Před Vánoci je zakázáno toto říkat dítěti! 5 rad mediátorky pro rozvedené rodiče
Druhá adventní neděle roku 2024 se navždy odebrala do spletitých sítí časů minulých. Příprava na Vánoce vrcholí. Štědrý den tu bude dříve, než stačíte říct švec. Nejvíce natěšení jsou pravděpodobně malé děti. Proto byste měli udělat všechno pro to, aby jim tato magická část roku přinesla úsměv na tváři.
Vánoce obvykle přináší lidem celou řadu pozitivních prožitků. Na první pohled se může dokonce zdát, že nejkrásnější zážitky si odnáší děti. V mnoha případech je to skutečně i pravda. Někdy se však svátky promění v období, které je až po okraj naplněné stresem. Pečení, úklidy, shánění dárků, vaření, zdobení stromečku i celého baráku – to všechno může být pro pracující lidi poměrně náročné stíhat. Obzvláště se to pak týká rozvedených rodičů. Těm navíc někdy přibývají další starosti. Kdo bude mít děti na Štědrý den? Jak všechno zorganizovat, aby byl každý spokojený? Výsledkem toho všeho nakonec mohou být hádky mezi bývalými i současnými partnery a přenášení starostí na jejich malé ratolesti. Kvůli tomu si ale mohou děti odnést z Vánoc více traumat než radostí. A tak by to být rozhodně nemělo. Co byste rozhodně neměli vašemu dítěti říkat? To vám prozradí slova, která patří Lille Martonfalvay – generální a soudní mediátorce, jež má s řešením sporů rozsáhlé zkušenosti.
Efektivně komunikujte se svým bývalým partnerem
Proberte všechny vánoční plány s vaším bývalým partnerem. Čím dříve tak učiníte, tím lepší to bude pro vás i vaše dítě. Snažte se dosáhnout přijatelného kompromisu pro všechny zúčastněné strany. Pro efektivní komunikaci můžete použít rodičovský kalendář, který si nasdílíte s bývalým partnerem. Jedná se o skvělý nástroj, jak rychle koordinovat všechny plány a zjistit, jaké má druhý rodič plány. Pokud zjistíte, že se termíny některých z vašich plánovaných akcí překrývají se záměry vašeho bývalého partnera, snažte se situaci vyřešit bez zbytečného vyvolávání konfliktu.
Toto vašemu dítěti nikdy neříkejte
Stěžejní zásadou je, aby rodiče byli co nejpozitivnější. Je velmi důležité, abyste si dávali velký pozor na nenápadné fráze, které mohou u vašeho dítěte vyvolat úzkost. Namísto: „Budeš mi moc chybět!“ je lepší říct: „Jak vzrušující, že můžeš strávit Vánoce na dvou místech! Zajímalo by mě, jaké dárky najdeš pod stromečkem?“
Buďte flexibilní
Podstata tohoto bodu byla již částečně zmíněna. Buďte však připraveni reagovat i na různé situace, které jste nepředpokládali. Každému se občas stane, že se někde opozdí, nebo mu rozvrh naruší něco, s čím nemohl počítat. Respektujte se s vaším bývalým partnerem navzájem a snažte se mít pro takové situace pochopení. Na druhou stranu nikdy nezneužívejte dobré vůle vašeho ex. Zároveň, pokud se potýkáte s nějakou čárou přes rozpočet, dejte to druhému rodiči co nejdříve vědět.
Respektujte pocity svého dítěte
Naslouchejte emocím svého dítěte a psychicky jej podporujte. V každém případě se vyhněte negativním komentářům o vašem bývalém partnerovi. Dítě by to v nejhorším případě mohlo vzít na sebe a ublížit mu (myšleno zejména emocionálně).
Dítě může taktéž prožívat negativní emoce, když nemůže upřímně mluvit o tom, jaké byly svátky u druhého rodiče. Zároveň se ho však nevyptávejte ihned, jakmile přijede domů. Nechte, aby vám od sebe všechno přirozeně sdělilo.
Omezte konflikty
Pokud máte s bývalým partnerem konflikty, vynechte z nich své děti. Dítě není váš psychiatr ani posel. V žádném případě nevypouštějte z úst například následující věty: „Řekni svému otci…“ nebo „Pošli zprávu tvé matce…“ a podobně. Nevytvářejte zbytečné napětí a nepokoušejte druhého rodiče různými narážkami, na které by mohl zareagovat negativně. Pokud se toxicky chová váš bývalý partner, nevyhrocujte situaci. Myslete na to, co je nejlepší pro dítě.
Rada na závěr: Pokud si nevíte rady, nebo váš partner nespolupracuje, obraťte se na mediátora. Jedná se o vyškoleného odborníka, který vám může v této situaci pomoci.
Zdroje: femina.hu mediationart.eu rozchazeni.cz