Tisíckrát lepší než S čerty nejsou žerty: Mladší 40 let tuto pohádku znají nazpaměť, starší nechápou
Daň z komína? Daň ze zavřeného okna? Daň z otevřeného okna? A co takhle daň ze vzduchu? Tohle není návrh z dílny současných politiků, ale vtipný pohádkový námět, který si získal srdce milionů diváků.
Je plný narážek na realitu, přitom povznášející, s písničkami a romantickou zápletkou. Díky všem těmto ingrediencím se stal tento snímek u nové generace velmi oblíbeným, zatímco ta starší nechápe, v čem tkví jeho kouzlo.
Původně nenápadná vánoční televizní pohádka
„Tajemství staré bambitky“, které jsme poprvé mohli vidět koncem roku 2011, si získalo srdce mladých diváků tak moc, že si hlášky z pohádky dnes opakují stejně nadšeně, jako kdysi jejich rodiče citovali věty z filmových klasik režiséra Vojtěcha Jasného.

Starší generace vyrůstala na pohádkách jako „Tři oříšky pro Popelku“ nebo „S čerty nejsou žerty“, mileniálové a generace Z si našli vlastní pohádkový klenot. A není jím nic jiného než příběh o loupežníkovi Karabovi, jeho dceři Aničce a nemotorném princi Jakubovi.
Příběh je zdánlivě jednoduchý a drží se klasických pohádkových schémat. Máme zde království s neschopným panovníkem a proradnými rádci, švarného prince, který musí projít zkouškou dospělosti, a samozřejmě nechybí ani láska. Co ale dělá Bambitku výjimečnou, je způsob, jakým nastavuje zrcadlo reálnému světu.
Politická satira v hávu pohádkového příběhu
V království, kde vládne neschopný král Vilém v podání Jana Čenského a královna Olivie, Tereza Kostková, mají hlavní slovo dva proradní rádci, Ferenc a Lorenc v nezapomenutelném podání Miroslava Vladyky a Jiřího Lábuse. Jejich absurdní nápady na další a další daně jsou tak trefnou satirou na českou politickou scénu, že mnozí diváci nechápali, jak mohla cenzura takový snímek v předvánočním čase vůbec propustit.
„Politiky to netrkne. Obyčejný volič se pobaví. Slovutná vrchnosti oprašte si trezor – pro jistotu,“ trefně vystihla podstatu recenzentka Faustka. Především Ferenc s Lorencem vymýšlí absurdní daně jako daň z komína, daň z okna (otevřeného i zavřeného), daň z hlíny či dokonce daň za dýchání vzduchu.
„Herdek, tohle je opravdu žhavý adept na trezorový film,“ píše v recenzi jedna z žen. Do tohoto podivného království vstupuje Ondřej Vetchý jako spravedlivý loupežník Karaba, který bohatým bere a chudým dává. Jeho dcera Anička jde v otcových šlépějích, a když se náhodou setká s princem Jakubem, začíná klasická zápletka s netradiční dávkou humoru a společenské kritiky.
Obsazení plné hvězd a chytlavé písničky
Ondřej Vetchý jako charismatický loupežník Karaba, Jiří Lábus s Miroslavem Vladykou jako nezapomenutelná dvojice rádců a v neposlední řadě tehdy stoupající hudební hvězda Tomáš Klus v roli prince Jakuba dokázali vytvořit postavy, které si diváci okamžitě zamilovali.

Nesmíme zapomenout ani na písničky, které se staly nedílnou součástí kouzla celého filmu. Ačkoliv je nesložil Tomáš Klus, jak by se mohlo zdát, ale Lumír Hrma, mnohé z nich zlidověly a dodnes jsou součástí rozhlasových playlistů. „Tyhle Vánoce jsem viděl pár nových pohádek, ale musím říct, že tahle televizní se mi ze všech líbila nejvíce,“ píše recenzent Malarkey. „A to ještě podotýkám, že se jedná o televizní pohádku, tudíž něco, co Česká televize v posledních několika letech kazila nejvíc, jak jen dovedla.“
Tomáš Klus se k roli prince Jakuba vrátil i v pokračování, které dorazilo do kin v roce 2022 a sklidilo také velký úspěch. V rozhovoru dokonce přiznal, že obě pohádky jako by kopírovaly jeho vlastní životní dráhu. „Je to moje srdeční záležitost,“ řekl Klus v rozhovoru pro web denik.cz. „Asi proto, že symbolicky mapuje můj životní vývoj od mladého princátka, které se cpe povidly a moc neví, která bije, po zkušenějšího a moudřejšího krále.“
Zdroje: csfd.cz, denik.cz, cs.wikipedia.org, novinky.cz