Pití zeleného čaje jako prevence zubního kamene? Věda říká ano!
Zubní kámen je označení pro nános, který se usazuje na chrupu, a to v důsledku nesprávné či nedostatečné ústní hygieny. Lze mu ovšem účinně předcházet, na čemž se mohou podílet i někteří poměrně nečekaní „spojenci“.
Zubní kámen není pouze estetickou vadou na kráse. Pokud se vám na chrupu objeví a následně není řešen, může vést k závažnějším zdravotním komplikacím. Důsledkem totiž bývá gingivitida či parodontitida. V prvním případě jde o zánět dásní, ve druhém o zánět parodontu, tedy závěsného aparátu zubů. Pravidelná a správná ústní hygiena je tedy určitě na místě. Navíc vám mohou pomoci i některé běžně konzumované nápoje. Dle odborníků mezi ně patří i zelený čaj.
„Výzkum ukázal, že pravidelná konzumace zeleného čaji může vést k nižšímu výskytu onemocnění parodontu, což je hlavní příčina ztráty zubů u dospělých,“ uvedl Samuel Low z University of Florida a prezident Americké akademie parodontologie v prohlášení pro Discovery News.
Zelený čaj jako tradiční zdroj zdraví
Zelený čaj je nápoj, který se často označuje jako „pravý čaj“, protože jeho zpracování není tak intenzivní. Ačkoli je po tisíciletí oblíbený především na Dálném a Středním východě, mnoho příznivců má i na evropském kontinentu. Může totiž přinášet různé zdravotní benefity. Díky svým antioxidačním účinkům dle všeho pomáhá organismu bojovat proti činnosti volných radikálů, přičemž kladný vliv může mít i na kardiovaskulární soustavu. Navíc se ukazuje, že pomáhá i dutině ústní.
Zelený čaj jako prevence zubního kamene
Chcete-li si zachovat zdravý chrup, měli byste pravidelně používat zubní kartáček a nit. Dle odborníků ovšem může pomoci i pití dvou až tří šálků zeleného čaje denně. To sice není náhrada za každodenní čištění zubů, ale ústní dutině to může jen a jen prospět. Zubní kámen se tvoří tak, že se na zubech vytvoří plak z bakterií, slin a částeček potravy, který následně ztvrdne kvůli přítomnosti minerálních látek v ústech. Nános žluté až hnědožluté barvy je na světě.
Látky obsažené v zeleném čaje pomáhají předcházet tvorbě zubního plaku, přičemž mohou mít pozitivní vliv i na počet bakterií v ústech, a to díky obsaženému kofeinu a katechinů, jež působí antibakteriálně. Tím mj. brání ztvrdnutí plaku. Doplňme, že se na povrchu zubů nachází více než 300 druhů bakterií. Tyto organismy nemusí být pro člověka a priori nebezpečné, ale mnohé z nich nám příliš neprospívají. Omezení jejich množství tedy určitě nemusí být na škodu.
Upozorňujeme: daný nápoj nemusíte pít pouze horký či teplý. Kvalitní práškový zelený čaj zvaný matcha lze rozmíchat ve studené vodě, případně jej přidat do smoothie. Obecně je přitom považován za jeden z nejzdravějších způsobů, jak se „nastartovat“.
Další vlivy na dutinu ústní
Zelený čaj rovněž dokáže posilovat dásně, což je dle odborníků další klíčová vlastnost pro zdraví zubů. Obsažené katechiny a flavonoidy mají protizánětlivé účinky, které jsou prospěšné pro tkáň dásní. Navíc pomáhají minimalizovat riziko krvácení a podporují hojení dásní po čištění. Podle World of Dentistry dokáže zelený čaj předcházet i tvorbě zubního kazu. A údajně by měl minimalizovat také zápach z úst. Dodržování každodenní ústní hygieny a pravidelné pití zeleného čaje tak může dutině ústní skutečně prospět.
Pozor! Zelený čaj zubní kámen neodstraňuje
Zelený čaj rozhodně není náhradou za správnou ústní hygienu. Objeví-li se již navíc zubní kámen, vyžaduje to zásah zubaře. Na rozdíl od plaku jej totiž zřejmě sami doma neodstraníte. Doplňme, že pokud chcete, aby tento nápoj skutečně prospěl vaší dutině ústní, pochopitelně byste jej neměli pít slazený. Cukr si, jak známo, se zdravým chrupem příliš „netyká“. Slazené nápoje obecně přispívají ke kazivosti zubů, takže byste to s jejich konzumací určitě neměli přehánět.
„Zelený čaj může mít baktericidní účinky, což znamená, že dokáže ovlivnit zdraví chrupu. V tomto ohledu vám však prospěje jen v případě, bude-li konzumován bez cukru,“ vysvětlil doktor Alfredo Morabia z Columbia University.
Zdroje: CDAD, The Mirror, Daily Express, National Library of Medicine