Unavený pohled a kruhy: Dehydratace může být příčinou. Barva prozradí víc
Kruhy pod očima trápí snad každého z nás. U někoho se objevují spíše výjimečně, u jiného zase prakticky denně. Zaměřili jste se ale někdy na jejich zbarvení? Ne vždy totiž tyto váčky mohou být způsobeny pouze nekvalitním spánkem.
Spousta lidí si dává záležet na tom, jak vypadá. Každé ráno chtějí působit svěže, odpočatě a přáli by si, aby jejich pleť jen zářila. Tomu ale často zabraňují tmavé kruhy pod očima. Nejčastěji jsou důsledkem proflámované noci nebo nedostatku spánku. A bohužel se na obličeji drží poměrně dlouho.
Pokud ovšem chodíte pravidelně spát včas a jste přesvědčeni o tom, že spíte dobře, a přesto se každé ráno probouzíte s váčky pod očima, můžete trpět různými neduhy. Na vině je často hlavně nedostatek různých živin nebo zdravotní potíže. O jaké se jedná, vám napoví právě barva kruhů.
Tmavě šedé kruhy
Vůbec nejčastěji lidé bojují s tmavě šedými kruhy pod očima. Ty jsou totiž způsobeny právě únavou a nevyspáním. Nedostatek spánku ovšem není jejich jedinou příčinou. Objevují se totiž i v důsledku dehydratace.
V případě, že dobře spíte, ale i tak bojujete s tmavě šedými kruhy pod očima, snažte se více pít. Nezapomínejte na to, že průměrný dospělý člověk by měl každý den přijmout zhruba 2,5 litru tekutin.
Kruhy se žlutým podtónem
Světle žluté váčky pod očima mohou mít celou řadu příčin. Jednou z nich je stáří, kdy pokožka ztrácí elasticitu a není tak pevná jako dříve. U mladších jedinců ovšem za žluté zbarvení kruhů pod očima může hlavně vysoký příjem soli. Doporučená denní dávka soli je 5–6 gramů, řada lidí ale v potravinách do těla každý den dostane mnohem více tohoto dochucovadla. To se pak projevuje dehydratací, nebo naopak zadržováním vody v těle. K tomu pak následuje právě i vznik kruhů pod očima s žlutým podtónem.
Kromě toho ale může být na vině také hormonální nerovnováha, genetika nebo třeba nadměrné vystavování se slunečnímu záření.
Namodralé váčky pod očima
Objevují-li se u vás váčky pod očima s modrým zbarvením, je třeba zpozornět. Často totiž poukazují na špatnou funkci ledvin. Mohou být ale také způsobeny nadměrným stresem.
Vyzkoušejte různé druhy meditace, která umí zmírnit stres. Anebo třeba jógu, ta je rovněž známá svými pozitivními účinky při zmírňování stresu. Pokud vás ovšem kromě namodralých váčků pod očima trápí také únava, potíže se spánkem, křeče v nohách nebo bolesti hlavy, je namístě vyhledat lékaře. Může se totiž skutečně jednat o vážné problémy s ledvinami.
Fialové váčky
Každodenní výskyt fialových kruhů pod očima značí nedostatek železa. Ten vede k anémii, tedy ke stavu, kdy tělo není schopno dostatečně zásobovat pokožku a orgány okysličenou krví. S nedostatkem železa se pak často pojí také bledá pokožka, únava, suchá pokožka nebo také věčně chladné ruce a nohy.
Při nedostatku železa do svého jídelníčku zařaďte potraviny jako červené maso, ryby a mořské plody. Mezi rostlinné zdroje tohoto minerálu pak patří luštěniny, nejrůznější ořechy a semínka nebo také listová zelenina, zejména kapusta a brokolice. Případně můžete železo přijímat prostřednictvím různých doplňků stravy.
První pomoc
Pokud tmavé kruhy pod očima souvisejí s nevyspáním, existuje rychlá a účinná pomoc, která se postará o jejich brzké zmizení. Důležité je oči chladit. A to například kostkami ledu nebo opakovaným oplachováním obličeje studenou vodou. Skvěle fungují i vychlazené čajové sáčky. Těmi v podstatě zabijete dvě mouchy jednou ranou – dáte si lahodný čaj, a pak rozzáříte svou pokožku.
Postup je zcela jednoduchý. Po vylouhování čaje sáčky nevyhazujte, ale dejte na malý talířek a umístěte je alespoň na 15 minut do chladničky. Pak si lehněte a sáčky si položte zhruba na 10 minut na oči. Uvidíte, že budou váčky mnohem méně viditelné.
Zdroje: healthline.com, telegrafi.com, vinmec.com