Úleva pro vaši peněženku: Koncesionářské poplatky budou končit
Poplatky za televizní a rozhlasové vysílání jsou s českým národem takřka od nepaměti. Pokud vezmeme v potaz i existenci Československa, byly zavedeny již v roce 1923. Nyní je vysoká šance, že se budou po více než 100 letech rušit. Má to však malý háček.
Výše rozhlasových a televizních poplatků se v průběhu dějin prakticky neustále zvyšovala. Velkou debatu rozvířilo především poslední zvýšení, které schválila vláda Petra Fialy. Spousta lidí totiž přirozeně tyto poplatky platit nechce, neboť se na televizi ani nedívají a rádia neposlouchají.
Od Nového roku se výše rozhlasových a televizních poplatků zvýšila
Jak bylo již zmíněno, poslední zvýšení rozhlasových a televizních poplatků vyvolalo na internetu pořádnou smršť negativních komentářů. Sice nešlo o nijak významné navýšení, avšak mnoho jedinců jej považuje za naprosto nelogický krok. Podle mnohých by se měl poplatek naopak zcela zrušit. Důvodů je proto hned několik.
Stěžují si zejména zástupci mladší generace, kteří se již dávno na Českou televizi nedívají a nemají naladěný ani Český rozhlas. Přidávají se k nim však i ostatní generace.
Dlouhé zástupy lidí totiž tradiční televizní vysílání vyměnily za placené streamovací platformy jako Netflix, Max, Amazon Prime nebo VOYO. Místo rádia zase poslouchají hudbu přes mobilní či počítačové aplikace. Mezi nejpopulárnější z nich patří YouTube Music, Amazon Music, Apple Music, Spo,tify nebo Deezer.
O kolik korun byly poplatky za veřejnoprávní média zvýšeny? Celkově se jedná o zvýšení ve výši 35 Kč, neboť:
- Poplatek za rozhlas se zvýší z 45 Kč na 55 Kč měsíčně.
- Poplatek za televizní vysílání se zvýší z 135 Kč na 160 Kč měsíčně.
Dohromady tak v současnosti zaplatí běžná česká domácnost na poplatcích za rozhlasové a televizní vysílání 215 Kč měsíčně, což činí celkem 2580 Kč ročně. Pro mnoho rodin se jedná o částku, kterou by byly jistě schopny využít lépe.
„Poplatky se u České televize nezvyšovaly patnáct let, u Českého rozhlasu dokonce osmnáct let, současná hodnota poplatku je tak zhruba poloviční,“ dodal k této věci ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Platit musí i vlastníci tabletů, počítačů či telefonů
Nespokojenost panuje taktéž z toho důvodu, že budou nově muset rozhlasové a televizní poplatky uhrazovat nejen vlastníci televizí, ale i majitelé telefonů, počítačů nebo tabletů.
Po volbách bude nejspíše všechno jinak
Předseda hnutí ANO, kterým je Andrej Babiš, oznámil, že pokud jeho strana vyhraje příští volby, budou veškeré poplatky za veřejnoprávní média zrušeny. Vítězství tohoto hnutí je přitom podle posledních průzkumů velmi pravděpodobné. V tom nejčerstvějším má ANO oproti ostatním stranám velký náskok – volby by aktuálně vyhrálo se ziskem 37 procent.
Volby do Poslanecké sněmovny se budou konkrétně konat v září nebo v říjnu roku 2025. Přesný termín vyhlásí prezident Petr Pavel. Lze tedy počítat s tím, že pokud ANO vyhraje, poplatky již nikdo nebude muset platit. Tedy alespoň v případě, pokud nejde jen o planý slib.
V některých zemích poplatky za veřejnoprávní média ani nikdy neexistovaly
V celé řadě zemí ze všech koutů světa se poplatky za televizi již uhrazovat nemusí, nebo se nikdy ani neuhrazovaly. Příkladem mohou být například Spojené státy americké. Tam žádné poplatky nikdo povinně platit nemusí. Diváci místo toho platí přímo kabelovým nebo satelitním společnostem za balíčky programů, které chtějí sledovat. Veřejnoprávní vysílání jako PBS je potom financováno ze sponzorství firem, dotací nebo z příspěvků diváků, které jsou však čistě dobrovolné.
Další evropské země jako Belgie, Finsko, Nizozemsko, Dánsko nebo Slovensko již televizní poplatky zrušily úplně. Místo toho jsou veřejnoprávní média financována přímo ze státního rozpočtu nebo speciální daní.
Zdroje: denik.cz recenzer.cz techsvet.cz seznamzpravy.cz