Proč je šikmá věž v Pise nakloněná a jak je možné, že ještě nespadla? Tohle jste netušili
Šikmá věž rozhodně patří mezi nejnavštěvovanější památky v Itálii. Najdeme ji ve městě Pisa a je známá hlavně tím, že se naklání. Zajímavé je, že původně se mělo podle stavitelů jednat o nejvyšší zvonici světa. Právě to byl hlavní záměr této stavby. Plán ale nevyšel. Věž se začala během výstavby naklánět, což bylo způsobeno jílovitým podložím, na kterém věž stojí.
Šikmá věž v Pise je dnes pojmem, který zná celý svět. Dosahuje výšky 56 metrů a najdeme ji na Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli). Stavět se začala v roce 1173, což bylo o sto let později od vystavění katedrály Nanebevzetí Panny Marie v její blízkosti. Základy pro stavbu věže byly velmi mělké a když začali stavitelé s realizací, v průběhu práce se věž začala naklánět a jakoby propadat do mělčiny pod ní. Stavitelé tuto skutečnosti chtěli rychle napravit a snažili se věž vyrovnat zesílením základů na náklonu. To se sice povedlo, ale o několik let později se začala věž naklánět na opačnou stranu.
V roce 1990 byla pro veřejnost uzavřená. Hrozilo, že spadne
Ve 20. století došlo u věže k extrémnímu vychýlení, a to o více než pět metrů. V roce 1990 se tak rozhodlo, že zůstane pro veřejnost zavřená, aby se nikomu nic nestalo. Památkáři se pak odhodlali k záchraně této památky a začali na její obnově intenzivně pracovat. Protože byla věž stále oficiálně brána jako zvonice, byla takto označovaná i mezi lidmi. Odborníci ji poté upevnili železnými lany a znovu otevřená byla v roce 2001. Její sklon se podařilo srovnat o celé dva metry.
Dnes se návštěvníci věže ptají na jediné: Jak je možné, že ještě stále stojí a nespadla? Vysvětlení je jednoduché. Vše je zásluhou podloží, jež přivodilo zkázu několika obdobným středověkým věžím v dalších italských městech. Zatímco ty se bez zjevné příčiny zřítily, v Pise se díky úsilí mezinárodních odborníků podařilo nemožné – mramorový válec se sice naklání, ohýbá, ale neláme. Věž v Pise je tak stabilizovaná a neochvějně stojí na svém místě. Navštěvují ji tisíce turistů denně.
Unikátní kombinace výšky a pevnosti
Je úsměvné, že stejná půda, která kdysi způsobila její nestabilitu a věž přivedla na pokraj kolapsu, jí teď podle odborníků pomáhá přežít seismické otřesy. Když tedy zem postihnou jakékoliv otřesy, věž stojí na svém místě a ani se nehne. Je to údajně důkazem skvělé kombinace výšky a pevnosti celé stavby. „Přežila“ už čtyři velká zemětřesení. Věž v Pise patří mezi památky zapsané na seznamu UNESCO, není ale nejšikmější věží světa. Tou je dlouhodobě luxusní mrakodrap Capital Gate v Abú Dhabí.
Skládá se z 294 schodů
Věž v Pise měří 56 metrů a k její střeše míří 294 schodů. Těmi se dostanete do vyhlídkové věže, odkud máte krásný výhled na další památky. Okolí věže je stejně impozantní jako tato samotná stavba. Nachází se totiž na náměstí Piazza dei Miracoli, které je známé také jako náměstí Zázraků a hostí mnoho dalších turisticky atraktivních míst, včetně katedrály svaté Marie z Assisi, křestní kaple a hřbitova Camposanto. Všechny tyto památky tvořící jedinečný komplex návštěvníkům připomínají bohatství historie a umění tohoto skvostného italského města. Návštěvníci najdou kousek od věže řadu kouzelných kaváren i tradičních restaurací.
Základní cena vstupu do šikmé věže je 20 eur, tedy přibližně 480 korun. Děti do osmi let věku mají do věže vstup zakázán. Dejte si pozor, abyste lístky nekupovali od místních prodejců. Mnohdy se jedná o falešné lístky. Vstupenky se dají bez problému koupit online. Šikmá věž je veřejnosti otevřená denně od 9 do 20 hodin. Ideální je památku navštívit spíše ve všední dny dopoledne, kdy je zde nejméně turistů. Doba prohlídky je stanovena na jednu hodinu.
Zdroje: radynacestu.cz, ct24.cz, cestopiska.cz