Perličky z natáčení Slavností sněženek: Opilého Somra museli přetáčet, filmování se účastnila i dcera Charlie Chaplina
Film Slavnosti sněženek patří k nejoblíbenějším českým komediím. Díky skvělým hereckým výkonům, režii Jiřího Menzela a knižní předloze Bohumila Hrabala jde o jeden z nejoceňovanějších filmů naší kinematografie. Jeho natáčení ale leckdy nebylo snadné – třeba kvůli opilému Josefu Somrovi.
Komedie Slavnosti sněženek měla premiéru v roce 1983, a tak se její tvůrci museli podřizovat mnoha pravidlům tehdejší vlády. Nejvíc musel zatnout zuby režisér Jiří Menzel, který šel z donucení před samotným natáčením na několik školení – ideolog KSČ Pavel Auersperger ho poučoval, jak má téma zpracovat, aby neuráželo rodnou stranu a socialismus. A protože se v příběhu objevuje i „esenbák“, byl režisér také náležitě poučen, jak by měl správně vypadat.
Menzel přitom stál o spolupráci se spisovatelem Bohumilem Hrabalem už dřív, jenže vedení země mu v ní bránilo – po jejich společné práci na Skřiváncích na niti jim KSČ nechtěla dovolit pracovat na společném projektu. Ústupek udělali až ve chvíli, kdy Jiří Menzel zaznamenal obrovský úspěch v roce 1980 s Postřižinami.
Potíže s herci
Slavnosti sněženek se chlubí skvělým obsazením. Bok po boku se tam objevují Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík, Josef Somr, Petr Čepek, Miloslav Štibich, Petr Brukner nebo Rudolf Hrušínský ml. A tak by se zdálo, že takto zkušený tým natočí film snadno a bez jakýchkoliv problémů. Jenže to se občas nedělo.
Kupodivu jeden z největších průšvihů udělal Josef Somr, v té době už matador československého filmu. Ve scéně, kde jeho postava policisty upozorňuje projíždějící cyklisty, že nemají pít alkohol, byl sám prý tak opilý, že sotva mluvil. Scénu sice natočil, ale výsledek byl tak hrozný, že ho štáb nechal vystřízlivět a druhý den si ji musel zopakovat.
Potíže byly také s hercem Jiřím Krejčíkem, který hrál Karla. Jako herec vše zvládal skvěle, ale měl tendence mluvit do práce režisérovi. A to Jiří Menzel nenesl zrovna dobře. Oba muži se prý proto často hádali a narušovali tak natáčení.
Svévolné Krejčíkovy zásahy do režijní práce došly tak daleko, že při točení jedné scény prý dokonce zvolal „Stop!“ Režisér Jiří Menzel ho napomenul s tím, že to nemůže dělat, protože to přece režíruje on. Na to mu Krejčík lakonicky odpověděl: „To jo, ale blbě!“
Slavné tváře ve filmu
Ve svém příběhu si zahrál také autor Bohumil Hrabal, který spolu s Jiřím Menzelem připravoval i scénář. Vidět ho ve Slavnostech sněženek můžete hned dvakrát – zhruba ve 38. minutě filmu se objeví jako dělník vylévající na keře vodu z kbelíku. Podruhé, v 57. minutě, sedí u stolku před hospodou, a to právě ve chvíli, kdy tam přibíhá Rudolf Hrušínský jako Franc a hlásí, že má „žízeň jako trám“ a přivezli mu uhlí.
Další slavnou osobností, která se do natáčení zapojila, byla Anne, nejmladší dcera Charlieho Chaplina. Ve filmu ji ale nespatříte. Režisér Jiří Menzel si na natáčení přivedl čtyři mladé dívky, aby se dívaly a ledacos se samy naučily. Jednou z nich byla právě Anne Chaplinová. Ta prý svou krásou a přirozeností zaujala i samotného Bohumila Hrabala, který nevynechal jedinou příležitost být poblíž ní.
Za zmínku pak také stojí to, že i když se Menzel s Hrabalem všemožně snažili vyhovět požadavkům komunistů a nijak si nezadat s režimem, po natočení stejně Slavnosti sněženek dostaly stopku. A málem nenávratně skončily v „trezoru“. Proč? Kvůli britské vlajce, která se ve filmu objevila. Cenzoři se nakonec ale umoudřili a film nechali projít.
Příběh odehrávající se v malebné chatové osadě Kersko si tak mohl najít své věrné diváky a dělá nám radost dodnes.
Zdroje: idnes.cz, csfd.cz, kinobox.cz