Populární telefonní operátor končí: U sousedů zavírá prodejny
Vodafone coby poskytovatel telekomunikačních služeb v Maďarsku končí. Celá změna probíhala na přelomu loňského a letošního roku, konkrétně mezi dny 31. prosince 2024 až 2. ledna 2025. V tomto časovém rozmezí došlo k pozastavení služeb a byla nedostupná online rozhraní společnosti, mobilních nákupů a aplikace MůjVodafone. Plán prodat maďarskou divizi společnosti 4iG byla vizován již během srpnu minulého roku. Smlouva byla uzavřena ve výši 600 miliard maďarských forintů, což je v přepočtu 36 miliard korun.
Britská společnost Vodafone, kterou v Maďarsku využívaly miliony zákazníků, již v minulosti oznámila svůj plán ukončit působení v rámci Maďarska. Tato vize se nakonec naplnila a britský gigant k obchodnímu plánu přistoupil, zčásti také proto, aby z výdělku pokryl své dluhy. Celá situace pak vyvolává otázky o tom, zdali lze čekat něco podobného i v jiných zemích, ačkoliv nic zatím nenapovídá scénáři, během kterého tomu tak mělo být. Jisté změny však možná lze očekávat i u nás.
Sloučení společností
Od 1. ledna letošního roku došlo ke sloučení komerčních telekomunikačních služeb skupiny 4iG. To tedy znamená, že došlo ke sloučení společností Vodafone Hungary, DIGI, Antenna Hungária a Invitech. Od ledna letošního roku pak nově vzniklý celek bude vystupovat pod názvem One. Webové stránky patřící zmíněným společnostem jsou již nefunkční a na webu se zobrazují pod adresou one.hu.
Prozatimní ředitelka Vodafonu Margherita Della Valle uvedla, že cílem transakce je podpořit cíl maďarské vlády vytvořit „národního šampiona v oblasti informačních a komunikačních technologií“. Jedním z kýžených cílů celého tohoto procesu je pak urychlení investic do digitalizace Maďarska.
Dotkne se re-branding maďarských zákazníků?
Mobilních služeb společnosti Vodafone na území Maďarska využívaly asi 3 miliony lidí. Je tedy pochopitelné, že na základě celé situace vyvstávaly otázky, jestli bude mít současná změna výrazný dopad na stávající spotřebitele. Zákazníci však byli ujišťováni, že se celé změny bát nikterak nemusí. Na základě prohlášení bylo spotřebitelům sděleno, že se změna nedotkne jejich balíčků ani tarifů a že stávající smluvní podmínky zůstanou beze změny.
Celý proces se navíc vyznačuje tím, že částečnou kontrolu nad holdingem bude mít přímo maďarský stát. Předseda správní rady společnosti 4iG Gellért Jászai k celé situaci uvedl, že hlavním záměrem celého procesu je transformace trhu, ale i zlepšení konkurenceschopnosti a urychlení digitalizace maďarské ekonomiky.
Upevnění státní moci nad komunikací
Jak bylo zmíněno, vlastnictví bude rozděleno mezi společnost 4iG a přímo samotný maďarský stát. 4iG pak bude vlastnit nadpoloviční většinu holdingu, konkrétně 51 % a Maďarsko pak zbývajících 49 %. Maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy oznámil, že cílem je posílit konkurenceschopnost a nezávislost Maďarska navzdory dopadům války na Ukrajině a dopadů sankcí.
Agentura Reuters také k celé situaci uvedla, že tímto způsobem maďarský premiér Viktor Orbán posílí kontrolu nad maďarským telekomunikačním sektorem. Vláda v minulosti již podnikla kroky, na základě kterých má nyní maďarský stát větší vliv například v oblastech energetiky, bankovnictví a média. Do tohoto žebříčku se tedy tímto krokem přidává i přímo telekomunikační sektor.
Máme se připravit i u nás?
Dobrá zpráva pro některé jistě je, že u nás se na žádné podobné změny připravovat zatím nemusíme. Vodafone na českém trhu patří do největších hráčů po boku O2 a T-Mobile. Na českém trhu má tedy Vodafone v současné době velmi stabilní pozici, což společnosti nedává důvody, aby se své lokální divize zbavovala. V roce 2019 například společnost Vodafone koupila největší kabelovou síť UPC, čímž si zajistila další tisíce zákazníků. Jediný dopad, který je však v současné době čistě spekulativní, je pouze možná změna cen tarifů u nás.
zdroje: motorguru.cz idnes.cz 24.hu