Proč letos zvážit umělý stromek? Odborníci mají jasné argumenty
Bez vánočního stromečku si dnes většina z nás neumí Vánoce ani představit. Řada domácností však rok co rok řeší dilema, jestli pořídit stromek živý, nebo umělý.
Živý stromeček má své nezaměnitelné kouzlo a typickou vůni, avšak po těch umělých sahá stále víc lidí. Přináší totiž řadu výhod, jak ostatně zdůrazňují i odborníci. A udržitelnost je jen jednou z nich.
Strom jako symbol Vánoc
Nazdobený vánoční strom nepatřil k nejkrásnějším svátkům odjakživa, i když si to mnozí myslíme. Poprvé se objevil v Německu v raném středověku. Nápad možná vzešel už dříve od starogermánských kmenů, kdy si lidé během oslav slunovratu nosili domů větvičky nebo stromky, aby uctili boha Odina. Stromečky zdobili nejrůznějšími sladkostmi, ovocem a také světly. Výrazně však tato tradice vzrostla až v 16. století. S migrací Němců se pak od 17. století tento zvyk rozšiřoval dál a dál a v 19. století se pak díky britské královně Viktorii, která byla s rodinou vyobrazená právě u vánočního stromečku, stal módním trendem. A dnes nechybí v žádné domácnosti.
Životní prostředí na prvním místě
Každoroční těžba milionů živých stromků však představuje ohromnou zátěž pro životní prostředí. A to nejen kvůli jejich přepravě na velké vzdálenosti a s ní spojenému vyššímu množství skleníkových plynů. Pěstování nových stromků totiž vyžaduje hodně vody a energie. Navíc se při něm často zabírají velké plochy země, která by mohla být využita jinak. Masová produkce vánočních stromků pesticidy znečišťuje vodu a může vést k erozi půdy. A to nemluvíme o jejich likvidaci, často totiž po Vánocích končí u kontejnerů a na skládkách, do kompostu se bohužel dostanou jen málokdy.
I když se to na první pohled může zdát zvláštní, umělý stromek co do ekologie vede. A to i přesto, že jeho výroba je náročná a využívá plasty. Uhlíková stopa, kterou po sobě zanechá je však nižší. Může za to jeho dlouhá životnost. Zatímco živý stromek vydrží jen jednu sezónu, ten umělý může váš domov zdobit třeba desatery Vánoce.
Umělé vánoční stromeček jsou dnes od těch živých prakticky k nerozeznání. Zdroj: Shutterstock
Na ceně (ne)záleží…
Kromě ekologických výhod nesmíme pominout ani ekonomické aspekty. Nebudeme si lhát, cena sehrává při výběru vánočního stromku dost důležitou roli. Ty živé bývají v porovnání s těmi umělými levnější, a tak i tento faktor může rozhodovat. Nenechte se ale zmást, kvalitní umělý stromek vám totiž vydrží mnoho let, představuje tak výhodnou jednorázovou investici. Nemusíte každý rok kupovat nový, což je i s ohledem na neustále rostoucí ceny živých stromků, rozhodně dobrá zpráva pro vaši peněženku.
Dokonalost je v módě
Stromeček vybíráme samozřejmě také podle vzhledu. Všichni toužíme po pěkném, hustém, souměrném vánočním stromku. Ty živé však často mají do dokonalosti daleko. Obvykle je potřeba zamaskovat nepravidelné větvičky, zakrýt nehezké mezery za pomoci nejrůznějších ozdob nebo zkoušet najít jeho nejkrásnější stranu. S umělým stromečkem nic takového řešit nemusíte. Jsou dokonale propracované, vypadají symetricky, bohatě a naprosto realisticky. Často tak budete mít problém je od těch živých vůbec rozeznat. K sehnání jdou nejen v různých velikostech, ale i barvách. Můžete se tak odvázat a sáhnout nejen po těch klasických zelených, ale i bílých, stříbrných či extravagantních kouscích.
To pohodlí!
Nezanedbatelná je také praktická stránka, přece jen je člověk tvor pohodlný. O živý stromeček je třeba pečovat, dolévat vodu, uklízet jehličí. V krásně vytopené domácnosti totiž začne brzo vysychat a opadávat. S umělým stromkem nic z toho řešit nemusíte. Vydrží stále hezký a nemusíte po něm uklízet. Jen ho jednoduše poskládáte, pak zase složíte do krabice a uschováte na další rok, kdy vám zase rád bude dělat společnost.
Zdroj: berounsky.denik.cz, dumazahrada.cz, prozeny.cz