut na automat. Vykonáváme naučené pohyby, naučenou činnost, u které nepřemýšlíme, podobně jako nepřemýšlíme při čištění zubů.
Mozek potřebuje trénink
Netrénujete-li svaly, zakrní vám, s mozkem je to podobné. Je proto nutné mu dopřát pravidelnou dávku tréninku. Obvykle si pod pojmem trénování mozku představíme trénování paměti. Vše se v nás naježí a pomyslíme si, že trénink paměti je jen pro seniory nebo lidi po onemocnění, které postihuje mozek, jako je například cévní mozková příhoda. To však není pravda.
Trénovat potřebuje nejen paměť
Trénink mozku není pouze trénování paměti. Mezi druhy mozkového tréninku patří také trénování postřehu, orientace na detail, logického uvažování. Jedním z účinných způsobů, jak trénovat mozek, je četba knih. Mělo by se samozřejmě jednat o kvalitní literaturu. Různé hádanky, hlavolamy, kvízy slouží jako mozková rozcvička.
Užitečnost optických hádanek
Optické hádanky vyžadují soustředěnost, nutí nás všímat si i těch nejmenších detailů. To posiluje naši schopnost koncentrace i vnímání drobných změn a odlišností. U každé optické hádanky je časový limit, čímž trénujeme naši schopnost rychlých reakcí a rychlého rozhodování. Hádanky se mohou pochlubit také antistresovým účinkem. Při jejich řešení totiž zapomeneme na své starosti, na to, co nás tíží.
Najděte odlišný stín
Zadívejte se pozorně na obrázek s několika stíny hlav žen. Všímejte si pozorně tvarů všech stínů. Ne všechny jsou totiž stejné. Jeden z nich se maličko liší. Vaším úkolem je tento stín najít. Podaří-li se vám to do 6 sekund, jste géniové.

Podařilo se vám najít rozdílný stín?
Podařilo se vám najít řešení hádanky? Pokud ne, nic si z toho nedělejte. Berte to pouze jako zpětnou vazbu. Možná, že váš mozek potřebuje trénink. Na vině může být také zrak. Pokud ho nemáte ve špičkové kondici, řešení se vám nepodaří najít.
Zrak lze dostat do dobré kondice nejen oční gymnastikou. Možná, že potřebujete brýle. Nošení brýlí už dávno není znakem stáří. Stále více mladých lidí nosí brýle. Modré světlo z monitorů notebooků, tabletů i z displejů mobilních telefonů našim očím rozhodně neprospívá. Naštěstí existují brýle s ochranným sklem proti tomuto záření.
Řešení hádanky vidíte na obrázku. Chcete pokračovat v mozkové rozcvičce? Podívejte se na naše další hádanky.