Spousta lidí nezná pravidla seznamování: Při podání ruky je důležitý stisk i délka potřesení
Správné podání ruky je forma neverbální komunikace. Jedná se o ten nejpřijatelnější pozdrav na světě. Rozhodně nepodceňujme sílu dokonalého stisku ruky, mnoho o nás vypovídá. Vyhněme se ale jistému způsobu, jak druhému ruku podáme. Váš stisk by měl být jistý, pevný, ale nikoliv drtivý.
Klasické podání ruky se liší podle kultury. Na Blízkém východě může být podání ruky zdlouhavé a lehce ochablé, naopak v Japonsku se dvojice svých rukou sotva dotkne. Mnohem raději svým směrem pokyvují a druhému se klaní. Co se týče etikety, vždy platí, že muž podává ruku ženě, nikoliv naopak. Dále platí, že člověk vyššího postavení podává ruku člověku nižšího postavení. Může se ale stát, že i vysoce postavená žena nabídne ruku muži, který je profesně ještě o stupeň nad ní. Dává tak svému protějšku najevo, že se cítí být jeho rovnocenným partnerem.
Ruku podáváte automaticky v případě, když:
- se s někým seznamujete a poté se s ním i loučíte
- vás někdo s někým seznamuje
- gratulujete jinému člověku k ocenění
- podepisujete jakoukoliv smlouvu
- jste ukončili hru (sportovní zápas)
- vám někdo podá ruku
Pokud nechcete být ve společnosti za loosera, nikdy svému protivníkovi nedrťte při setkání ruku. Nevhodný je také stisk ve smyslu „leklé ryby“, kdy člověku nabízíte ke stisku stěží konečky svých prstů. Nevhodné je také podání ruky v rukavici. Rukavice před seznámením s druhým člověkem vždy odkládejte a až poté nabídněte ruku ke stisku. Pozor také na to, komu ruku podáváte. Je opravdu vysoce nevhodné podat ruku někomu, kdo má např. plné ruce. Ruka se nepodává ani přes „překážku“, to znamená přes stůl nebo do kříže.
Podání ruky jako součást prvního dojmu
Pamatujete, když si potřásli rukama Donald Trump společně s Kim Čong-unem? Video obletělo celý svět. Toto potřesení rukou trvalo skoro 13 sekund, což je samozřejmě zbytečně dlouhá doba k prvnímu kontaktu. Tato situace vyvolala ve světě spoustu otazníků. Lidé se ptali, jak dlouhé má být podle etikety správné potřesení rukou. Etiketa říká: tři Mississippi. Jenže komu by se chtělo při seznamování v duchu počítat? Podání ruky by tak mělo být spíše na osobním pocitu obou zúčastněných. Mnohem důležitější než délka potřesení je stisk ruky. Ten by měl být dle etikety pevný a hlavně jistý. Je poněkud zbytečné natahovat ruku pro řádný pozdrav, když je druhá strana roztržitá nebo spěchá pryč. Důležité je tedy i správné načasování.
Během podání ruky by lidé měli být čelem k sobě. Udržujte si mezi sebou přiměřený odstup, protože přílišné přiblížení by mohlo být vnímáno jako zbytečně intimní. K podání ruky vždy nabídněte pravou, pokud neexistuje zřejmý důvod, proč potřebujete použít ruku levou. Toto jsou základy etikety k podávání ruky, díky kterým u druhé strany vzbudíte perfektní první dojem.
Jak se vyhnout podání ruky?
Někdy se můžete dostat i do situace, kdy si s druhým člověkem ruku podat nechcete. I z tohoto případu se dá lehce ale elegantně vybruslit. Vymluvte se! Je to jednoduché. Naznačte člověku naproti vám, že si s ním bohužel ze zdravotních důvodu nemůžete podat ruku. Je to velice snadný a rychlý způsob, jak si s někým nemuset potřást rukou. Další, co můžete udělat, je přivítat se s druhým člověkem jinak než podáním ruky, např. gestem. V mladém kolektivu je dnes normální „bouchnout si pěstí“. Můžete se ale na kolegu také jen usmát a pokynout jeho směrem hlavou. Snažte se ale v tomto případě alespoň o přátelský oční kontakt. Dobrý stisk ruky navíc začíná už v pozorování řeči těla. Už z dálky můžeme zjistit, jestli je člověk naproti nám v dobré náladě se s námi seznámit. Pokud ne, můžeme ho jednoduchým stiskem ruky ujistit v tom, že jej velmi rádi poznáváme.
Zdroje: etiquette-ny.com, redakce