V dětství jsme jí říkali teta, ale byla to jasná noční můra. Ještě teď nám z ní cuká oční víčko
Když se závist proměnila v postavu, která umí nejen našeptávat, ale i manipulovat s lidskými osudy, vznikla jedna z nejpozoruhodnějších pohádkových bytostí na českých obrazovkách. Tato zlověstná příbuzná dodnes budí respekt a u mnohých z nás vyvolává mrazení v zádech.
Třicet let uplynulo jako voda a kouzlo pohádky, ve které se v hlavní roli představila už tak trochu tradičně Jiřina Bohdalová, neztrácí na síle. Naopak. Zpracování pohádky balancující na hraně mezi fascinací a děsem stále přitahuje oči diváků všech věkových kategorií.
Závist s povolením vyděsit národ
Když Jiřina Bohdalová vstoupila před kamery jako Závist, bylo jasné, že tohle není obyčejná pohádková postava. Kombinace jejího make-upu, kostýmu a přesvědčivého hereckého výkonu děsila malé diváky po celé republice. Z recenzí je zřejmé, že pro mnohé byla tato teta tím nejstrašidelnějším, co na obrazovkách v dětství viděli.

„V dětství jsem se na to mohl koukat pořád, bral jsem to ale spíš jako horor, než pohádku,“ vzpomíná jeden z diváků. Jiný dodává: „Oblíbená pohádka z dětství, přestože tenkrát pro mne představovala spíše horor. A to především kvůli odporné podobě Závisti, které se nešlo nebát.“
Jiřina Bohdalová si roli Závisti v podstatě sama vydobyla. Režisér Zdeněk Zelenka vzpomíná, jak mu jednoho dne zavolala a zeptala se: „Co děláš?“ Když si jí režisér stěžoval, že má napsat námět na pohádku, ale ještě neví, o čem bude, Bohdalová sebevědomě odpověděla: „A co v tom hraju?“ Až z toho nakonec vznikla jedna z nejpovedenějších českých pohádek 90. let.
Námětem byla krátká Erbenova povídka
Kulisy pro pohádkové království poskytly některé z nejkrásnějších českých památek, zámky Vranov nad Dyjí, Sychrov a Horšovský Týn, doplněné o skanzeny v Kouřimi a na Veselém Kopci. I díky perfektnímu výběru lokalit vzniklo strhující pohádkové dobrodružství, které si navzdory svým temnějším tónům získalo srdce českých diváků.
Do kin na Nesmrtelnou tetu zavítalo více než půl milionu návštěvníků, přesně 584 tisíc, což je číslo, kterým se může pochlubit málokterý český film. „Triky jsou neskutečně laciné a ubohé a o hereckých výkonech raději nemluvě, ale jako celek je to jedna z těch lepších českých pohádek,“ hodnotí film jeden z diváků, který ukazuje, že přeci jen nejsou s výsledkem spokojení všichni. Jiný k tomu dodává: „Námět je to zajímavý, kostýmy jsou povedené, ale zpracování působí prázdně a místy i trošku násilně. Škoda, i kvůli evidentně vysokému rozpočtu. Ale stále je to porevoluční pohádkový nadprůměr.“
Bohdalová jako Závist
Ústřední postavou pohádky je bezpochyby Závist v podání Jiřiny Bohdalové, za kterou získala v roce 1993 Českého lva. „Bohdalka tu starou a ošklivou intrikánskou ježibabu zahrála tak přesvědčivě, že bych snad i uvěřil tomu, že taková je ve skutečnosti!“ nešetří chválou jeden z diváků. Bohdalová do své role vložila neuvěřitelné množství energie a diváci se shodují, že právě její výkon je tím, co pohádku táhne.

Herecké hvězdy včera a dnes
Kromě Jiřiny Bohdalové v hlavní roli exceloval také Filip Blažek. Ten se v roli Matěje se svou hustou kudrnatou hřívou stal miláčkem dívčího publika. Dnes už sice nemá bujnou kštici, ale je trojnásobným otcem a s manželkou Jolanou tvoří stabilní pár více než dvě dekády.
Princeznu Pavlínku ztvárnila slovenská herečka Barbora Bobuľová, která už dva roky po premiéře odešla do Itálie. Tam natočila přes třicet filmů a seriálů. Zajímavé je, že její hlas v pohádce patřil neznámé studentce herectví. Podle režiséra Zelenky se tato dívka později herecké dráze už nevěnovala.
Zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, lifee.cz