Byl to nejstrašidelnější dědek socialismu. Když hrál v televizi, tak i pes zdrhl pod gauč
Pán všeho času. Čaroděj, který se s ničím nemazal a pro krásnou princeznu byl ochoten udělat i nemyslitelné. Dětem ze z něj vlasy hrůzou ježily a dospělým způsoboval odpor. V Princi a Večernici byl tenhle herec ztělesněním zla a špatných hodnot, jeho představitel byl přitom geniální herec a muž s dobrým srdcem, který si dokázal podmanit i srdce ostatních. Kdo byl nejděsivějším mužem socialismu?
Bystřejší čtenáři už asi podle výše zmíněných náznaků odhalili, o kterého temného čaroděje se jedná. Filmoví znalci se určitě dovtípili i jeho představitele. Řeč je samozřejmě o Mrakomorovi, jemuž propůjčil tvář legendární herec Radoslav Brzobohatý. A nutno podotknout, že se této role dokázal zhostit skvěle. Dětem bezesporu naháněl hrůzu, o tom se nedá pochybovat. Silně však dokázal zapůsobit i na jejich rodiče. Hluboký temný hlas, kterým během filmu promlouval, zní dodnes kdekomu v uších. Ledové pohledy, kterými diváky skrze kameru probodával asi taky nepřidávají na klidu. Za rolí zlého čaroděje se ale paradoxně ukrývá muž se zlatým srdcem. Pojďme si trochu připomenout jeho příběh.

Mrakomor – pán všeho nečasu
Pro pohádku Princ a Večernice hledal v roce 1979 režisér Václav Vorlíček někoho, kdo dokáže vyvolat strach, ale zároveň díky stoickému klidu u ostatních budit respekt. Pokud je popis role takový, jen těžko bychom si dokázali vybrat lépe, že se povedlo tehdy právě Vorlíčkovi. Scény Radoslava Brzobohatého s Libuší Šafránkou v roli princezny jsou ikonické a jejich vzájemná chemie neuvěřitelná. Na tehdejší filmařské poměry navíc snímek nabízel řadu jedinečných scén, které působily často až hororovým dojmem, namísto novodobé pohádky. Vybrané kulisy čarodějného hradu Krakovce navíc podtrhovaly Mrakomorův děsivých charakter a zjev. Přeci jenom je Mrakomor i díky jeho vizáži jedním z nejikoničtějších záporáků českého filmu. A velkou zásluhu na tom má i tehdy 46 letý Radoslav Brzobohatý, který svou klidnou mimikou budil až psychopatický dojem.
Radoslav Brzobohatý – génius za maskou zla
To, že je Radoslav Brzobohatý géniem ve svém oboru, bylo v té době již známo napříč celým showbyznysem. Přeci jenom měl v době natáčení Prince a Večernice za sebou již slibnou část své kariéry, která čítala mimo jiné velkou řadu oceňovaných filmů. Radoslav Brzobohatý byl charismatickým hercem, jehož um měl vskutku široký záběr. Dokázal zahrát snad vše od hrdinských rolí přes dramatické charaktery až po krajně záporné postavy. Problém neměl ani s kvalitní komedií, což prokázal hned několikrát.
Spousta diváku si jej přeci jenom kromě Mrakomora dost často spojuje například s učitelem Kardou ze snímku Sněženky a machři, kde žádnou vtipnou scénu rozhodně nekazil. Podle spolupracovníků byl Radek Brzobohatý jedním z herců, kteří dokázali zahrát vše. Uměl vyvolat emoce i strach, ale stále zůstal lidský. Dokázal děsit a zároveň fascinovat. Často prý způsoboval situace, kde mu diváci fandili a obdivovali ho, ačkoliv měl být v první řadě padouchem. Jakmile však padla klapka, dokázal celý štáb dlouhou dobu bavit. Tak činil v podstatě celý svůj život. Poslední snímek totiž natočil ještě v roce 2012, ve kterém taky zemřel.
Proč byl zrovna Mrakomor tak nezapomenutelný?
Na úspěchu právě této postavy se podepsala určitě i doba, ve kterém, byl snímek natočen. Závěr 70. let v Československu byla zrovna nejveselejším obdobím pro oblast filmu a produkce byla často šedá a nudná. Komplexní charakter Mrakomora, kterému navíc herec takového formátu dodal duši, tak působil hned svěžím a jedinečným dojmem. I proto si pravděpodobně získala jedna z nejslavnější Brzobohatého rolí takový obdiv. Nezapomenutelné je navíc i samotné filmové zpracování. Ikonickou scénu, kde Mrakomor po propíchnutí umírá a teče z něj dešťová voda, z hlavy pravděpodobně přeci jenom jen tak nikdy nedostaneme.
Zdroje: csfd.cz, blesk.cz, ahaonline.cz