Podle ženy nejslavnějšího českého spisovatele pochází všechno zlo, co se stalo jejímu muži, z Prahy
Světoznámý spisovatel a dramatik Milan Kundera se o víkendu dožil požehnaných čtyřiadevadesáti let. Právě u příležitosti jeho narozenin byla v Brně slavnostně otevřena jeho knihovna, která byla téměř celá přestěhována z Kunderova bytu v Paříži. Jeho manželka Věra v exkluzívním rozhovoru pro stanici „Radiožurnál“ prozradila důvod, proč knihovna vznikla právě v Brně.
Přiznala, že se poslední dobou trápila, co bude s odkazem jejího manžela až tu oba nebudou. Tím spíše, že ona sama věnovala budování jeho archivu čtyřicet let svého života. Nakonec se nechala inspirovat rozhodnutím spisovatele Philipa Rotha, který také vše daroval svému rodnému městu: „Díky Philipovi jsem si řekla, že je to pravda. Milan se narodil v Brně, je to symbolický akt. Milan třeba odejde, ale bude žít nadále v Brně. Lidé za ním budou chodit. Prostě bude žít tam, kde se narodil. Dokonce dům, kde se narodil, je deset minut od knihovny.“
Milované „Brnečko“
Zdůraznila také, že Milan Kundera má k Brnu, o němž hovoří jako o „Brnečku“, pořád silný citový vztah, i když v něm již mnoho let nežije. V poslední době, kdy už je nemocný, se do svého rodného města pořád vrací alespoň prostřednictvím knihy, kterou má na svém nočním stolku. Přestěhování knihovny a archivu Milana Kundery do Brna je přesto pro mnohé jeho čtenáře do jisté míry překvapením, tím spíše, že se po své emigraci v roce 1975 již rozhodl do své vlasti nevrátit a mnoho let dokonce nepovoloval překlady svých děl. Přesto prý rodné Brno několikrát v utajení navštívil, naposledy se tak mělo stát v roce 2000.
Své rozhodnutí žít nadále ve Francii, jež mu poskytla azyl a dočkal se zde významných poct, nezměnil, ani poté, co po čtyřiceti letech získal zpět české občanství. Zcela opačný vztah než k moravské metropoli však mají manželé Kunderovi k Praze: „Praha zůstává navždy moje velká pochybnost, protože všechno zlo, co už se stalo a udělalo Milanovi, přichází z Prahy. Žádné zlo nikdy nepřišlo z Brna, nikdy. Bohužel hlavní město, moje město, kde jsem se narodila, udělalo dost zle v této rodině,“ prohlásila Věra Kunderová v rozhovoru pro „Radiožurnál“.
Odysea ztracených iluzí
Umělecký kanál „ČT art“ v sobotu večer ukázal, jak zajímavě nová knihovna Milana Kundery vypadá. Již nyní je zřejmé, že se stane významným a živým uměleckým centrem Brna, kde se budou konat různé akce, včetně besed s tuzemskými i zahraničními intelektuály na téma evropského kulturního prostoru. Jsou v ní umístěny tisíce knih z Kunderovy osobní sbírky včetně překladů jeho díla do mnoha světových jazyků. Nebude v ní chybět ani část spisovatelovy korespondence (například s režisérem Federicem Fellinim), která bude k dispozici v digitální podobě.
V rámci slavnostního ceremoniálu se konala také česká premiéra koprodukčního dokumentu „Odysea ztracených iluzí“, věnovaná komplikované osobnosti jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů současnosti. Zúčastnil se jí i francouzský velvyslanec Alexis Dutertre, který prohlásil, že Milan Kundera je gigant světové literatury. Zmínil přitom, že takto je uznáván ve Francii, avšak v Česku bývá vnímán různě: „Někdy bývá kritizován, jindy zůstává nepochopen,“ postěžoval si.
Zdroje: autorka, Radiožurnál, Wikipedie