Pan Tau byl oblíbenec dětí, vlastní dcera o něj ale nestála. Otto Šimánek s ní celé roky nemluvil
Ottu Šimánka si většina z nás pamatuje jako mlčenlivého a dobrosrdečného strýčka s buřinkou. Pan Tau se stal miláčkem diváků, zejména těch nejmenších. Zatímco děti ho milovaly, jeho vztah s vlastní dcerou byl komplikovaný. Řadu let spolu vůbec nemluvili. Jeho soukromý život byl plný zvratů. Otto Šimánek dvakrát přežil svou smrt, jeho první žena zemřela na rakovinu a dcera ho zklamala.
Přestože si Otto Šimánek zahrál v desítkách filmů a exceloval na divadelních prknech, byl spíše hercem menších a nenápadných rolí. Objevil se například v komediích Zítra vstanu a opařím se čajem, Pane, vy jste vdova! nebo v oblíbeném filmu pro děti Chobotnice z II. patra. Do paměti diváků se však navždy zapsal jako Pan Tau s kouzelnou buřinkou. Tato role mu sedla naprosto dokonale a zastínila všechny ostatní. Řadu let se věnoval také dabingu.
V rodném městě vznikla socha na počest Pana Tau
Otto Šimánek se narodil v roce 1925 v Třešti. Jeho otec byl synem kováře a matka dcerou hajného. Otto měl ještě staršího bratra Jaroslava. Říká se, že Otto se narodil na pultu v místní lékárně. „V den, kdy jsem přišel na svět, jela matka do města, do Třeště. Přišly na ni porodní bolesti, šla hledat pomoc do lékárny a já jsem se narodil přímo na pultu toho domu. Zní to jako pohádková legenda, ale je to skutečně tak,“ říkával.
V jeho rodném městě na legendárního Pana Tau dodnes vzpomínají a zdejší cukrárny nabízejí zákusky v podobě sladké buřinky. Jako poctu Ottu Šimánkovi zde v roce 2011 odhalili také čtyřmetrovou dřevěnou sochu filmového Pana Tau.
Otto Šimánek byl mistr pantomimy
Otto se vyučil elektrotechnikem, ale tento obor ho příliš nebavil. Táhlo ho to na divadelní prkna. Nakonec zakotvil v Městských divadlech. Šimánek byl mistr pantomimy. Toho si všiml František Kožík, který pro něj napsal hru Poslední z Pierotů, jež pojednává o životě francouzského mima Deburaua. Diváci byli Šimánkovým výkonem nadšeni.
Pantomimicky nadaný herec zúročil své schopnosti také jako Pan Tau, který nemluví, ale vše jen předvádí. Elegán v obleku a buřince, který dokáže čarovat a poradit si v různých situacích, se stal doslova legendou.
Dcera ho zklamala
Jeho soukromý život byl však plný osobních tragédií. První manželka Hermína Jarešová mu zemřela na rakovinu. Měli spolu dceru Alexandru, se kterou však oblíbený herec příliš nevycházel a mnoho let spolu nepromluvili, což Šimánka velmi trápilo. Alexandra totiž v pouhých šestnácti letech otěhotněla, odešla ze školy a přes otcův zákaz se odstěhovala s přítelem z Prahy.
To se otci nelíbilo a pohádali se. Dlouho se poté vůbec nestýkali a jejich vztah byl už navždy poznamenaný. Aby se vyrovnal se ztrátou manželky i „zradou“ dcery, ponořil se do práce, která mu přinášela útěchu.
Později se Otto Šimánek seznámil s Ludmilou Muchovou, která se stala jeho druhou manželkou, a vydrželi spolu až do Šimánkovy smrti v roce 1992. Ke konci života ho trápilo mnoho různých zdravotních neduhů. Dvakrát unikl hrobníkovi z lopaty.
Nejprve ho postihl těžký oboustranný infarkt a pak mrtvice. „Oboustranný infarkt dostal, když pomáhal dělat na chalupě vodovodní řad,“ zavzpomínala jeho manželka Ludmila v jednom z dřívějších rozhovorů. „Pak přišla mrtvice. Naléhala jsem na něj, aby přestal kouřit, ale pak jsem zjistila, že chodí k sousedům,“ dodala.
„Když jsem viděla ten poslední film Pan Tau, tak mi to hrozně připomnělo, že to je o nás,“ prozradila Šimánkova dcera Alexandra v cyklu České televize Předčasná úmrtí. Poslední díl Pana Tau se tvůrci rozhodli pojmout jinak než ty předchozí. Otto Šimánek si zde zahrál sám sebe. Bylo to v roce 1989, tři roky před jeho smrtí.
Když lékaři Šimánkovi diagnostikovali rakovinu střev, bylo už pozdě. Musel rovnou podstoupit operaci a prognózy nebyly od začátku příznivé. V roce 1992 nemoci podlehl. Bylo mu 67 let.
Zdroj: krajskelisty.cz, zeny.iprima.cz, medium.seznam.cz, ahaonline.cz, lifee.cz