Pozor na falešné hovory: Jak odhalit nebezpečné praktiky podvodníků
Předvánoční čas je spojen nejen s kouzelnou atmosférou, ale bohužel taktéž se zvýšeným výskytem podvodníků. Ti dříve obsazovali především ulice, kde se snažili vytáhnout z dobrosrdečných lidí peníze prostřednictvím nelegálních sbírek. S nástupem internetu však někteří z nich přesídlili do virtuálního prostředí. Tam nyní na neinformované jedince číhá celá řada různých druhů nebezpečí.
Jak někdo vůbec dokáže usnout s vědomím, že připravil o peníze zcela nevinného člověka? Nad tím zůstává dlouhým zástupům slušných lidí zcela oprávněně rozum stát. Bohužel však stále existuje celá řada jedinců, kterým byste výše zmíněnou otázku mohli položit. Pokud takovým podvodníkům nechcete vykouzlit zvrácený úsměv na tváři, naučte se, jak se jim bránit. Stačí dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel, jak se pohybovat ve virtuálním prostředí.
Jedním z nejčastějších druhů podvodů jsou falešné telefonáty. Ty mohou být obzvláště nebezpečné. Na první pohled si totiž můžete myslet, že s vámi komunikuje finanční poradce z vaší banky, ale opak je pravdou. Jak se takovým hovorům bránit?
V první řadě buďte obezřetní vždy, když vám volá neznámé číslo
Někteří lidé zvedají cizí čísla, jako by se nechumelilo. Jenže to není úplně ideální přístup k virtuální komunikaci. Pokud zrovna vědomě neočekáváte například kurýra s balíčkem od České pošty nebo Zásilkovny, na hovory z neznámých čísel si dávejte pozor.
V první řadě si otevřete internet, kde najdete celou řadu webových stránek, prostřednictvím kterých si můžete ověřit jakýkoliv příchozí hovor (například vyhledatcislo.cz, kdomivolal.cz nebo muzutozvednout.cz). Stačí do nich obvykle zadat telefonní číslo a zmíněné stránky vám zobrazí, jestli je daný kontakt vnímaný negativně či pozitivně. Fungují často na takové bázi, že si můžete sami přečíst komentáře se zkušenostmi ostatních lidí. Díky tomu se můžete předem dozvědět, že se jedná například o telemarketing nebo podvodníka, jenž se vydává za banku. V každém případě si tím můžete ušetřit drahocenný čas i peníze. Zdaleka se však nejedná o stoprocentně účinný ochranný prostředek.
Takto by s vámi banka nekomunikovala
Podvodníky lze v mnoha případech odhalit velmi snadno. Zpozornět byste měli v těchto případech:
- Naléhavý tón a kladení důrazu na smyšlenou hrozbu: Podvodné telefonáty (i zprávy) se často nesou v naléhavém duchu. Například vám je tvrzeno, že musíte něco udělat okamžitě, jinak přijdete o nemalý finanční obnos. I když to může být stresující, pokuste se v těchto situacích hluboce nadechnout a zamyslet. Ve většině případů se na opačné straně hovoru nachází podvodník.
- Žádosti o instalaci nedůvěryhodné aplikace: Pokud vám neznámý kontakt tvrdí, že si máte stáhnout nějakou aplikaci, pořádně si nejdříve všechno proklepněte. Pravda je taková, že banky vám kvůli těmto záležitostem obvykle volat nebudou. A už vůbec nebudou tvrdit, že si máte stáhnout aplikaci z neověřeného zdroje.
- Žádosti o citlivé informace: Pokud by po vás banka potřebovala nějakou citlivou informaci, s nejvyšší pravděpodobností ji nebude zjišťovat prostřednictvím telefonátu. Navíc nedává žádný smysl, aby po vás chtěla heslo, číslo platební karty nebo snad přihlašovací údaje do e-mailu.
Jakou obrannou strategii nasadit?
- Ptejte se na co nejvíce otázek: V případě, že máte byť jen sebemenší podezření, klaďte protistraně co nejvíce otázek. Pokud bude při odpovídání váhat, nebo nebude znát odpověď vůbec, zbystřete. Vyptávat se můžete například následujícími způsoby: Víte, komu voláte? V jakém městě a na které pobočce pracujete? Kdo je váš nadřízený?
- Ověřte si získané informace: Jestli protistrana zareaguje, ověřte si její odpověď. Můžete si například najít oficiální kontakt a zmíněnému nadřízenému zavolat. Nebo na pobočku zavítejte osobně. Nakonec si můžete ověřit i samotné číslo, ze kterého vám je voláno. Stačí kontaktovat vaši banku.
Zdroje: seznamzpravy.cz penize.cz