Pouze inteligentní lidé mají tyto 3 špatné návyky. Poznáváte se?
Inteligentní lidé mají své slabosti, kterých se zkrátka neumí zbavit. V drtivé většině případů jde o maličkosti, některé z jejich zlozvyků jim ale můžou ve společnosti pořádně zavařit.
Když se řekne „inteligentní člověk”, spousta lidí si ihned představí distingovaného jedince, který se umí chovat ve společnosti, má velký všeobecný přehled, rozumí různým problematikám a je zkrátka na úrovni. Ne všechny tyto body ovšem musí inteligentní osoby bezpodmínečně vystihovat.
Inteligentní lidé totiž mají různé slabosti, respektive ne úplně dobré a zdravé návyky. Pozorujete některý z nich i u sebe?
Ponocování
Lidé obdaření nadprůměrnou inteligencí jsou často nočními sovami. Namísto toho, aby šli včas spát a mohli ráno vstávat plní energie, se věnují jiným činnostem. Pro ně podstatně zajímavějším. Jejich mozek je hladový po informacích, a tak tráví noci pročítáním různých zajímavostí, knih, sledováním dokumentů nebo učením se novým věcem.
Dalším důvodem k ponocování je pak také fakt, že mají absolutní klid. Svět kolem nich dávno spí a oni se tak mohou nerušeně soustředit na to, co je zajímá a baví. Jsou pak velmi kreativní, cítí se svobodně a jejich mozek jede na plné obrátky.
V minulosti byl na toto téma dokonce proveden výzkum. Během něj vědci přišli na to, že lidé, kteří chodí spát pozdě a vstávají až v pozdních dopoledních hodinách, mají v drtivé většině případů podstatně vyšší IQ než ranní ptáčata. A důkazy o pravdivosti tohoto tvrzení můžeme najít i v minulosti. Nočními sovami byli například Elvis Presley, Charles Darwin anebo Winston Churchill.
Nepořádnost
Kdekdo by si pomyslel, že inteligentní lidé budou mít ve všem pořádek. Nejen ve své hlavě, ale také v domácnosti, na stole nebo například v batohu či kabelce. Opak je ale pravdou. Chytří lidé totiž bývají velmi často extrémně nepořádní. V jejich bytě žádný předmět nemá své určené místo, a tak se vždy nachází zrovna tam, kam ho dotyčný odložil. Není proto divu, že inteligenti mají často velký problém s hledáním věcí, protože neví, kam daný předmět zrovna položili či uložili.
Ve skutečnosti to ovšem není o tom, že by inteligentní lidé byli líní. Spíše úklid neberou jako nejdůležitější činnost dne a vlastně nepořádek nepovažují ani za nic rušivého. Jejich mysl je totiž zaměstnána mnohem významnějšími úkoly. Například vzděláváním, učením se novým jazykům nebo i prostým bádáním o tom, jak funguje vesmír.
Podle některých psychologů pak nepořádek na pracovním stole podporuje schopnost soustředit se a přicházet s novými nápady.
Časté používání sprostých slov
Stejně jako by si někdo mohl myslet, že jsou inteligentní lidé pořádní, by mohl mít i dojem, že se umí perfektně chovat ve společnosti, jsou slušní a pečlivě přemýšlejí nad tím, co v jakou chvíli řeknou. Ani to ale neplatí. Pravdou je, že chytří lidé velmi často a rádi používají různé nadávky a další sprostá slova. Nebojí se ukázat své emoce a také jim leckdy vůbec nezáleží na tom, co si o nich budou ostatní myslet.
Pravděpodobně i vám rodiče říkali, abyste nemluvili sprostě, a snažili se vás namotivovat tvrzením, že sprostě mluví jen hlupáci. Jenže výzkum provedený v roce 2015 ukázal, že je to přesně obráceně. Během experimentu vědci po několika desítkách lidí chtěli, aby během jedné minuty vyjmenovali co nejvíce nadávek. A kupodivu ti, kteří jich znali vůbec nejvíce, prokázali ve finálním testu mnohem vyšší úroveň IQ než ostatní. Pokud tedy často sprostě nadáváte, existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že je vaše IQ nadprůměrné.
Zdroje: independent.co.uk, psychologytoday.com, sciencedirect.com