Proč kupovat drahá mýdla? Vyrobte si vlastní za pár korun
Mýdlo je něco, do čeho ročně investujeme až překvapivé částky. Průměrný člověk totiž za jeden rok spotřebuje přibližně čtyři kilogramy mýdla! Jedná se o přípravek, se kterým se naše pokožka nachází v kontaktu každý den. Málokdo se však pozastaví a zamyslí se nad tím, jaké látky takové mýdlo z velkoobchodu vlastně obsahuje. A pokud chcete mít jistotu, že do svého těla nevpravujete nic navíc, můžete si zkusit mýdlo vyrobit doma. Zároveň tím ušetříte peníze.
Domácí výroba mýdla je překvapivě jednoduchá záležitost a existuje hned několik postupů, jak tento přípravek doma vyrobit. Některé jsou vyloženě jednoduché a obsahují jen pár kroků. Ty se pak mohou stát pěkným plánem na odpoledne s dětmi, které výroba jistě bude bavit. Zároveň však existují i postupy, kdy si mýdlo vyrobíte zcela od základu sami. Tento postup je o něco složitější, ale stále je pro každého zvládnutelný. Poradíme vám, jak na to.
Proč si vyrobit vlastní mýdlo?
Pokud se rozhodnete vyrobit si vlastní, domácí mýdlo, můžete si ho takříkajíc ušít přímo na míru. Při výrobě domácího mýdla totiž máte naprostou kontrolu nad tím, jaké látky v něm budou obsaženy. Vůni si můžete zvolit sami zvolením esenciálních, éterických či aromatických olejů, které jsou zrovna pro vás to pravé.
Zároveň se výroba mýdla může stát zábavným a příjemně stráveným časem s rodinou a dětmi. Potřebujete skutečně jen několik surovin a pokud dodržíte postupy, vznikne vám například vhodný dárek pro vaše bližní. A kdo by neměl radost z na míru vyrobeného mycího prostředku, ze kterého sálá oblíbená vůně.
Mýdlo ze zbytků
První metoda výroby mýdla, která je velmi jednoduchá, je výroba mýdla ze zbytků starých, tuhých mýdel. Potřebujete k tomu jen několik málo věcí. Ze všeho nejvíc potřebujete samozřejmě zbytky starých mýdel, které jste nezpracovali. Ty jednoduše nastrouháte do připravené nádoby a zalijete horkou, ideálně převařenou vodou. Pak už jen stačí přidat kapku silice a případně trochu barviva, aby byl výsledný produkt pěkný.
Poté, co se nastrouhané zbytky mýdla rozpustí, všechno dobře promíchejte. Potom jen počkejte, až celá směs vychladne natolik, aby se s ní dalo dobře pracovat. Pokud máte pocit, že hmota je příliš hustá, stačí přidat trochu více převařené vody a opětovně dobře promíchat. Po vychladnutí pak stačí mýdlo nalít do připravených formiček a počkat, až směs zcela zatuhne.
Výroba z mýdlové hmoty
Další variantou výroby domácího mýdla je použití mýdlové hmoty. Ta je produktem, který se za účelem právě domácí výroby přímo prodává. Celý postup použití mýdlové hmoty je velmi jednoduchý a stačí dodržet několik kroků. A právě díky jednoduchosti této metody je ideální pro trávení času třeba s dětmi. Nabízí se zde velký prostor pro vaši tvořivost, protože můžete zvolit jakýkoliv tvar formiček, stejně tak jako barvivo a vůni.
Mýdlovou hmotu nejdříve nakrájíte na menší kousky a necháte rozpustit v troubě, nebo v mikrovlnce. V troubě ji nenecháváme příliš dlouho, aby nebyla rozpuštěná hmota příliš horká. Pak už jen stačí přidat další ingredience – barviva, ozdobné prvky jako květy, či kávová zrna a na dodání vůně esenciální vonné oleje. Pak už jen poctivě promícháme a nalijeme do připravených formiček, kde necháme zatuhnout.
A co mýdlo zcela od nuly?
Náročnější metodou je pak výroba mýdla úplně od nuly. Je důležité dodržet poměr surovin, což je 1 kilogram tuku (mohou posloužit například oleje, jako kokosový či olivový), 380 mililitrů destilované vody a 140 gramů hydroxidu sodného. Pokud budete vyrábět menší množství mýdla, je důležité všechny suroviny správně vydělit, aby poměr zůstal stejný.
Nejprve připravíme roztok hydroxidu sodného. Ten je nebezpečnou látkou, takže je důležité, abyste na sobě měli po celou dobu procesu rukavice a ochranné brýle. Do destilované vody opatrně vmícháme hydroxid, nikdy ne naopak. Během rozpouštění se voda zahřeje asi na 90° C. Po celou dobu rozpouštění je důležité dobře větrat a výpary nedýchat. Po rozpuštění teplotu snížíme na 30 až 40° C.
Poté si rozpustíme tuky, nejdříve tuhé a poté přidáme oleje. Pokud používáte jen olej, stačí ho zahřát asi na 30° C. Poté, když tuková i hydroxidová směs mají přibližně stejnou teplotu, je smícháme. Tento proces je známý jako zmýdelnění. Směs smícháme, dokud nezhoustne a nezačnou se v ní objevovat bublinky. Mixér je ideální, ale ruční míchání je také možné, i když zdlouhavé.
Poté už stačí jen přidat další ingredience, jako jsou barviva, esenciální vonné oleje, ozdobné prvky apod. Následně je potřeba směs opět dobře promíchat, aby se všechny ingredience rovnoměrně rozprostřely a rozplynuly. Pak už stačí jen výsledný produkt přelít do připravených formiček a nechat zatuhnout. Mýdlo však necháme zrát ještě alespoň 4 týdny v dobře větrané místnosti o pokojové teplotě, aby se v louhu snížilo pH a tím se zneutralizoval.
zdroje: snadnobydlet.cz budkocka.cz skrblik.cz