Pozor na tyto zlozvyky v kuchyni: Mohou zničit vaše nádobí i zdraví
Základní vaření je snadné, bezpečné a zvládne jej každý, říkají si možná někteří jedinci. Kuchyň je však jednou z nejnebezpečnějších místností v domě. A zdaleka to není způsobeno pouze tím, že se v tamějších poličkách vyskytuje celá řada ostrých předmětů.
Kuchyň je totiž místem, kde může velmi snadno dojít k šíření nebezpečných bakterií a virů. A zdaleka nejen to – různými zlozvyky si můžete zadělat na vážné problémy rozsáhlého charakteru. Čeho byste se měli v kuchyni rozhodně vyvarovat?
Rozmrazování masa mimo lednici může být vážný problém
Každému se občas stane, že na něco zapomene. Pokud znáte někoho, kdo tvrdí, že nikdy nezapomíná, s nejvyšší pravděpodobností lže. Druhou možností je, že máte co dočinění s nadpozemskou bytostí.
Někdy se každopádně může snadno stát, že zapomenete na rozmrazení masa. Celá řada lidí v tom případě vyklidí dřez a začne maso rozmrazovat v něm. Je sice pravda, že tím maso rozmrazíte podstatně rychleji, ale má to velký háček.
Vnější části masa se začnou ohřívat mnohem dříve než střed. Z toho důvodu se může velmi snadno stát, že se z masa stane ideální živná půda pro bakterie. Vy se tím vystavujete zvýšenému riziku nakažení různými nemocemi.
Maso byste nikdy neměli nechávat na „čerstvém vzduchu“ uvnitř bytu déle než dvě hodiny. Tato doba se nicméně může lišit podle teploty, na kterou vaši domácnost vytápíte. Logicky platí tato úměrnost – čím vyšší teplota v kuchyni je, tím rychleji začne maso podléhat potenciální bakteriální kontaminaci.
Řešení je snadné. Zapněte si na mobilu upozornění a maso rozmrazujte v lednici. V nejnaléhavějším případě můžete využít rozmrazovací program v mikrovlnce.

Skořápky od vajec nevracejte do lednice
Dnes už se s tím nejspíše tak často nesetkáte, ale dříve se jednalo o poměrně běžnou věc. Předci dávali skořápky do lednice mezi jiné potraviny – zejména zpátky do krabičky od vajec. Jenže skořápky mohou být kontaminovány bakteriemi, jako je E.coli nebo salmonela. Přenosu těchto bakterií nezabrání ani neporušená skořápka ostatních vajec. Pokud jste tedy od vašich dědečků nebo babiček tento zlozvyk odkoukali, ihned byste s ním měli skoncovat.
Pozor na teflon
Pokud vlastníte teflonovou pánev , měli byste vědět několik věcí. Jednak byste ji nikdy neměli používat pro smažení ve vysokých teplotách, jednak nikdy nesmíte poškrábat její povrch. Proto zapomeňte na používání kovových i jiných ostrých předmětů na míchání jídla.
Jakmile povrch teflonové pánve narušíte, začne se z ní při vysokých teplotách uvolňovat kyselina perfluorooktanová. Škodlivost této látky je ještě mnohem horší, než jak nevyslovitelně zní její název. Pokud se dostane do lidského těla, působí rakovinotvorně.
Nechávat zbytky jídel na kuchyňské lince není dobrý nápad
O tom, jak snadno se v pokojové teplotě šíří některými potravinami bakterie, jste nejspíše slyšeli již mnohokrát. Přesto jsou někteří jedinci schopni nechat například zbytky masa nebo vajec na kuchyňské lince. Platí zde tentýž problém, jaký byl již popsán u rozmrazování ve dřezu. V překladu to znamená, že byste měli zbytky jídel dávat do lednice nebo mrazáku (podle toho, za jak dlouhou dobu plánujete jídlo zkonzumovat).

Za častou konzumaci smažených jídel vám tělo nepoděkuje
Nadužívání tohoto druhu tepelné úpravy je zapříčiněné mimo jiné dnešní uspěchanou dobou. Každý by rád ušetřil denně alespoň pár minut drahocenného času. Jenže čas, který si tímto způsobem našetříte, vám nakonec může vytrhnout z rukou některá z nemocí. Nemusíte hned myslet na to nejhorší – občasné smažení by při dodržování stěžejních zásad zdravému člověku nijak významně ublížit nemělo. Rozhodně však smažená jídla nekonzumujte příliš často.
Obvykle obsahují celou řadu škodlivin. Navíc jsou kaloricky velmi vydatná. Při smažení taktéž nezapomínejte na výměnu oleje.
Zdroje: ceskozdrave.cz recepty.cz iprima.cz