Pravda o pásech cudnosti: Historie, mýtus a realita
Pás cudnosti je něco, kolem čeho se točí spousta příběhů, ale v dnešní době se stal spíše pointou řady vtipů. Většina z nás má za to, že pásy cudnosti byly historickým způsobem, jak byly ženy drsně nuceny omezovat svou sexualitu. Pásy cudnosti jsou vnímány jako neetické, misogynní a hrubé. Jedná se však skutečně o realitu, kterou byly ženy v historii Evropy nuceny zažívat? Nebo se jedná pouze o mýtus, který byl romantizován a nafouknut do absurdních rozměrů?
Každý z nás jistě někdy v životě slyšel o pásu cudnosti. Řada z nás pak možná vtipkovala o tom, že ho někomu pořídíme, protože by ho potřeboval. Možná se tak humorně snažíme srovnat s tvrdou minulostí, kterou je Evropa prosáklá. Konec konců, středověk se vyznačuje kromě architektonických a náboženských směrů také rozmanitostí v mučení a trestání lidí. Nebylo by proto s podivem, kdyby pásy cudnosti pro ženy byly realitou. Bylo tomu ale opravdu tak?
Pásy cudnosti ve středověku?
Většina z nás si pásy cudnosti spojuje se středověkem, konkrétně přibližně patnáctým a šestnáctým stoletím. Tomu mimo jiné napomáhají i různé mýty, které se rozšířily do povědomí lidí. Obecně se říká, že ženy byly nuceny pásy cudnosti nosit, zatímco jejich muži odjeli na dlouhou a dalekou výpravu, ať už za obchodem, nebo do války. Mělo se tím zajistit, že ženy se nebudou oddávat cizoložství.
Toto pojetí skutečnosti je podpořeno i známou kresbou, která se v Německu objevila na konci šestnáctého století. Zobrazuje muže, který se loučí se svojí ženou. Ta je zcela nahá, až na pás cudnosti, který zakrývá její intimní partie. Za závěsem postele se však skrývá milenec, držící klíč k odemknutí pásu. Tato kresba je s největší pravděpodobností satirou, přehnaně popisující realitu tehdejšího života.
Důkazy jsou nedostačující
O tom, že se pásy cudnosti běžně používaly během středověku, však nejsou dostatečné důkazy. Pokud se totiž kriticky zaměříme na dobové zdroje, absence zmínek o tomto nástroji je až alarmující. Historikům se jednoduše nepodařilo najít dostatek zmínek, ať už v básních, příbězích, ale i právní či lékařské literatuře z této doby.
Dalším důvodem, proč se jedná o mýtus, je pak skutečnost, že dlouhodobé nošení pásu cudnosti by bylo pro ženy z lékařského hlediska velmi nebezpečné. Dlouhodobý kontakt intimních partií s kovovou schránkou by nevyhnutelně vedl k odřeninám kůže a k infekcím, které by z nich pramenily. Dobové zdroje však neuvádějí, že by takováto problematika byla denní realitou tehdejšího života.
Skutečné původy a využití
Ve skutečnosti se pásy cudnosti tak, jak je známe, začaly objevovat až během novověku. Nejvíce nalezených pásů cudnosti pochází z osmnáctého a devatenáctého století. Jedná se však o artefakty, které s nejvyšší pravděpodobností nebyly určeny k dennímu využívání. Pravděpodobně hlavně z důvodu zmíněných lékařských rizik, se kterými by nošení takového pásu bylo spojeno.
Ve viktoriánské Anglii se pak pásy cudnosti objevovaly zejména v muzeích, kde měly sloužit jako připomínky zpátečnické a barbarské minulosti Evropy. Tyto artefakty však byly vytvořeny uměle za účelem vyvolání senzace mezi veřejností. A právě v tomto období se mýtus o pásech cudnosti jako středověké realitě rozšířil nejvíce.
Pás cudnosti jako symbol kontroly?
Hlavní funkce pásu cudnosti pak spočívá v tom, že se jednalo o symbol. Zejména ve viktoriánské Anglii byla společnost posedlá morálkou a prudérností. Pás cudnosti pak sloužil jako symbol, který vyjadřoval mužskou dominanci a kontrolu nad ženskou sexualitou. Ta je totiž historicky často vnímána jako něco nežádoucího a něco, co je třeba podrobit tvrdé kontrole.
Přestože legendy a mýty o pásech cudnosti přetrvávají dodnes, je třeba je vnímat pouze jako vyjádření romantizace minulosti. Kontrola žen je totiž napříč evropskou společností takříkajíc věčným tématem. Právě pásy cudnosti, coby hmatatelné předměty, sloužily jako artefakty, ve kterých se tyto obavy zhušťují na jednom místě, kde jsou vyjádřeny chladným, agresivním kusem kovu, jehož cílem bylo omezovat.
zdroje: thearcheologist.org lifee.cz prvnizpravy.cz