Příběh kmotra popisuje největšího českého gangstera: Vraha Františka Mrázka se dodnes nepodařilo vypátrat
Jeden z největších českých gangsterů, podnikatel František Mrázek, se stal symbolem 90. let minulého století. Vyučený lakýrník, který se dal na dráhu veksláka a obchodoval prakticky se vším, co jen šlo, se stal brzy velmi bohatým člověkem a jedním z nejmocnějších českých podnikatelů. Svou „živnost“ rozjel ještě před rokem 1989 a pokračoval po revoluci, která mu otevřela dveře. Na první pohled měl působit jako slušný a vlivný podnikatel, skutečnost však byla zcela jiná.
Příběh „kmotra“ Františka Mrázka je natolik fascinující, že se stal předlohou pro natočení filmu pod názvem Příběh kmotra. Režie se ujal v roce 2013 Petr Nikolaev podle předlohy knihy Jaroslava Kmenta. Hlavní roli Františka Vedrala alias Františka Mrázka se ujal herec Ondřej Vetchý. V dalších rolích můžeme vidět například Lukáše Vaculíka, Jiřího Dvořáka a Kryštofa Hádka.
Filmový kmotr byl pouze fikce
Ve filmu Příběh kmotra však nejde o doslovný přepis reality. Některé pasáže si tvůrci vymysleli. Ještě před premiérou tohoto snímku v roce 2013 se na tvůrce filmu obrátila rodina zavražděného podnikatele Františka Mrázka s tím, aby v titulcích zveřejnili, že se nejedná o pravdivý příběh, ale o fikci. Zatímco filmový „Mrázek“ alias Vedral má na svědomí 30 vražd, ve skutečnosti nebyla podnikateli žádná z nich dokázána.
„Zesnulý nebyl nikdy za žádné ublížení na zdraví, zabití či vraždu odsouzen,“ uvedl advokát Mrázkovy rodiny Milan Hulík před lety.
František Mrázek začínal jako vekslák
Jaký byl životní příběh Františka Mrázka, který se tak nechvalně zapsal do povědomí českého národa, dokázal vydělat miliardy, čelit různým obviněním, tahat za nitky u policie i v politice a stát se jednou z vedoucích figur podsvětí, a nakonec předčasně zemřel?
Mrázek se vyučil lakýrníkem. Byl si však jistý, že tímto řemeslem se živit nebude. Před revolucí se dal na dráhu veksláka a živil se jako překupník různých věcí od elektroniky až po oblečení a šperky. V roce 1986 strávil Mrázek dva měsíce ve vyšetřovací vazbě a byl odsouzen k podmíněnému trestu. Jenže pak přišla revoluce, která Mrázkovi otevřela zcela nové možnosti a dala plnou svobodu k jeho podnikatelským záměrům. Mrázek podpořil hnutí Občanské fórum, aby volby nevyhrály komunisté, kterých se tolik obával a spřátelil se s mnoha politiky. Díky svým kontaktům byl takřka nedotknutelný.
Banky obral o miliony korun
V té době už měl na svém kontě miliony korun. Tomu ovšem nestačilo. Chtěl víc. Rozhodl se tedy podnikat ve zcela odlišném oboru, a to v nakupování nemovitostí. Se svým společníkem Antonínem Bělou nechal nacenit nemovitosti vysoko nad jejich skutečnou hodnotu. Z bank pak získal obrovské půjčky, za které ručil právě těmito nemovitostmi. Stát údajně připravil o půl miliardy korun. Později se však s Bělou jejich cesty rozešly kvůli majetkovým sporům.
Mrázek měl kontakty všude, v politice, na policii, na úřadech. Pokud se někdo rozhodl po něm jít, obvykle neskončil dobře. František Mrázek byl kromě podvodů podezříván také z několika vražd, které si nechal objednat. Nikdy se však nepodařilo dokázat, že za těmito vraždami stál skutečně on. V roce 1996 byl zastřelen jeho parťák Antonín Běla ve své vile v Úvalech u Prahy. Přestože oficiálně se jednalo o loupežné přepadení, této verzi nikdo nevěřil. V podsvětí panovalo přesvědčení, že si Bělovu vraždu objednal právě jeho bývalý parťák Mrázek.
Mrázek mimo jiné sbíral kompromitující materiály na každého, u koho předpokládal, že by se mohly v budoucnu hodit. Složky, kterým se říká Mrázkův archiv, nikdo neviděl, ale bývalý detektiv, který Mrázka dlouhá léta sledoval, byl přesvědčen, že existuje.
„Pokud to někdo má, bude to rozhodně sloužit k vydírání spousty zajímavých a vlivných osob včetně politiků,“ nechal se kdysi slyšet detektiv Karel Tichý.
Mrázek na veřejnosti vystupoval jako spořádaný člověk. Například založil nadaci, která měla podporovat rodiny zabitých policistů. Tuto nadaci založil společně se svým novým společníkem Miroslavem Provodem a také zpěvákem Karlem Gottem. Sponzoroval také nemocnici v Českém Brodě, které věnoval 200 tisíc korun na nákup nového ultrazvuku. Všechny tyto dobročinné činnosti však byly pouhou zástěrkou jeho skutečných činů.
Smrt Františka Mrázka je dodnes plná otazníků
Později se Mrázkovi podařilo získat společnost Setuza, kvůli které se následně dostal do konfliktu se svým tehdejším společníkem Tomášem Pitrem. V roce 2002 unikl Mrázek smrti doslova o vlásek, když ho neznámý útočník střelil přímo v jeho voze. Mrázka kulka sice zasáhla, ale nebyla smrtelná. Tehdy ještě ne.
„Cejtil jsem, jak jsem dostal zásah do ramene a spustilo se mi krvácení z hlavy. Proletěl jsem zatáčku a ujel,“ popsal na začátku roku 2003 v pořadu Na stopě Mrázek.
Podruhé už takové štěstí František Mrázek neměl. 25. ledna 2006 ho někdo zastřelil před dveřmi sídla jeho firmy. Kulka, která byla mířena přímo do srdce, byla smrtelná. Podnikateli bylo v době úmrtí necelých 48 let. Nájemního vraha, který Mrázka zabil, se dodnes nepodařilo vypátrat stejně jako osobu, která si ho najala. Vzhledem k tomu, kolik měl Mrázek kolem sebe nepřátel, je seznam podezřelých opravdu dlouhý.
„Ten vrah byl velmi dobře vycvičený. Já jsem na tom místě byl, byl jsem v tom květinářství, ze kterého se střílelo. V zimě, kdy se to opravdu stalo,“ řekl Josef Klíma v podcastu České podsvětí.
Na velkolepém pohřbu slavného mafiána nechyběla řada známých a vlivných lidí včetně politiků. Dorazil mimo jiné i zpěvák Michal David, který se s Mrázkem přátelil.
Zdroj: idnes.cz, blesk.cz, dotyk.cz, sip.denik.cz, seznamzprávy.cz