Zbavte se těchto tří zlozvyků u televize a vyřešíte problémy s nespavostí i špatnou náladou
Řada lidí má ve zvyku usednout večer k televizi a vypnout ji až těsně předtím, než jdou spát. A někdo u ní dokonce i usíná. Podle vědců ale obě tyto varianty mohou být škodlivé a velmi negativně ovlivnit nejen náš následný spánek, ale i psychiku. Čeho se tedy vyvarovat?
Dívat se večer na televizi není škodlivé samo o sobě. Pro leckoho je to ideální způsob, jak relaxovat, zahnat stres z uplynulého dne, odpočinout si a doslova vypnout mozek. Někdo se u ní zase vzdělává sledováním dokumentů, jiní se dívají na zpravodajství, aby zůstali stále v obraze.
Takže není možné říci, že televize je večer vyloženě špatná. Ale je potřeba vědět, jakým způsobem ji sledovat, aby se pro nás špatnou nestala.
Modré světlo škodí
Obrazovky vyzařují speciální, takzvané modré světlo. Za dne ho až tolik nevnímáme, ale po setmění jasně poznáme, jak může být pouhé zapnutí televize pro naše oči náročné a jaký je to na chvíli šok. Pokud jsme tomuto světlu vystaveni déle, ovlivňuje to náš organismus.
Podle různých vědeckých studií snižuje hladinu melatoninu – hormonu, který má za úkol řídit náš biorytmus. Pokud je kolem nás tma, hladina tohoto hormonu přirozeně stoupá a nám se začíná chtít spát. Přes den je to pak přesně naopak. Jenže záření z obrazovek, stejně jako z displejů mobilů či tabletů, na tento hormon působí úplně opačně.
Tělo si pak myslí, že je stále ještě den, a spánek se nedostavuje. Což nám sice nemusí vadit, ale pokud pak usínáme o hodně později, budíme se ráno méně odpočatí. A i samotné usínání nám následně může trvat výrazně déle a spánek dlouho nepřichází.
Proto je potřeba vypínat obrazovku nejméně o několik minut dřív, než se rozhodnete jít spát, aby organismus zjistil, že už je noc.
Pořady nevhodné před spaním
Klidný spánek nám může narušit i typ pořadů, které večer sledujeme. Někdo miluje horory, thrillery, psychologická dramata – ale leckomu pak mohou přivodit noční můry. Mozek totiž funguje, i když spíme, a zpracovává vjemy z předešlého dne. Pokud nás tak něco podvědomě vyděsilo, bude se nám to nejspíš vracet i ve spaní.
Kvůli tomu se budeme v noci často přetáčet, budit nebo se nám jiným způsobem nebude dobře spát. Bude pro nás také mnohem těžší dosáhnout takzvané REM fáze spánku, což je jeho nejhlubší část, díky níž se pak cítíme dostatečně odpočatí a svěží.
Proto je lepší nejprve se zamyslet nad sledovanými pořady a uvědomit si, jestli nám nějak „nenabourají“ psychiku. Mnohem lepší je pustit si večer nějaký romantický film, komedii nebo pohodovou talk show, které vám spaní určitě nenaruší – a pokud ano, tak jen příjemnými sny.
I přílišná hlasitost škodí
Někdo si chce vychutnávat zvuk u filmů naplno, a tak neváhá pořídit si sestavu reproduktorů a pouštět je skutečně nahlas. Divácký zážitek to přinese ohromující. Ale náš organismus z toho opět nebývá příliš nadšený – zvlášť pokud je televize příliš nahlas večer.
I tady pak hrozí, že se vám bude v následujícím tichu hůře usínat, mozek bude ještě dozpracovávat vjemy a spánek se tím bude oddalovat. Nemluvě o tom, že svými hlasitými pořady můžete rušit i sousedy, popřípadě spící děti. Ohleduplnější a zdravější je proto pouštět si televizi tišeji, popřípadě sáhnout po kvalitních sluchátkách, která vás neochudí o zážitek, ale zajistí klid ostatním.
Kromě sledování televize, která vám může v mnoha ohledech narušit spánek a v důsledku toho zhoršit náladu v průběhu druhého dne, tak existují jiné a vhodnější činnosti na večer. Můžete si číst, poslouchat hudbu, hrát stolní hry nebo se věnovat různým ručním pracím. To vše vás příjemně unaví a usnete pak raz dva.
Zdroje: brainmarket