Přes dva miliony Čechů dnes večer bude koukat na tento pořad. Rádi se totiž trápíme
Minulý týden se stala Kriminálka Anděl nejsledovanějším pořadem pondělního večera s více než milionem diváků starších 15 let. A zdá se, že tento trend bude pokračovat i dnes! Co je na kriminálkách tak přitažlivého, že k nim usedají miliony Čechů?
Zapnete-li teď televizi, vsaďte se, že narazíte na nějakou tu vraždu nebo pátrání po záhadném pachateli! Kriminálky a detektivky totiž doslova zaplavily naše obrazovky. Kam se podíváte, všude samé zločiny a vyšetřování.
Není divu, že se televize předhánějí, kdo nabídne tu nejnapínavější podívanou. Televize Prima či Barrandov dokonce mají celý samostatný kanál věnovaný jen kriminálkám! A to nemluvíme o záplavě zahraničních seriálů, na které narazíte téměř na každém kanálu.
Proč jsou kriminálky jedním z nejoblíbenějších televizních žánrů?
Detektivky a kriminálky zkrátka válcují televizní obrazovky a my Češi je prostě milujeme. Ale proč? Proč se dobrovolně vystavujeme krvi, násilí a napětí? Odpověď se skrývá hluboko v naší psychice a vědci už naštěstí přišli na to, co se to v našich hlavách děje, když sledujeme, jak se na obrazovce odvíjí brutální zločin.
Jedna z teorií říká, že strach, který v nás tyhle scény vyvolávají, vlastně stimuluje náš mozek a ten pak vyplavuje endorfiny – hormony štěstí. Nejdřív strach a napětí a pak euforie a úleva. A čím horší zločin, tím sladší pocit zadostiučinění, když je pachatel konečně dopaden.
TIP: Zbavte se těchto tří zlozvyků u televize a vyřešíte problémy s nespavostí i špatnou náladou
Dobrovolné týrání
Naše mozky jsou ale mnohem složitější a do hry vstupuje i teorie o tom, že si vlastně záměrně dopřáváme dávku „dobrovolného týrání“. Zní to šíleně? Možná, ale ve skutečnosti to dává smysl. Náš mozek miluje výzvy a řešení problémů – a co je větší výzvou než rozlousknout složitý kriminální případ? Sledování detektivek nám tak vlastně umožňuje prožívat nebezpečí a napětí z bezpečí obýváku a cítit se přitom jako hrdinové, kteří se postavili zlu a vyhráli.
Kriminálky jako „léky na splín“ i nebezpečná závislost
Kriminálky můžou fungovat jako účinný lék na splín. Jak již bylo řečeno, být svědkem vraždy z bezpečí obýváku je vlastně docela uklidňující. Ve většině případů, ať je vám sebehůř, pořád jste na tom líp než oběť na televizní obrazovce.
Stejně jako u drog, alkoholu nebo hazardu, i u sledování vražd a násilí si mozek může vybudovat nebezpečnou závislost. Pocit uspokojení, když detektiv konečně dopadne pachatele, uvolnění napětí po rozuzlení případu – to vše jsou drogy, na kterých se stáváme závislými.
A co hůř, čím více kriminálek sledujeme, tím více si naše mysl žádá. Mozek se stává tolerantní k dávkám zločinu a my už potřebujeme stále brutálnější vraždy a zvrácenější zločiny k dosažení stejného uspokojení.
TIP: Za jeden film přiberete díky mlsání až půl kila. Přitom by stačilo dodržovat jedno pravidlo a hodovat můžete dál
Dětem mohou kriminálky uškodit
Zatímco dospělí si s chutí dopřávají pořádnou dávku detektivní zábavy a mrazivých kriminálek, u dětí je třeba zpozornět! Jejich křehká psychika není na takový nápor drsné reality připravena a hrozí jim vážné následky.
Dětský mozek zkrátka ještě neumí rozlišit fikci od reality a brutální scény z kriminálek vnímá jako reálnou hrozbu. Místo napětí a zábavy se tak u nich dostavuje panika a hrůza. Děti se bojí, pláčou, utíkají od televize a prožívají neskutečný stres, který může zanechat trvalé následky na jejich psychice.
Zdroj: mediaguru.cz, pres.upmedia.cz, blog.audiolibrix.cz