Přírodní úkaz, který ohromí každého: V Česku je vodopád vyšší než Eiffelova věž
Tak působivý vodopád jen tak někde nenajdete. Nejenže je se 148 metry nejvyšší v České republice, ale když dojde na jarní tání nebo je po deštích, valí se jím tolik vody, že magicky přitahuje turisty i fotografy.
Tuto fascinující přírodní scenérii najdete blízko oblíbeného „Špindlu“ v Krkonoších. Asi kilometr od Labské boudy tam příroda vytvořila úkaz, který je svou impozantní výškou magnetem pro ty, kteří milují pohorky a batoh na zádech. Typická kaskáda, z níž se voda řítí skalnatým srázem do Labského dolu, má čtyři stupně, které mají výšku 36, 39, 23 a 20 metrů. Šířka vodopádu na boční stěně ledovcového údolí se mění podle toho, kolik vody jím momentálně protéká. Když máte štěstí, můžete jej z Ambrožovy vyhlídky obdivovat v šířce až 8 metrů.
Impozantní výhledy na Kozí hřbety i Kotel
Vodopád nabízí krásný výhled také na Lysou horu, Kozí hřbety a Kotel, oblíbené hřebeny Krkonoš, nabízející spíše náročnější túry. Pro horské turisty je však tento vodopád přístupný pouze skalní vyhlídkou na jeho hraně. Návštěvníci nesmí kvůli vlastní bezpečnosti vstupovat do míst pod skalní hranu a na druhou stranu vodopádu. Vodopád má stále kolísající průtok s průměrem 25 litrů za sekundu. Nejvydatnější je koncem dubna až začátkem května, kdy je také tato turistická atrakce v Královéhradeckém kraji nejvyhledávanější.
Celoroční fascinující výhled absolvujte po červené
Nejvyšší vodopád v České republice padá z výšky téměř 1300 metrů nad mořem. Je součástí Krkonošského národního parku a dá se k němu dostat po červeně značené turistické trase mezi Labskou boudou a mohylou Hanče a Vrbaty. Sportovci tady zahynuli během mezinárodního velikonočního závodu na lyžích v roce 1913, kdy se extrémně zhoršilo počasí. Volně přístupný je tento přírodní úkaz po celý rok. Jeho název vychází z německého výrazu „pantschen“, což znamená šplouchat. Nachází se v Pančavské jámě na potoce Pančava, který je prvním významnějším pravostranným přítokem Labe. Nad vodopádem je u cesty pamětní deska Otokara Štětky, náčelníka Horské služby Krkonoše, který tady působil v letech 1916 až 1975. Teď už nejspíš víte, že jsme u Pančavského vodopádu, jednoho z nejpůsobivějších krkonošských vodopádů vůbec.
Něco málo z historie
Pančavský vodopád se zařadil mezi oblíbené turistické cíle už s počátkem turistického boomu v první polovině 19. století. Díky hojným návštěvám tady v roce 1859 nechal majitel Labské boudy postavit nad horní hranou malou vodní nádrž se stavidlem, čímž se zvětšil průtok vodopádu, a tím ještě poskočila jeho návštěvnost. Nad i pod vodopádem zřídil budky s občerstvením a horní vyhlídkovou terasu. Ve 30. letech 20. století však byly budky i s terasou zrušeny.
Kam v okolí na výlet?
Turistických zajímavostí je v okolí Pančavského vodopádu mnoho. Zatímco červená turistická trasa vás dovede k prameni řeky Labe, žlutá k impozantním Sněžným jámám s výhledem do Polska a modrá směrem k Harrachovu na Mumlavské vodopády. Když se ale vydáte v opačném směru po modré, sestoupíte přímo do Labského dolu a dojdete do Špindlerova mlýna, jednoho z nejoblíbenějších lyžařských středisek v Krkonoších i v celém Česku. Trasa měří asi 10 kilometrů.
Lanovkou až na Medvědín
Pokud naopak začínáte ve Špindlu, z centra města půjdete proti proudu řeky Labe po modré turistické značce a necháte se vyvézt čtyřsedačkovou lanovkou pod vrcholek hory Medvědín. Odtud přes Vrbatovu boudu a Zlaté návrší dojdete po červené značce až k Pančavskému vodopádu. Občerstvit se můžete přímo v Labské boudě, odkud pokračují stezky do dalších částí západních Krkonoš. A protože se nacházíme v okrese Trutnov v údolí horské řeky Úpy, ujít si nenechejte třeba regionální vlastivědné Muzeum Podkrkonoší přímo v Trutnově. Vydejte se také na naučnou stezku okolo Pekelského vrchu, zalyžujte si ve ski areálech Petříkovice a Mladé Buky a vyšlápněte si na zříceninu hradu Břecštejn či Markoušovickou rozhlednu.
Zdroje: www.kudyznudy.cz, www.region-krkonose.cz, fajnvylety.cz, www.navylet.cz