Prokletá pohádka Šíleně smutná princezna: Král Dobromysl zemřel při natáčení. Dcera Kopeckého a Zázvorkové se premiéry nedožila
Šíleně smutná princezna patří mezi nejpopulárnější české pohádky všech dob. Ne každý ale ví, že natáčení legendárního filmu postihla řada smutných událostí. Jednalo se o úmrtí hvězd, které se na natáčení podílely, případně jejich blízkých. Oblíbený snímek se tak stal pravděpodobně jedním z těch nejvíce prokletých.
Režisér Bořivoj Zeman, který pohádku Šíleně smutná princezna natáčel, nejspíš vůbec netušil, jak těžkým chvílím bude během své práce muset čelit. Natáčení totiž poznamenala smrt jednoho z herců.
Krále Dobromysla ztvárnil herec Rudolf Deyl mladší. Tomu ale krátce předtím, než padla první klapka, lékaři diagnostikovali rakovinu. Práce pro něj proto byla velmi těžká. Že zemře během natáčení ale nikdo nepředpokládal. Ačkoliv jeho role na něj nekladla žádné zvláštní fyzické nároky, fatální následky měla srdeční příhoda, která jej postihla.
Ještě tři měsíce předtím, než mu zhoubné onemocnění bylo diagnostikováno, přitom se svou rodinou dováděl ve vlnách na dovolené v Jugoslávii. Na nemoc se přišlo náhodou, jeho zdravotních obtíží si totiž všimla rodinná známá, která byla lékařka, a doporučila mu vyšetření. Špatně mu totiž fungovala plíce.
„Zjistili, že tam měl vodu. Byla až u srdce! Oni mu ji pak odsáli, ale našli tam i krev. A to avizovalo něco nedobrého. Tak mu vzali i kostní dřeň a přišli na to, že je to rakovina,“ popsala vdova po herci Dáša Deylová.
„Když mu rakovina sežrala ramenní kloub, museli mu dát bandáž, aby se vůbec mohl opírat o ruku,“ prozradila manželka nemocného herce smutně.
Deylova smrt štáb pochopitelně velice poznamenala. Někteří herci dokonce uvažovali o tom, že s pohádkou skončí. Zvažovali to ostatně i samotní tvůrci. Protože jim ale bylo líto zahodit veškerou dosavadní práci, nakonec se s těžkým srdcem rozhodli jeho roli přeobsadit.
Šíleně smutná princezna děsila pověrčivé herce
Najít náhradníka ale nebylo vůbec jednoduché. Není žádné tajemství, že herci často bývají velmi pověrčiví. Z toho důvodu dva oslovení – Ladislav Pešek a Josef Beyvl – roli odmítli. Nakonec se nechal přesvědčit Bohouš Záhorský, který za Deyla roli dohrál.
Většina scén byla natočena znovu, v jedné ovšem stále diváci mohou Deyla vidět. Jedná se o záběr na shromáždění nápadníků před zámkem, ve kterém je stojící král Dobromysl vidět pouze z dálky.
Náročné natáčení mělo také velmi nepříznivý dopad na rodinu herce Miloše Kopeckého, který si zahrál jednoho z vykutálených královských rádců. Ti se zapsali do srdcí fanoušků filmu především písní „Kujme pikle“. Herec netrávil doma příliš mnoho času, stejně jako jeho někdejší manželka Stella Zázvorková.
Jejich dcera Jana Kopecká neustálou nepřítomnost rodičů snášela velice špatně. Vychovávala ji jen maminka, která na ni neměla příliš mnoho času, a tatínek se v jejím životě příliš nevyskytoval. To v jejím případě bohužel vedlo k psychickým problémům.
Zpoždění Stelly Zázvorkové stálo její dceru život
Dívka se několikrát pokusila sáhnout si na život, pokaždé to ale proběhlo tak, aby svou matku pouze vyděsila. V polovině 60. let se k tomuto kroku rozhodla znovu. Věděla přesně, kdy se Stella Zázvorková vrací z divadla, a tak chvíli před tím pustila plynovou troubu, do které strčila hlavu.
Herečka se ale toho dne bohužel v divadle zdržela zhruba o dvě hodiny. Toto zpoždění bylo rozhodující. Po příchodu domů našla mladičkou Janu, které v tu dobu bylo pouze patnáct let, mrtvou. Premiéry Šíleně smutné princezny, ve které zazářil její otec, se tak nedožila.
Miloš Kopecký o této smutné události nikdy nemluvil a všichni v jeho okolí věděli, že se ho na ni nemají ptát. Je ale možné, že tragédie zásadním způsobem přispěla k pozdějšímu rozvoji jeho depresí, kterými trpěla také jeho dcera.
Hudba vadila z politických důvodů
Krátce po premiéře pohádky přišel červen roku 1968 a do Československa přijely tanky. To mělo dopad také na slavnou muzikálovou pohádku. Hudbu totiž složil Jan Hammer mladší, který měl velký talent, přestože mu bylo teprve osmnáct let.
Ten pocházel z hudební rodiny a po srpnu 1968 emigroval do Ameriky. To ale tvůrcům filmu způsobilo politické problémy. Chvíli to vypadalo, že pohádka skončí navěky v trezoru. Nakonec ale bylo „pouze“ odstraněno jméno autora hudby, která baví generace diváků.
Zdroje: Blesk.cz, Dotyk.cz, Extra.cz, Proženy.cz, Ahaonline.cz