Psycho kvíz: Jak moc vás televize za komanče ovlivnila? Pokud dáte 8/8, máte dodnes vymytý mozek
Historie naší země se může pyšnit svojí dlouholetostí. Koneckonců náš národ žije na tom samém místě už více, než tisíc let. Za tu dobu jsme se však stali předmětem šikany ze strany silnějších zemí v našem okolí. A nebylo tomu tak jedinkrát. V průběhu historie se tak různé režimy snažily tím či oním způsobem potlačit naši identitu. A poslední dozvuky těchto tendencí s sebou přinesla normalizační televize, která měla za cíl utlumit potřeby národní emancipace po potlačení Pražského jara.
Historie je složitá a zpravidla psaná vítězi. Ti si pak mohou diktovat, jaké části příběhů se veřejnost dozví a jaké se nedozví. Zároveň často docházelo i k úpravě a přepisu historických událostí tak, aby vyhovovaly stávajícímu establishmentu. Někdy však stačilo i méně, jako například opakované masírování lidu nudnými televizními pořady, které oslavovaly ty samé výdobytky vládnoucí garnitury stále dokola. A určité následky této mediální masáže můžeme pociťovat dodnes.
Normalizace aneb potlačení Čechů
Normalizací rozumíme období naší historie, které začalo po vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968. Zdejší společnost se totiž začala až příliš liberalizovat a probíhaly zde pokusy o rozvolnění vztahů mezi námi a západem. Sovětský svaz, který se považoval za hegemona komunistického světa, něco takového tolerovat nehodlal. Výsledkem se stala jedna z temných epizod naší moderní historie.
Zatímco role československé televize byla v průběhu 50. a 60. let spíše rekreační, po nástupu Husákova vedení v dubnu 1969 se stala čistě nástrojem Ústředního výboru komunistické strany Československa. Do vedení televize se tak dostali pracovníci strany, kteří byli zároveň významnými kritiky politiky Pražského jara. Všichni ti, co byli v předchozích dobách podporovateli Pražského jara, museli pozice ve státní televizi opustit. Začalo tak nové období zpracovávání informací u nás. Králem tehdejší televize se stal Jan Zelenka, který v Československé televizi mezi lety 1969 až 1989 působil jako ředitel.

Rituální vymývání mozků
Jedna z věcí, kterou se normalizační televize vyznačovala, bylo systematické vysílání stále stejných rituálů komunistické strany, jako byla stranická zasedání a sjezdy, nebo manifestace k různým výročím KSČ. Televize mnohdy sloužila k oslavování stranických výročí, jako bylo narození Karla Marxe, ale i narozeniny nejvýše postavených komunistických funkcionářů.
Úkolem ředitele televize Zelenky bylo zavést do vysílání nové pořady, které plně vyhovovaly vládnoucí garnituře po ideologické stránce. Nastalo období přísné cenzury a televizní zpravodajství se proměnilo čistě v nástroj pro šíření propagandy. Ideologie se začala zákonitě vpisovat i do zábavních pořadů a seriálů, které vytvářely žádoucí obraz socialistické společnosti. Příkladem může být oblíbený seriál 30 případů majora Zemana, který je ve své podstatě vykreslením dokonalého důstojníka, schopného vždy mazaně přelstít nekalé živly.

Následky pociťujeme dodnes. Nebo ne?
Normalizace měla za následek mimo jiné i do té doby bezprecedentní korupci. Lidé napříč společenskými vrstvami začali žít dvojí život a zastávali dvojí názory. Ty, které prezentovali veřejně, byly ty oficiální. Ty, které si nechávali pro sebe, nebo pro úzký kruh osob, byly ty skutečné. V reakci na stranický tlak se u nás opět zaktivizoval disent, ale zároveň zde vznikala i díla, která režimní poměry kritizovala.
Koncem normalizace však začala vznikat i filmová díla, která kriticky reflektovala stav československé společnosti. Příkladem tak mohou být například snímky, jako Bony a klid, otevřeně ukazující realitu veksláctví, nebo Smoljakova Nejistá sezona, hořkosladká komedie z časů, kdy moc do smíchu nebylo.
V televizi byl kladen důraz na budování obrazu poslušného, pracujícího člověka, který mohl těžit ze systému, který vždy fungoval. Pokud tak nastalo něco špatného, vždy se jednalo o selhání jednotlivce, nikoliv systému. A v tomto ohledu některé vlivy komunistického režimu panují ve společnosti dodnes. Normalizační televize naučila Husákovy děti potřebu se izolovat od druhých, kterou mnohdy zažíváme i v moderní době. V krátkém kvízu si můžete vyzkoušet, jak moc jste ovlivněni zrovna vy.