Prohledejte dětem šuplíky. Tyto pohádkové hračky mají dnes cenu zlata, máte je doma?
V dětským pokojíčcích se se může schovávat nevídané bohatsví. A to zejména tehdy, když přijde na figurky z různých seriálů, filmů a na sběratelské kartičky. Některé takové kousky se mohou vydražit i za stovky tisíc dolarů.
V posledních letech se na poli sběratelských předmětů odehrává nenápadná, ale dynamická revoluce. Dávno jsou pryč doby mincí a známek. V současné době nejvíce frčí zdánlivě obyčejné předměty, jako jsou plastové figurky Funko Pop, kartičky Pokémon nebo LEGO minifigurky, se staly symbolem nejen nostalgie, ale i lukrativních investic. Někteří sběratele neváhají utratit miliony korun za kousky, které by běžnému pozorovateli mohly připadat jako pouhé hráčky.
Disproporčně velké hlavy a disproporční hodnoty
Funko Pop figurky, populární plastové postavičky s nepoměrně velkými hlavami, vyrábí americká společnost Funko už přes dvacet let. K dnešnímu dni vzniklo cca 10 000 různých modelů, z nichž se většina prodává za cenu okolo 400 korun. Ovšem vzácné edice mohou dosahovat zcela jiných částek.
Například americký sběratel a youtuber vystupující pod jménem Grailmonster nedávno investoval rekordních 100 000 dolarů (cca 2,3 milionu korun) do dvojice zlatých figurek Willyho Wonky a Umpa-lumpy ze série Karlík a továrna na čokoládu. Těchto figurek bylo vyrobeno pouhých deset kusů. Youtuber tvrdí, že jde o jedinečnou příležitost, která mu přináší radost a potencionálně i zisk.
Ještě vzácnější je figurka Glow in the Dark z filmu Mechanický pomeranč. Její cena dosahuje okolo něco přes 300 000 korun, a to především díky její omezené dostupnosti.
Papírové poklady za miliony
Dříve extrémně populární Pokémon kartičky se vrátily na vrchol popularity, a to s neuvěřitelnými cenami. Historický rekord ceny za jedinou kartu padl s prodejem holografického Charizarda z první edice z roku 1999. Tato karta, samozřejmě v perfektním stavu (zabalená, nepoškozená) byla prodána za 420 000 dolarů (přes 10 milionu korun).
Mezi dalšími vzácnými kartami dominuje Pikachu Illustrator, která byla udělena jako ocenění v umělecké soutěži v roce 1998. Její hodnota dosahuje milionů korun.
LEGO nemohlo chybět
Ve výčtu takto drahých a populárních dětských hraček samozřejmě nemůže chybět legendární LEGO. Minifigurky, které vznikají od roku 1978, jsou samozřejmě dalšími populárními sběratelskými předměty. Mezi nejvzácnější patří zlatá figurka C-3PO, která byla vytvořena v roce 2007 k 30. výročí Star Wars. Pouhých pět kusů této figurky bylo zařazeno do veřejné soutěže, a není se tedy čemu divit, že jde o extrémně vzácný sběratelský artefakt s hodnotou statisíců korun.
Ještě více na sebe upozorňuje figurka R2-D2 z 18karátového zlata. Tato exkluzivní figurka vznikla při uvedení LEGO setu Millennium Falcon v roce 2017 a byla vylosována mezi členy LEGO VIP klubu. Protože byl vyroben jediný kus, jde o skutečný sběratelský unikát.
Draží se i Tatra 813
I na české sběratelském trhu se občas objeví kousek, u kterého všem spadne brada. Jeden takový případ se stal na portálu Aukro, kde se vloni v květnu prodala plastová Tatra 813 za neuvěřitelných 235 tisíc korun. Tato hračka, vyrobená v omezeném množství a dodávaná v originálním obalu, se stala rekordní transakcí na poli starožitných hraček v České republice.
Za Tatrou 813 následuje model tramvaje T111 z bakelitu, který se prodal za 131 tisíc korun. I v tomto případě hrála klíčovou roli rarita a původní obal. Podobně jako u zmiňované Tatry se zde potkala poptávka s nabídkou a vznikla ochota zaplatit za nostalgický kousek tak vysokou cenu.
Zdroje: iDNES, reddit.com, Aktuálně