Oznámení: Vybrat z bankomatu bude pro Čechy složitější
Bankomaty jsou nedílnou součástí našeho veřejného prostoru přes 35 let. Trend poslední doby nicméně ukazuje, že jich máme a budeme mít k dispozici neustále méně. Češi je už totiž tolik nepotřebují.
Možná vás překvapí, že první bankomat pro veřejnost se u nás objevil v době, kdy se naše země ještě nazývala Československá socialistická republika. Bylo to totiž 1. prosince 1989, tedy před více než 35 lety, a to v Praze na Václavském náměstí. V následujících „devadesátkách“ nejenže zanikl název ČSSR (29. března 1990), ale začal postupně vzrůstat i počet bankomatů. Daný vývoj ostatně probíhal až do roku 2021. Tento rok byl ovšem zlomový, neboť v době následující už množství bankomatů v ČR pouze klesá.
Mohlo by vás zajímat: Výše zmíněný první bankomat se v ČSSR objevil již před 1. prosincem 1989. Tehdejší Česká státní spořitelna jej ovšem nejprve zpřístupnila pouze vlastním zaměstnancům a veřejnost jej mohla začít využívat až během dramatických polistopadových událostí.
Bankomaty v České republice
Vybírat z bankomatu bylo svého času „in“. Každý si asi pamatuje na dobu, kdy dostal svou první platební kartu a vůbec poprvé vybíral z tohoto samoobslužného zařízení. Navíc to bylo velmi praktické, neboť s rostoucím počtem bankomatů jste si mohli vybrat hotovost na různých místech, pokud jste to tedy právě potřebovali. Není proto divu, že vznikala neustále nová a nová zařízení. V roce 2000 jich tak na našem území bylo již 1 589, o 10 let později 3 868 a v roce 2021 dokonce 5 721.
Proč počet bankomatů klesá?
Jak už jsme uvedli výše, rokem 2021 počet bankomatů v Česku dosáhl vrcholu a od tohoto období setrvale klesá. Jaké jsou důvody toho, že jich máme k dispozici neustále méně?
- Češi stále více využívají služeb internetových obchodů. Pro tyto transakce pochopitelně není potřeba žádná hotovost, byť i u nich lze bankomaty částečně také využít (viz níže).
- Jistým způsobem sehrála roli i skutečnost, že některé banky sdílejí bankomaty, což může být pro ně i pro jejich klienty praktické.
- Za menší počet daných zařízení ovšem může především rozmach bezhotovostních plateb. Tímto způsobem se dá platit prakticky všude, přičemž není potřeba ani platební karta. Využít je totiž možné mobilní telefon nebo hodinky.
„Vývoj počtu bankomatů dobře ilustruje přechod Čechů od hotovosti k bezhotovostním platbám. Úměrně růstu bezhotovostních plateb a digitálního bankovnictví se také po roce 2000 stabilizoval zájem o využívání bankomatů,“ uvedl pro server iDnes mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Bankomaty budou existovat i nadále
Dle posledních údajů, které se vztahují k září roku 2024, bylo na území České republiky celkem 5 434 bankomatů. Jejich počet tedy za poslední tři čtyři roky nepoklesl nijak dramaticky. Lidé je používají nadále, a to i vzhledem ke skutečnosti, že skrze ně mohou provádět platby. Navíc existují i tzv. vkladomaty, což jsou specializované bankomaty, které umožňují vkládat hotovost. Dá se ovšem předpokládat, že počet daných zařízení bude i nadále setrvale, byť nijak výrazně klesat.
Pozor na bankomaty nebankovních společností
Na závěr ještě připomeňme, že Češi mohou využít i bankomaty nebankovních společností, které jsou v některých případech ovšem spojeny s poněkud podivnými praktikami. To ostatně dokazuje kauza z počátku loňského roku, která se týkala zařízení nebankovní společnosti Euronet. Té bylo vyčítáno, že při pokusu vybrat peníze jsou lidem strhávány peníze za nevyžádané ukázání zůstatku na účtu. Podle tehdejšího vyjádření bank nebyla služba dané společnosti pro klienty transparentní. Při používání určitých bankomatů je tedy na místě jistá obezřetnost.
Zdroje: iDnes, Peníze, Wikipedia, Novinky