Páchnou vaše ručníky zatuchlinou i po vyprání? Vsaďte na tipy a triky z hotelů, fungují bezkonkurenčně
Také se vám občas, nebo dokonce pravidelně, stává, že vyperete ručníky, a přesto jsou po vyndání z pračky stále cítit? Není se čemu divit. Ručníky jsou plné mastnoty z našeho těla, navíc jsou často mokré a možná i špatně usychají. Pokud je nevyperete správně, budou stále nepříjemně zapáchat, jako by ani nebyly prané. Co tedy udělat, abychom se nemuseli svých ručníků štítit?
Věčně vlhké a mokré ručníky jsou doslova živnou půdou pro bakterie. Při každém utření se do nich dostávají další bakterie z naší pokožky. Navíc si mnoho lidí nedostatečně myje ruce, a tak se na ručníky přenáší obrovské množství bakterií. Není tedy divu, že ručníky příliš nevoní.
Jak tedy bojovat proti zapáchajícím ručníkům?
Existuje několik způsobů, které určitě stojí za vyzkoušení.
Ocet nad zlato
Naše maminky a babičky nedaly na ocet dopustit. Ocet má v domácnosti široké uplatnění, nejen v kuchyni. Při praní ručníků, které je ideální prát na vyšší teplotu (ideálně 60 °C), přidejte do pračky kromě pracího prostředku také ocet. Nalijte ho do přihrádky určené pro aviváž, a to v množství 1 a ½ šálku. Vyberte šetrný prací program a počkejte na výsledek. Nemusíte se bát, že by prádlo bylo cítit po octu – jeho specifický zápach vyprchá ještě před vyndáním ručníků z pračky.
Kypřicí prášek nejen do pečiva
Máte doma kypřicí prášek? Pokud ano, můžete ho vyzkoušet i v boji se zapáchajícími ručníky. Je to opět velmi jednoduché. Při praní ručníků použijte svůj obvyklý prací prostředek a přímo do bubnu pračky nasypte sáček kypřicího prášku. Díky tomuto spolehlivému pomocníkovi se zbavíte nepříjemné zatuchliny a prádlo bude svěžejší.
Jedlá soda proti zápachu
Stejně jako ocet a kypřicí prášek si se zatuchlými ručníky skvěle poradí i jedlá soda. Její použití je podobné, avšak tentokrát nebudete potřebovat prací prostředek. Do bubnu nasypte ½ šálku jedlé sody. Vaše prádlo nebude páchnout, a navíc bude i pračka krásně čistá. Pokud toužíte po vůni, můžete přidat jednu až dvě kapky éterického oleje.
Jak to dělají hoteliéři?
V ubytovacích zařízeních se denně setkávají s obrovským množstvím ručníků. Hoteliéři proto mají své osvědčené postupy. Ručníky je vhodné prát často – nečekejte, až začnou zapáchat. Nepoužívejte stejný ručník celý týden, ale klidně ho po dvou či třech dnech dejte do prádla, a to nejlépe suchý.
- Nezapomínejte také na čištění pračky, ve které se usazují nečistoty a zápach. Pračku je vhodné čistit alespoň jednou měsíčně. Můžete použít speciální čistič, jedlou sodu nebo ocet.
- Nenaplňujte pračku až po okraj. Prádlo pak nemůže být dostatečně vyprané ani voňavé. Jak se říká – všeho s mírou.
- Sušička pohlcuje pachy – částečně to může být pravda. Je obecně vhodnější nechat ručníky vysušit v sušičce, než na „čerstvém“ vzduchu, který ve městech často není příliš čerstvý. Díky vysoké teplotě ničí sušička bakterie, což může být obzvlášť prospěšné pro alergiky.
- Důležité je také ukládat do skříně pouze zcela suché ručníky. Jakmile budou, byť jen lehce, navlhlé, po vyndání ze skříně budou zapáchat ještě více než před vypráním.
Mezi nejčastější bakterie, které se mohou v ručnících vyskytovat, patří:
Staphylococcus aureus: Tato bakterie, známá také jako „zlatý stafylokok“, se přirozeně vyskytuje na kůži a sliznicích člověka. Pokud se dostane na ručník, může se zde množit, zejména v teplém a vlhkém prostředí.
Escherichia coli (E. coli): Tato bakterie je běžně přítomná ve střevech člověka, ale může se dostat na ručník prostřednictvím špatného mytí rukou nebo při používání ručníku na různé části těla. E. coli může způsobit infekce, pokud se dostane do otevřených ran nebo do potravin.
Pseudomonas aeruginosa: Tato bakterie se často nachází ve vlhkém prostředí a může způsobovat infekce kůže, očí nebo uší. Ručníky jsou ideálním místem pro její množení, pokud nejsou dostatečně vysušeny.
Kvasinky a plísně: Vlhké ručníky jsou ideálním prostředím pro růst kvasinek a plísní, které mohou způsobovat kožní infekce nebo alergické reakce.
Bakterie z rodu Enterococcus: Tyto bakterie se často nacházejí ve střevech, ale mohou se přenést na ručníky špatnou hygienou a způsobit různé infekce, včetně močových.
Zdroj: blesk.cz, fitzivot.cz, vlasta.cz