Poslední přání královny Alžběty II. odhaleno: Její slova vhání slzy do očí. Po čem toužila?
Královna Alžběta II. představovala důležitou postavu britské historie. Přispěla k modernizaci monarchie a spojovala lidi napříč generacemi. Až po její smrti vyšlo na povrch jedno z jejích posledních přání. Je velmi dojemné.
Alžběta II. byla nejdéle vládnoucí panovnicí britského království. Na trůn usedla už v roce 1952 ve svých pětadvaceti letech a strávila na něm dlouhých sedmdesát let. Prožila řadu historických událostí, včetně druhé světové války, kdy si získala oblibu u lidí, protože nebojácně sloužila v armádě. Za její vlády se také osamostatnilo mnoho britských kolonií v Africe a Asii.
Spojovala lidi napříč generacemi a promlouvala k nim v období brexitu i během covidové pandemie. Hluboce přispěla k modernizaci monarchie, kterou významným způsobem přiblížila veřejnosti. Ta pak sledovala urozenou rodinu zrakem přímo ostřížím, včetně nejrůznějších skandálů, krizí anebo tragédií, které je obklopovaly, například úmrtí princezny Diany či prince Philipa.
Skon manžela panovnici hluboce zasáhl, sama pak navždy odešla jen rok po něm. Naposledy si celá rodina společně užila červnové oslavy platinového výročí Alžbětiny vlády. I když z očí staré dámy vyprchala radost, před národem působila i nadále statečně.
Na veřejnosti vystupovala často i v pokročilém věku a byla známá svým výrazným oblečením, elegantní módou a láskou ke kloboučkům. Zemřela v úctyhodných šestadevadesáti letech v roce 2022 na stáří a zanechala po sobě čtyři děti a osm vnoučat. Vztahy s nimi však neměla vždy ideální.
Kontroverzní vztahy v rodině
Prvorozený syn Charles (po matčině smrti král Karel III.) se stal korunním princem. Od útlého věku tak na něj byla kladena vysoká očekávání. Rodinnou idylku si v dětství nezažil, matka se věnovala monarchii, zatímco otec sloužil jako námořní důstojník na Maltě. Charles zůstával ve Velké Británii, zatímco rodiče cestovali kvůli pracovním povinnostem po světě.
Nejkontroverznějším bylo bezpochyby Charlesovo manželství s lady Dianou. Na následníka trůnu totiž praskl poměr s jeho životní láskou Camillou, která dnes sedí po jeho boku na trůně a ze které později udělal svou právoplatnou manželku. Rozvod Charlese a Diany ale hořce završilo tragické úmrtí princezny, které hluboce zasáhlo celou Anglii.
Jednou z nejvýraznějších postav monarchie je královnina dcera Anna. Ta se pravidelně umisťuje v žebříčcích oblíbenosti na předních místech, lid pro ni má totiž zvláštní slabost. I ona po vzoru matky vždycky přísně ctila a chránila monarchii. S tou se však často neshodla a své děti například nechala zbavit urozených titulů, aby si mohly užít relativně normální život.
Nejkontroverznějším potomkem Alžběty II. je princ Andrew, který vzbudil skandál už svým sňatkem se Sarah Ferguson, přezdívanou „Fergie“. Ta nafotila lechtivé snímky pro jednoho amerického multimilionáře a v devadesátých letech se s princem rozvedla.
Skandály se však lepí i na něj. Andrew je spojován s obchodníkem Jeffrey Epsteinem, jenž na svém soukromém ostrově provozoval obchod s bílým masem. Jedním ze zákazníků, kteří si měli platit za společnost nezletilých, byl i syn panovnice. Přestože všechna obvinění popíral, matka jej zbavila veškerých královských povinností. Nejmladší syn, princ Edward, se na veřejnosti příliš neukazuje.
Věděla, že umírá
Královna prý před svým skonem tušila, že brzy vydechne naposledy. Namísto okázalého místa posledního odpočinku zvolila hrob, který symbolizuje její odkaz – sloužit lidu.
Další z posledních přání vyšlo najevo až rok po smrti panovnice, to prozradila baronka Floella Benjamin, která byla jednou z posledních, kdo s Alžbětou II. mluvil. Konverzaci vedly jen pár dní předtím, než královna zesnula.
„Madam, když jsem vyrůstala jako malá dívka v Trinidadu, tvrdili mi, že mě monarcha miluje. Říkali mi, že jsem občanka Británie. Po příjezdu do Anglie jsem se však necítila součástí této země. Čelila jsem tolika překážkám,“ řekla jí tehdy Floella, která se do Velké Británie přestěhovala z Karibiku a od dětství čelila rasismu.
Královna po rozhovoru kontaktovala jednoho ze svých dvořanů s tím, že by si přála dodat naději všem malým holčičkám a víru v to, že mohou dokázat, co si zamanou – nehledě na to, odkud pocházejí. Král Karel III. nyní pokračuje v matčině odkazu. Soustředí se na charitativní práci a usilovně bojuje proti rasismu, čímž instituci přibližuje lidem ještě více a ukazuje jim i její lidskou tvář.
Zdroje: dailyrecord.co.uk, prozeny.cz, blesk.cz