Položte misku se solí na okno, když je chladno a sledujte co se stane. Tento trik vás zbaví trápení
Byť se tak možná nezdá, sůl má celou řadu využití. A rozhodně ne jen v kuchyni. Přes zimu vám totiž může pomoci s problémem, který trápí celou řadu lidí. Budete překvapeni z toho, jak skvěle funguje.
Sůl je při vaření nepostradatelným pomocníkem a život bez ní si asi nikdo z nás neumí představit. Dobře ale poslouží i v domácnosti. Je skvělá při úklidu, kdy dokonale vyčistí zašlé spáry v koupelně, vydrhne připáleniny na dně hrnce, odstraní zápach z bot a také například vytáhne nepříjemné pachy z dřevěného kuchyňského prkénka. Umí toho ale mnohem víc. A jednu z jejích vlastností oceníte právě teď, s příchodem chladného počasí.
Častý problém
Jakmile se venku ochladí, začíná zevnitř na oknech kondenzovat voda. Právě ta pak může poškozovat okenní rámy nebo také způsobit, že začnou okna plesnivět. Plísně se pak mohou šířit vzduchem a negativně ovlivňovat naše zdraví. Stejně tak vlhkost stojí za nepříjemným zápachem a množením škodlivých bakterií. Není proto divu, že proti ní lidé bojují nejrůznějšími způsoby.
Neustále okna otírají suchým hadrem, snaží se dostatečně větrat a také zapínají topení. Ne vždy ale tato opatření fungují, jak by měla. A právě v tuto chvíli nastupuje na řadu obyčejná kuchyňská sůl.
Pohlcuje vlhkost
Sůl je známá svou schopností pohlcovat vlhkost. A tak by byla škoda jejích vlastností nevyužít, když to nejvíce potřebujete. Soli využívaly už čarodějnice, které ji sypaly před okna a také před prahy dveří, aby ochránily svá obydlí před vstupem zlých bytostí.
Vy také můžete nasypat sůl před okna, avšak pochopitelně z úplně jiného důvodu. Pomůže vám totiž právě proti vlhkosti a z oken tak nebude stékat zkondenzovaná voda. Tím se i samozřejmě sníží riziko vzniku plísní.
Jednoduše nasypte sůl do větší misky a tu položte zevnitř na parapet. Pak už se nemusíte o nic starat a jen necháte sůl, aby odvedla svou práci. Jednou za čas akorát sůl vyměňte. Podobně jako sůl vám poslouží i miska s rýží. I ta totiž umí dokonale pohlcovat vlhkost.
Domácí pohlcovač vlhkosti
Sůl ovšem nemusíte jen sypat do misky a dávat k oknu, ale také si z ní můžete vyrobit přírodní pohlcovač vlhkosti. Na něj budete potřebovat dvě nádoby – jednu větší a jednu menší. Vezměte si menší nádobu a její dno vystelte savou látkou. Například kuchyňskou utěrkou nebo hadrovým kapesníkem. Na látku pak nasypte asi 3 hrsti soli, ideálně hrubozrnné. Pak menší nádobu vložte do té větší, avšak tak, aby se přímo nedotýkala dna. Případně ji něčím podložte. Po pár dnech si můžete všimnout toho, jak se ve spodní nádobě hromadí vlhkost. „Past” na vlhkost umístěte ideálně k oknu.
Další opatření
Pokud ovšem nechcete mít z jakéhokoliv důvodu doma na okně misku se solí, je třeba postupovat jinak. Vůbec nejdůležitějším krokem, jak omezit vlhkost v bytě či domě, je větrání. A rozhodně nestačí na minutu otevřít okno.
Otevřete více oken, abyste vytvořili průvan, a větrejte alespoň po dobu patnácti minut. Zároveň se snažte takto větrat minimálně třikrát denně – ráno, odpoledne a večer. Jestliže máte v koupelně okno, větrejte po každém sprchování i koupeli. Případně alespoň zapínejte ventilátor a v kuchyni při vaření digestoř. I to významně pomůže v boji proti vlhkosti.
Vlhkost v oknech
Jiná situace nastává ve chvíli, kdy si všimnete, že se kapičky vody objevují mezi okenními tabulemi. Pokud máte doma plastová okna, je rozhodně namístě je reklamovat. Úzký prostor mezi tabulemi by měl být totiž dostatečně izolovaný a také naplněný speciálními plyny, které kondenzování vody zabraňují. Jestliže se tak neděje, nebyla zřejmě okna instalována správně a je vhodné o tom informovat výrobce. Rozhodně máte nárok na výměnu.
Zdroje: dumazahrada.cz, aazdravi.cz, nasdum.cz