Před 30 lety byl princem našich snů. Dnes by hrál leda dědečka Hříbečka v teplých bačkorách
Když zavzpomínám na všechny ty pohádky, které jsem od dětství měla možnost zhlédnout, vybaví se mi nejen princezny, ale hlavně princové.
Vždyť do těchto postav a do jejich představitelů jsme jako dívky školou povinné bývaly zamilované. A naštěstí každá do nějakého jiného. Vždyť jinak bychom se kvůli těmto platonickým láskám i popraly.
Krásní herci v očích nezralých dívek
Ať to byl Jan Čenský, který hrál v tolika pohádkách, a to ať prince či chasníky, že by se to možná nedalo ani spočítat, Jaromír Hanzlík a Jiří Bartoška, Marcel Vašinka, František Staněk, Pavel Trávníček, David Prachař, Daniel Rous, Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, Saša Rašilov, Filip Tomsa, Filip Blažek, atd. Zde musím zbrzdit, neboť za chvíli bych se dostala i k těm současným mužským představitelům, kteří mi připadají stejně krásní, jako ti, co hráli v dobách, kdy jsem byla dítě.
Jeden z nich byl nejúchvatnější
Na jednoho z herců, řekněme totalitních, ovšem musím zavzpomínat zvlášť. Jednak proto, že nás dívky i naše maminky tehdy velmi okouzlil, a já už tehdy věděla, že kdybych měla muže, kvůli tomuto herci bych se rozvedla. To všechno může probíhat v nezralé mysli, zahlcené platonickou láskou. Druhým bodem, proč chci právě tohoto herce zmínit, je fakt, že postupem času zmizel zcela z televizní i filmové tvorby. A já chci zapátrat, co se s ním vlastně stalo, neboť ten před filmovou kameru rozhodně patřil. Svým vzhledem, charismatem i hlasovým projevem.
Uhodnete, kdo to byl?
Připomeňme si třeba několik jeho pohádek a střední a starší generace se možná rozpomene: Paví král, O princi Chocholoušovi, O Všudybylovi, Pták Žal, Pohádka o ebenovém koni, Princ a Večernice v roli Slunečníka. A už jistě víte. Ano, jde o Petra Svobodu. V 80. a 90. letech snad neexistovala pohádka, kde by neměl roli oslnivého prince či dokonce krále. „To byla úžasná práce se skvělými lidmi. Vděčím panu režiséru Vorlíčkovi, že mne obsazoval, a přitom seznámil s takovými lidmi, jako byli úžasní herci a kolegové Vláďa Menšík a František Filipovský,“ zavzpomínal Petr Svoboda po dlouhých pětatřiceti letech natáčení.
Nebyly to však jen pohádky, kde se Svoboda pravidelně objevoval. Hrál i v řadě televizních seriálů, např. Malý pitaval z velkého města, Slavné historky zbojnické, Dobrodružství kriminalistiky, Stříbrná žíla, Heřmánci, Území bílých králů, Náhrdelník, aj.
Narodil se v roce 1952 v Havlíčkově Brodě. Vystudoval DAMU a první angažmá získal v Hradci Králové. Prošel i několika pražskými divadly, a nakonec se stal členem souboru Národního divadla, a to až do roku 1990. Postupem času si ještě k herectví založil produkční, nahrávací a dabingové studio. Však jeho hlas v rozhlase, anebo při dabingu zahraničních filmů byl nezaměnitelný. Také velmi často četl komentáře k dokumentárním filmům.
V porevoluční době pracoval i jako moderátor – uváděl soutěžní pořady Riskuj a Hodina pravdy, kde soutěžily celé rodiny a za nějž byl nominován na cenu TýTý v kategorii moderátor soutěžních pořadů. Jednoho dne však z ničeho nic zmizel z divadla, filmu, televize i rozhlasu.
Zcela jiná živnost
Kamery přestaly Petra Svobodu uspokojovat a tato práce naplňovat, a tak se vydal na svou další životní etapu. A nevěřili byste, že herectví vyměnil za stavebnictví. Už po sametové revoluci si založil živnost, a přestože vystudoval jiný obor, věnoval se návrhům developerských projektů. Živnost mu dobře vynášela a Petr Svoboda byl zcela spokojený. Zda podniká ještě dnes, těžko říci, je mu totiž 73 let. Možná, že tráví svůj čas v malé vísce u Jistebnice, kde má luxusní chalupu, a firmu řídí na dálku. Což je dnes samozřejmě možné. Nicméně, jelikož čas utekl jako voda, dnes by si již prince v pohádce zahrát nemohl – ale slušela by mu třeba role starosty nebo krále v důchodu, co říkáte?
Zdroje: autorský text, Vlasta, InLifeStyle, seznam.cz