Profesionální knihovníci radí: Takto je uspořádáte jako profesionál
Knihy obohacují mysl a otevírají nové světy. Ale co když se vaše domácí knihovna promění v nepřehledný labyrint svazků? Uspořádání knih může být stejně uklidňující jako samotné čtení – stačí jen vědět, jak na to.
Pokud často čtete a zároveň patříte mezi lidi, kteří nepodlehli trendu elektronických knih, nejspíše máte doma pořádnou kopu svazků. Z toho důvodu možná přemýšlíte nad tím, jak si uspořádat domácí knihovnu. Přebírat se v přeplněných skříních, ve kterých panuje chaos, totiž nemusí být vůbec příjemné. Jaké způsoby organizace knihoven existují? Jak byste měli postupovat a které triky se vám možná budou hodit?
Před zahájením organizace knihy protřiďte
V první řadě se zamyslete nad tím, které knihy už nejspíše nikdy neotevřete. Takové svazky nemusí zabírat místo ve vaší knihovně. Proto si přizvěte na pomoc krabice a přebytečné knihy do nich vyskládejte. Až budete mít hotovo, je na čase, abyste rozhodli o jejich osudu.
Pokud chcete udělat dobrý skutek, můžete je darovat svým nejbližším, nebo odnést do nemocnice či domu pro seniory.
Další možností je samozřejmě prodej. Ten lze uskutečnit například prostřednictvím bazarů nebo sociálních sítí. Taktéž je můžete nabídnout k výkupu v antikvariátu nebo veřejným knihovnám.
Pro osoby s šikovnýma rukama může být zajímavou možností použít staré knihy jako materiál pro vlastnoruční výrobu.
Tyto způsoby uspořádání jsou nejvhodnější
Pokud máte knihy protříděné, je na čase zahájit organizaci. Toto jsou nejčastěji používané a nejvhodnější způsoby, jak svazky uspořádat:
Podle barvy přebalu
Velmi zajímavou volbou může být řazení knih podle barvy přebalu. Možná se nejedná o nejpraktičtější řešení, ale takové uspořádání potěší oči nejedné návštěvy.
Podle žánru
Knihy můžete seřadit například podle žánru. Zároveň není na škodu po sobě segmenty s jednotlivými žánry seřadit podle abecedy.
Podle emocí
Další možností je uspořádání knih podle emocí, které by měly ve čtenáři vzbuzovat.
To znamená, že například do jednoho bloku dáte knihy, jež by měly ve čtenáři vzplanout žár napětí. Do druhého takové, které mají uklidňující efekt. Do třetího ty, jež by měly vyvolat smutek. Do čtvrtého svazky, jež vzbuzují radost a tak dále…
Podle chronologie
Chronologické uspořádání knih může být obzvláště vhodné pro všechny, kteří vlastní zejména knihy o historii. Spočívá v tom, že si svazky uspořádáte dle období, ve kterém se jejich děj odehrává.
Podle abecedy
Jednou z nejpraktičtějších variant je řazení knih podle abecedy. Máte dvě možnosti. Buď je budete řadit podle počátečního písmena příjmení autorů, nebo názvu knihy.
Podle data vydání
Jednotlivé výtisky je možné seřadit i podle data vydání.
Je nicméně velmi pravděpodobné, že na jednotlivá data zapomenete. Tedy alespoň v případě, že vám nebyla nadělena eidetická (někdy označovaná jako fotografická) paměť. Proto počítejte s tím, že si možná budete muset před každým hledáním přizvat na pomoc internet.
Jednotlivé způsoby organizace můžete kombinovat
Nezapomínejte na to, že můžete způsoby uspořádání libovolně kombinovat. Například si můžete pořídit barevné přebaly a zabalit všechny knihy stejného žánru do určité barvy.
V praxi to může vypadat následovně: Všechny detektivky budete mít oblečené do žlutého kabátu, zatímco všechny fantasy knihy budou zahalené do zeleného přebalu.
Proč by měl každý číst alespoň jednou za čas
V průběhu moderní doby někteří jedinci možná ztratili o čtení zájem, ale to je velká škoda. Je totiž dokázáno, že má výrazně pozitivní vliv na mozek. Nejenže dle odborných studií podporuje paměť, rozvíjí kreativitu a zlepšuje empatii, ale taktéž se díky němu můžete dozvědět mnoho zajímavých věcí.
Zdroje: dumzahrada.cz magazinplus.cz bydlimechytre.cz