Plíseň vám může zničit zdraví. Zbavit se jí je hračka
Pokud vyznáváte zdravý životní styl, zcela jistě víte, že byste měli pravidelně větrat. Dostatečný přísun čerstvého vzduchu pročistí nejen vaše plíce, ale i hlavu. Díky tomu se zvládnete lépe soustředit a budete maximálně produktivní.
Když budete větrat správně, zajistíte tím taktéž regulaci vlhkosti uvnitř vašeho domova. Právě vlhkost může zapříčinit rozvoj celé řady plísní, které doma s nejvyšší pravděpodobností nechcete mít. Aby toho nebylo málo, optimálně nastavená frekvence větrání nakonec přispívá i k regulaci tepla. Proto byste tuto zdánlivě jednoduchou činnost neměli brát na lehkou váhu.
Zimní a letní větrání se liší
Pokud jste doposud vsázeli na to, že můžete celoročně větrat stále tím samým způsobem, jste na omylu. Při nejmenším byste měli rozlišovat větrání letní a zimní.
Například v létě není třeba mít strach ze ztráty tepla, která může potenciálně vést k rapidnímu zvýšení nákladů na topení. Proto se nemusíte bát delších větracích intervalů. Zároveň byste se však měli vyvarovat větrání v moment, kdy venku praží slunce. Obzvláště v zateplených bytech nebo domech byste váš interiér akorát proměnili v dlouhodobě neobyvatelnou saunu. Z toho důvodu odborníci často uvádějí, že je v horkých letních měsících nejlepší dlouze vyvětrat brzy ráno a následně až později k večeru.
V zimě však tato poučka neplatí. Pokud byste nechali okna otevřená na dlouhou dobu v kuse, ztratili byste mnoho drahocenné energie. Jak byste tedy měli v zimních měsících větrat? A čemu se vyvarovat?
Větrejte častěji, abyste se vyhnuli problémům s plísní
Během chladných zimních měsíců byste měli větrat často a krátce. Dle odborníků představují ideální frekvenci asi tři až čtyři intenzivní vyvětrání denně. Optimální číslo se však odvíjí i od několika dalších faktorů. Mezi ně patří například:
Počet lidí, kteří se v místnosti pohybují
Čím větší množství lidí se v konkrétní místnosti pohybuje, tím častěji byste ji měli větrat. Je to zapříčiněno tím, že lidé vydechují páru. Během hodiny vydechne každá dospělá osoba asi 50 gramů páry. Samozřejmě je třeba vzít v potaz i to, kolik času v místnosti lidé strávili. Pokud se v některé místnosti během dne otočí klidně i několik stovek osob, ale každá z nich v ní stráví pouze pár minut, neznamená to, že byste měli bez přestání větrat.
Činnosti, pro které je místnost určená
Pokud v některém pokoji chováte třeba akvarijní rybičky, nejspíše se budete potýkat se zvýšenou vlhkostí. Z toho důvodu byste ho měli větrat o něco častěji. To samé platí pro místnosti, v nichž věšíte prádlo, máte koupelnu nebo sprchový kout. Nebojte se v těchto případech přidat dvě až tři větrání denně navíc.
Ventilace nestačí, okna otevřete úplně dokořán
V letních měsících může být otevření okna na ventilaci dobrým nápadem. Ovšem v zimě se tomuto způsobu větrání nejlépe úplně vyhněte, pokud je to možné.
Obzvláště mikroventilace není v zimních měsících vůbec vhodná. Při jejím dlouhodobém otevření se stěna kolem oken velmi snadno prochladí, z bytu tím pádem bude unikat teplo, nicméně místnost se nevyvětrá. Zároveň nebude unikat vlhkost, což je jeden z hlavních důvodů větrání. Vhodnější je tedy otevření oken takzvaně dokořán. Dokonce můžete vytvořit i průvan v celém bytě nebo patře. Nezapomínejte však na to, že byste měli tímto způsobem větrat v obzvláště krátkých intervalech.
Zapomeňte na větrání, když prší nebo sněží
Když je za okny deštivé počasí, větrání raději odložte. Veškerá vlhkost, které byste se potenciálně mohli zbavit, se totiž dostane kvůli dešti snadno zpět.
Zdroje: novinky.cz top.cz ireceptar.cz