Poznáte českého herce na fotce z mládí? Smáli se mu kvůli chrupu a stala se mu ještě jedna hrozná věc
Vladimír Menšík patří bezpochyby mezi ta nejznámější jména české filmové, ale hlavně komediální scény. Za svůj bohužel nepříliš dlouhý život si stihnul střihnout přes stovku rolí. Byl geniálním komikem, hercem, ale i moderátorem a ovládal i hru na několik hudebních nástrojů. Své profesi šel naplno naproti, o čemž svědčí nejen kvalita jeho hereckého umu, ale i samotné množství jeho rolí. Bohužel to v životě neměl nikterak lehké, což se odvíjelo i od jeho zdravotních neduhů. Kromě nich ho ale svazovaly i zlozvyky. A kombinace těchto negativních vlivů se mu nakonec stala osudnou.
Vladimíra Menšíka musel na obrazovce vidět snad každý. Bez ohledu na to, že slavný herec zemřel ještě před Sametovou revolucí, je vryt do paměti starších i mladších ročníků. Jeho bravurní a všestranný herecký um byl vždy důvodem, proč se dostal do povědomí tolika lidí. Život však neměl vždy lehký a velkou roli v tom hrály jeho zlozvyky. Snad větší ale hrála zdravotní omezení, kvůli kterým byl nucen brát invazivní léky. A dle jeho rodiny to s ním kvůli tomu nebylo vždy úplně jednoduché.
Počátky života geniálního komika
Vladimír Menšík se narodil 9. října 1929 v Ivančicích. Nejprve se zdálo, že se jeho život bude ubírat dělnickým směrem. Vystudoval totiž průmyslovou školu a nějakou dobu pracoval v brněnských strojírnách. Teprve později se pokusil dostat na Divadelní fakultu Janáčkovy univerzity múzických umění v Brně, což se mu podařilo až na druhý pokus. Vystudoval zde činoherní herectví a posléze nastoupil do Vesnického divadla, kde si ho v roce 1954 všiml Emil František Burian, který mu nabídl angažmá.
Přestože jeho začátky byly divadelní a příležitostí v tomto ohledu neměl málo, vždy toužil po tom dostat se na filmová plátna. Jeho vůbec první role byla pouze komparz ve filmu Velká příležitost. Svoji první skutečnou roli si pak zahrál ve snímku Dědeček automobil, kde si zahrál italského automechanika. Tím si konečně zajistil pevnější pozici ve světě filmu, kam se také s chutí vydal. Právě jeho nadšení pro film nakonec vedlo k tomu, že se dostal do konfliktu právě s Emilem Františkem Burianem, který film neměl v lásce.
Celá situace nakonec vygradovala natolik, že z divadla odešel a v roce 1958 podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov. K divadlu se vracel už jen ojediněle a jeho filmová kariéra se rozjela naplno, zejména v 60. letech. Ačkoliv byl převážně komediálním hercem, neboť i v soukromém životě byl bavičem, dokázal neobvykle pružně ztvárnit i tragikomické či dramatické role. Během života taktéž vystupoval ve stovkách pořadů, jako byly seriály, zmíněné filmy, ale i televizní estrády. Dlouhodobě se však potýkal se zdravotními problémy.
Problémy se zdravím a vzhledem
Vladimír Menšík trpěl celý život těžkým astmatem. Již v 16 letech ho postihla první velká zdravotní událost. Během běhu totiž zkolaboval a dostal svůj první záchvat. Nehledě na tyto respirační problémy byl však dlouhodobě těžkým kuřákem, s čímž naštěstí v pozdější fázi života přestal. Byl známý tím, že během natáčení měl po ruce vždy zdravotní sestru. Kvůli svému astmatu velmi trpěl hlavně dušností a sípáním, které byly slyšet i během běžného hovoru.
Kromě astmatu však Vladimíra Menšíka trápil i jeho vzhled a to zejména během jeho mládí. Téma to pro něj bylo natolik tíživé, že svého času uvažoval dokonce i o chirurgické úpravě svého charakteristického chrupu. Později mu však došlo, že pro ženy není vzhled to nejdůležitější. A pozornost partnerek i přátel si byl schopen zajistit hlavně svojí veselou, až bouřlivou povahou, kterou byl znám snad ve všech kruzích.
Jeho povaha baviče a komedianta pro něj byla vysoce funkční co se týkalo jeho hereckých rolí. Ztvárňovat komediální role pro něj totiž byla takřka přirozenost. V soukromém životě si to však vybíralo svou daň, protože Vladimír Menšík byl známý tím, že si rád zaflámuje. Holdoval alkoholu a zmiňovaným cigaretám, což jeho zdravotnímu stavu rozhodně neprospívalo.
Substance se mu vplížily do života
Vladimír Menšík po dlouhou dobu svého života zápasil s látkami, které se mu vplížily do života. I navzdory svému astmatu byl totiž dlouhodobě silným kuřákem, což jeho zdravotnímu stavu rozhodně nepřidávalo. Situace v jeho pokročilé fázi života vygradovala natolik, že i třikrát denně míval astmatické záchvaty, během kterých přestával dýchat. Nakonec musel nastoupit na léčbu léky, které obsahovaly efedrin. Tento stimulant však ovlivňoval hercovy nálady a vedl k situacím, kdy s ním nebylo k vydržení. Dle slov jeho syna ho několikrát museli nechat hospitalizovat, protože si s ním nevěděli rady.
Vladimír Menšík během svého života taktéž skončil na protialkoholní léčbě. Vzhledem ke své veselé povaze rád vymetal hospody a bavil přátele nad pivem. Jeho pití se však dostalo do bodu, kdy se začalo negativně promítat do jeho kariéry. Stal se nespolehlivým, tudíž přišlo nevyhnutelné, ale rozhodně kladné rozhodnutí, že s alkoholem skoncuje. Neexistovalo pro něj ani pivo a doma tak s rodinou pili zásadně limonádu, neboť alkohol byl přísně tabuizován.
Kouřit Vladimír Menšík přestal až pět let před svojí smrtí. I přes to všechno na tom však zdravotně nebyl vůbec dobře, což pozorovalo i jeho okolí. Své poslední vystoupení tak měl 27. května 1988 v pořadu Abeceda, kde nebývale vážně promluvil o zdraví a potřebě jej udržovat. Jeho bohémský životní styl ho však dostihl a herec skonal pouhé dva dny po svém posledním natáčení. Pohřben byl v Praze v Olšanských hřbitovech, kde jej i dnes můžeme navštívit a vzdát tak hold jeho nesmrtelnému umu.
zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, zeny.iprima.cz, dama.cz