Vypadala jako anděl, ale mluvila jak mamlas. Za socialismu jsme ji milovali, dnes by si ji odvezl logoped
V oblíbené pohádce z osmdesátých let převzala jednu z hlavních rolí půvabná herečka, jejíž postava trpěla specifickou vadou řeči. Diváci si ji přesto zamilovali a dodnes si ji pamatují, stejně jako chytlavé písničky, které se vrývají do paměti.
Dáda Patrasová v roli princezny Karolíny II. ztvárnila rozmazlenou princeznu, která považovala ráčkování za znak urozenosti. Její výsost dokonce vyžadovala, aby všichni u dvora mluvili stejně jako ona, tedy se zdůrazněným „r“. Princezna v roli mluvila jako mamlas, ale my ji milovali. Otázkou však zůstává, co by na to řekli lidé dnes – možná by scénáristy „hnali“ k logopedovi.
V této veselé muzikálové pohádce z roku 1986 se Patrasová objevila po boku dalších hvězdných herců. Její královskou matku ztvárnila Iva Janžurová, v roli chůvy excelovala Jiřina Bohdalová, zahradníka Kryštofa si zahrál Jan Čenský a intrikánského rádce ztvárnil Jiří Krampol.

Princezna Karolína II. byla typickým příkladem rozmazlené aristokratky, která žila ve svém vlastním světě plném podivných pravidel a rozmarů. Její ráčkování působilo nabubřele a falešně, a tak si z něj dělali srandu nejen poddaní, ale také diváci u televize.
„O princezně, která ráčkovala“
Děj pohádky, kterou režíroval Vladimír Karlík podle scénáře Magdalény Kristenové, je postaven na jednoduchém, ale účinném nápadu. V podivném království, kde vládne hypochondrická královna Karolína I., se ráčkování stalo doslova královskou disciplínou. Rozmazlená princezna Karolína II. totiž považuje zvučné „r“ za znak urozenosti.
Zápletka začíná ve chvíli, kdy princezna Karolína propadne citům k pohlednému zahradníkovi Kryštofovi, který jako jediný u dvora neovládá ono „vznešené rrrráčkování“. Místo toho má něco jiného, charakter a zdravý selský rozum. Odvážný Kryštof, s podporou své matky, královské chůvy, se pouští do téměř nemožného úkolu, a to přesvědčit princeznu, že opravdová urozenost nevychází z hrdla, ale ze srdce. A že předstíraná vznešenost je jen prázdnou slupkou, pod níž se může skrývat i ten nejpokřivenější charakter.

Mezitím proradný rádce spřádá své intriky a plánuje, jak se dostat k moci. Jeho plány však narušuje láska, která se začíná rodit mezi princeznou a zahradníkem.
Královské reggae
Když se řekne pohádka „O princezně, která ráčkovala“, většině pamětníků se okamžitě vybaví písnička „Královské reggae“. Tuto chytlavou skladbu, kterou napsal skladatel Zdeněk Rytíř, obvykle poznají i lidé, kteří pohádky nikdy neviděli.
Ve filmu zaznělo několik dalších zajímavých písniček, mezi nimi třeba „Já nemám zámek“ nebo „Kdekdo to ví“, ale právě „Královské reggae“ s nezapomenutelným refrénem „Umbaba-ú“ se stalo doslova hitem. Text písně vtipně poukazoval na to, že když někdo ráčkoval v brnění a měl na něm rádoby erb, a nebyl urozen, rychle byl prozrazen, když neříkal krásné ryčné „er“.
Recenze diváků na ČSFD dokládají, jak silně se tato píseň vryla do paměti: „Umbaba-ú, umbaba umba umba, umbaba-ú. Skoro 40 let to nedostanu z hlavy,“ píše jeden z komentujících. Jiný dodává: „Když se pivo víno a zábava rozproudí, často dojde na uuum baba uuum, uuum baba.“
Co na to diváci?
Reakce publika na tuto pohádku jsou i po letech velmi pozitivní. Mnozí oceňují neotřelý humor, skvělé herecké výkony, a především nezapomenutelné písničky, které si pamatují i po desetiletích.
„I když Jiří Krampol hraje pouze rádce v uhozeném království, svým výkonem z něj udělal nezapomenutelnou postavu českých pohádek,“ píše jeden z diváků. Zajímavé je, že pohádka oslovila i mnohé dětské diváky: „Hodně dlouho po zhlédnutí jsem štvala rodiče ráčkováním… naštěstí mi to nezůstalo… doufám…“ vzpomíná jedna z divaček.
Dáda a její další pohádkové role
Dáda Patrasová si před ráčkující princeznou vyzkoušela roli důvtipné Koloběžky, kterou si získala srdce diváků. Na filmovém plátně debutovala už v sedmnácti letech coby studentka v komedii „Třicet panen a Pythagoras“. Jednou z nejslavnějších rolí pak pro ni byla zlá princezna Xenie v pohádkovém seriálu „Arabela“.
Zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, vlasta.cz