Perličky z Jen počkej, zajíci: V Rusku ho vysílají až po jedenácté večer, natáčení odmítlo 6 režisérů
Kdo by neznal Jen počkej, zajíci! První díl tohoto milovaného a vůbec nejprodávanějšího ruského animovaného seriálu spatřil světlo světa už v roce 1969. Od té doby stihl pobavit celé generace dětí, ale určitě i dospělých, kteří se při jeho sledování mohou přenést zpět do dětství. Přinášíme vám článek plný perliček a zajímavostí z procesu tvorby tohoto nezapomenutelného televizního počinu.
Příběh je docela prostý a možná právě proto tak kouzelný a funkční i po padesáti pěti letech od natočení prvního dílu. Hlavními hrdiny jsou věčně rozzlobený vlk a prohnaný zajíc. Vlk ovšem v zoufalé snaze polapit rošťáckého zajíce nikdy neuspěje. Tato na první pohled relativně banální a nenáročná zápletka však poskytuje poměrně široké pole působnosti pro jednotlivé zdařilé gagy. A jak již dnes víme – fungovalo to skvěle.
Dabérce zajíce “pomohl” zápal plic
Vlka měl v ruském originálním znění původně dabovat populární muzikant Vladimír Vysockij, který je mimo jiné jedním z autorů seriálové hudby. Představitelé sovětského režimu však byli důrazně proti, proto nakonec padla volba na Anatolije Papanova.
Zajíci hlas propůjčila herečka Klára Rumjanová. Ironií osudu jí tuto roli do cesty přivedla nemoc. Rumjanová totiž disponovala od přírody hlubokým a sametově zabarveným hlasem. Prodělala ovšem těžký zápal plic a po něm mluvila vysokým a trochu pisklavým hláskem, který ji katapultoval na pole dabérů kreslených postaviček. Inu, tomu říkáme správné přetvoření nedostatků v přednosti.
Scénář zabodoval až na sedmý pokus
Prvním režisérem seriálu Jen počkej, zajíci! se stal malíř a režisér Vjačeslav Michajlovič Koťjonočkin. Ten přijal nabídku na režírování od tria scenáristů a mohl se později těšit velkému úspěchu. Nebyl ovšem první, kdo byl s nápadem na pohádkový seriál osloven. Před Koťjonočkinem totiž nabídku svorně odmítlo šest jiných režisérů.
Režie se časem změnila, ovšem zůstala takříkajíc v rodině. Štafetu převzal syn původního režiséra Alexej.
V Rusku se dětský seriál dětem nesmí promítat
K trochu paradoxní situaci došlo v Rusku v roce 2012 se zavedením protikuřáckých zákonů. Vzhledem k tomu, že hlavní postava vlka je vyobrazena jako silný kuřák a divák ho může v záběru několikrát vidět s cigaretou, musí být animovaný seriál vysílán pouze po jedenácté hodině večerní. Pokud by byl přece jen zpřístupněn dětským očím, musí se jednat výhradně o cenzurovanou verzi.
Další perličky ze seriálu
Jeden díl Jen počkej zajíci! zabral tvůrcům v průměru celých devět měsíců práce. Když si k tomu připočteme, že měsíční plat režiséra činil v přepočtu přibližně 126 korun, muselo se ze strany tvůrců jednat o skutečně velkou lásku k řemeslu.
I pro českého diváka jsou zpívané pasáže seriálu ponechány v původním znění, tedy v ruštině. Tvůrčí tým spolupracující na dabingu se pravděpodobně domníval, že ve své době uměla většina lidí v Čechách rusky. Dnešní děti jsou už ovšem jazykově vybavené jinak, a proto jim mnoho skrytých vtipů v písních uniká.
V českém dabingu můžeme v roli vlka postupně slyšet Lubomíra Tokoše, Rudolfa Širokého a Zdeňka Blažka. Zajícovi hlas propůjčila Inka Šecová. Škoda jen, že si jejich hlasů divák moc neužije. Za celý díl padne vždy jen pár slov a převážně se jedná o citoslovce.
Režisér Koťjonočkin byl několikrát konfrontován s tím, že seriál svým námětem nápadně připomíná seriál americké produkce Tom a Jerry. Ten ovšem toto nařčení důrazně odmítl s tím, že Toma a Jerryho poprvé viděl až v roce 1987.
Výtvarník Svetozar Rusakov se prý při vytváření hlavních postav inspiroval jedním neznámým výrostkem, který ho ve městě Novosibirsk předběhl ve frontě na lístky do kina. O tomto incidentu a vyjádření samotného malíře jsme psali v jednom z našich starších článků.
Traduje se, že právě v tomto kresleném seriálu je zdokumentováno první selfie na světě. Udělal ho vlk, když vyfotil v jednom z dílů sám sebe.
https://www.youtube.com/watch?v=0X0jUIwFTpo
Zdroje: csfd.cz, idnes.cz, novinky.cz