Platebními kartami na spoustě míst nezaplatíte: Řada prodejců přijímá jen platbu QR kódy
Když se před lety v Česku objevily platební karty, pro řadu lidí to bylo naprosté sci-fi. Netrvalo ale dlouho a všichni jsme si na ně zvykli. Češi dokonce patří k národům, které používají hotovost nejméně. Nyní se ale blíží další změna. Někteří obchodníci totiž karty nepřijímají a místo toho nabízí jiné možnosti platby.
Řeč je, jak již možná někteří tušíte, o platbách pomocí QR kódů. Jedná se o černobílé čtverce, které je možné naskenovat pomocí mobilního telefonu a po automatickém spuštění internetového bankovnictví na pár kliknutí snadno a rychle zaplatit například útratu v hospodě.
Tento způsob platby má pochopitelně pro zákazníky i obchodníky řadu výhod. Má ale také svá úskalí, se kterými je třeba počítat.
V Česku zhruba 59 procent nakupujících platí bezhotovostně. Fyzickými penězi platí starší lidé nebo ti, kdo nakupují někde, kde se možnost bezhotovostní platby zkrátka nenabízí. To platí zejména na venkově, kde se obchodníkům kvůli malému počtu zákazníků nevyplatí terminál pořizovat.
Karty se některým obchodníkům nevyplatí
Platba QR kódem je tak lákavou možností právě pro tyto případy. Umožňuje totiž přijmout elektronickou platbu a zároveň se vyhnout nutnosti pořízení platebního terminálu, ale také poplatkům, které se s jeho provozem pojí.
„Na poplatky za terminál a za placení kartami padne ročně jeden můj měsíční plat,“ uvedla jako příklad nejmenovaná majitelka krámku s módou v okresním městě s 25 tisíci obyvateli pro web Lidovky.cz.
„Nejsme závislí na bance, která po nás chtěla určitý minimální objem plateb. Nadto nám poměrně často nefungoval platební terminál a podobně,“ uvedl majitel horské chaty v Jizerských horách.
Pomocí karty v některých podnicích nezaplatíte
To zní sice jednoduše a lákavě, ve skutečnosti to ale nemusí být tak růžové. Abyste totiž mohli pomocí QR kódu zaplatit, musíte mít chytrý mobilní telefon s neomezeným přístupem k internetu. To bude například pro seniory představovat problém.
Situace bude komplikovaná také v případě, kdy se vám telefon vybije, nebo se ocitnete v oblasti, kde zrovna nemáte dobrý signál. Pokud se tak v daném místě nebude nacházet bankomat, nezaplatíte ani rohlík.
Mluvit by se určitě mělo také o bezpečnostních rizicích, která s sebou QR platby přináší. Ne každý si totiž uvědomuje, že tyto kódy mohou umět – a v řadě případů také umí – i jiné věci, než pouze odeslat peníze.
Podvodníci si na nové typy plateb brousí zuby
Je například běžné, že po načtení QR kódu si mobilní internet automaticky stáhne nějakou aplikaci, aniž by si ji uživatel musel ručně složitě hledat na internetu. To se ale může stát také v případě, aniž byste si to přáli. QR kódy totiž začínají mít v oblibě všemožní podvodníci.
V americkém Texasu si například pořídili parkovací automaty opatřené QR kódem. Toho ale využil vynalézavý podvodník, který příslušný kód jednoduše přelepil samolepkou se svým vlastním kódem.
Následně zákazníci odeslali nevědomky peníze na jeho účet. Kromě toho parkování ve skutečnosti neměli zaplacené, a tak je často jako bonus čekala ještě pokuta od dopravní policie.
Zdroje: Lupa.cz, ČT 24, SeznamZprávy.cz, Lidovky.cz, Mobilmania.zive.cz