Pravopisný kvíz ověří, zda umíte psát česky. 10/10 je pro Čechy minimum, vše pod je ostuda
Sveřepí šakali zavile vyli na bílý měsíc. S touto větou, známou z filmu Marečku, podejte mi pero, a jí podobnými se v běžném životě nesetkáte. Čeština je i bez takových krkolomných vět plná různých úskalí a chytáků. Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak zvládáte pravopis.
Není snadné prohlédnout všechny chytáky, které naše mateřština obsahuje. Čeština patří mezi nejkrásnější a současně nejtěžší jazyky na světě. To však nijak nezlepší špatný dojem, který si člověk vytvoří neznalostí pravopisu.
Proč je třeba ovládat pravopis
Pravopis je třeba umět nejen kvůli hezké známce ve škole. Pošlete-li životopis nebo motivační dopis plný hrubek, na personalistu rozhodně dobrý dojem neuděláte. Pokud je součástí vaší pracovní náplně psaní, pravopisné chyby vás mohou přijít velmi draho.
Pozor na chyby je třeba si dávat také na sociálních sítích i v SMS. Pošlete-li například svému protějšku SMS zprávu plnou chyb, můžete se v nejlepším případě dočkat posměchu, v tom horším ukončení vztahu. Randíte-li s inteligentním člověkem, můžete u něho vyvolat dojem, že ohledně daru inteligence na vás příroda značně šetřila.

Záludné chytáky
Častými chytáky jsou nejen slova standard, ryzí, viklat, leccos, hold. Potíže také dělají slova abychom, aby jsme a abysme. Správně je pouze abychom. Podobnou záludností je jakoby a jako by. Oba výrazy jsou správné, je však třeba dát pozor na to, kdy je použít. Slovo jako by použijeme všude, kde bychom použili jako kdyby. Například. Dělal, jako by se nic nestalo. V ostatních případech použijeme jakoby.
Mnozí lidé také chybují ve slovech zhlédnout, shlédnout a podobných slovech se s a z. Někdy je docela oříšek napsat správně měkké i nebo tvrdé y. Hodně nám pomohou vyjmenovaná slova a shoda podmětu s přísudkem. Je-li podmět rodu mužského životného v jednotném nebo množném čísle v příčestí bude měkká koncovka i. Ve středním rodě množného čísla píšeme v přísudku koncovku a. V ostatních případech píšeme v příčestí tvrdou koncovku y. Například Lidé protestovali, ale stovky lidí protestovaly. Koťata se vyhřívala na sluníčku.
Dalším záludným chytákem je i a í v některých slovech, například čisticí a čistící. Napíšeme-li čisticí, znamená to pomůcku sloužící k čištění, například čisticí prostředky. Pokud napíšeme čistící uklízečka, znamená to někoho, kdo něco čistí. Nemalé problémy dělají také velká a malá písmena, procenta, pořadové číslovky i zájmena. Některým lidem se plete počet procent a procentní. Například napíšeme Katka udělala test na 100 %, ale připrav si 10% roztok.

Se zájmeny pomůže Vašek
Častým zdrojem chyb jsou zájmena mně a mě. Těžko se totiž rozlišují. S tím nám pomoci Vašek. Vůbec nevadí, že žádného Vaška neznáte. Náš Vašek je jen pomůcka, podle níž neomylně poznáte správný tvar. Místo zájmena mě nebo mně si dosadíme Vaška. Tam, kde řekneme Vaška, píšeme mě, kde řekneme Vaškovi, píšeme mně. Například Kolegyně mě (Vaška) pomlouvá. Hodně mně (Vaškovi) to vadí.
Častou chybou je také používání zájmena ji a jí. V tom vám Vašek nepomůže, nezbývá než si zapamatovat, že ji se píše pouze ve 4. pádě. V ostatních případech se píše jí.
Vyzkoušejte si, jak jste na tom s pravopisem.
Jak se vám dařilo v kvízu? Odpověděli jste správně na všech deset otázek? Pokud ne, berte to jako zpětnou vazbu, která vám sděluje, že je dobré se podívat na pravidla pravopisu. Můžete si také procvičit mozek na tomto našem kvízu.
Zdroje: seznamzpravy.cz, csfd.cz, wikipedia.org, autorský článek