Ranní rituály se mění. Tento nápoj vám dobije baterky rychleji než cokoliv jiného
Povzbuzující Yerba maté má kořeny v Latinské Americe, popularity ale získává po celém světě. Je přitom úžasnou náhradou kávy, která má plno negativních účinků. Maté naopak dokáže neskutečné – obsahuje v sobě totiž vzájemně jak zklidňující, tak i povzbuzující látky!
Nejprve je potřeba zmínit, že yerba maté obsahuje kofein, stejně jako káva, černý čaj nebo třeba čaj matcha. Není tak vhodný pro těhotné či kojící ženy, které by se o jeho užívání měly poradit se svým lékařem.
Pokud se snažíte vyřadit kofein z jídelníčku úplně, může být tento nápoj dobrým mezistupněm při takzvaném postupném odvykání. Kofein je totiž návykový a pokud jste zvyklí třeba na šest hrníčků kávy denně (ano, i takoví lidé existují), pak není nejlepším nápadem pokusit se přestat s jejím pitím okamžitě.
Velmi rychle se totiž mohou dostavit symptomy jako ukrutné bolesti hlavy, nadměrná podrážděnost, poruchy spánku a podobně. Daleko lepší je tedy množství kávy postupně snižovat nebo doplňovat kofein do těla právě pomocí nejrůznějších čajů, které tuto látku spíše uvolňují postupně.
Bojuje proti nervozitě, povzbuzuje a zároveň zklidňuje
V jednom šálku yerba maté je zhruba tolik kofeinu, co v hrníčku kávy, zároveň však obsahuje afaptogeny, které působí proti negativním zdravotním důsledkům, jež právě nadměrná konzumace kofeinu způsobuje. Má v sobě též velké množství antioxidantů, riboflavin, thiamin a nejrůznější vitamíny. Pít by se měl však maximálně dvakrát denně.
Popularitu získává u mladých lidí, kteří hledají ke kávě alternativu. Yerba maté pak pomáhá zvládat nervozitu, zároveň kromě zklidnění a zlepšení nálady i pozitivně nakopne mysl. Zklidnění a zároveň povzbuzení – to je fenomén, kterého pitím kávy (a vlastně asi ani žádného jiného nápoje) nedosáhneme.
Je vyhledávaný i na hubnutí
Oblíbené „kafíčko“ sice dodá tělu rychlý zdroj energie, jeho časté pití ale může přispívat ke vzniku úzkostí či nervozity. Také po něm mnohé konzumenty pálí žáha, další pozorují, jak se jim po něm náhle rozbuší srdce. Příval energie má pak zpravidla velmi rychlý pokles, a pokud si nedáme další šálek, cítíme se po zbytek dne zkrátka pod psa.
Maté naopak neobsahuje pouze kofein, ale i další látky jako theobromin, díky kterému rychlému poklesu energie naopak zabrání. Mnoho lidí si tento jihoamerický nápoj oblíbilo i kvůli jeho účinkům na hubnutí, kdy přispívá k efektivnějšímu spalování tuků. Tlumí totiž chuť k jídlu a zrychluje metabolismus. Samozřejmě pokud jej už dále nedoslazujeme!
Prevence mnoha nemocí a pořádná dávka antioxidantů
Sportovci jej mohou pít před tréninkem, studenti třeba před důležitou zkouškou či při studiu. Mnozí jej také považují za stokrát zdravější variantu energetických nápojů, které v sobě mají plno éček a sladidel.
Kromě toho je nápoj maté považován za superpotravinu (obsahuje až o 90 % více antioxidantů než káva či tolika lidmi milovaný zelený čaj) a podporuje správnou činnost srdce, kdy zabraňuje ukládání usazenin v cévách, zlepšuje krevní oběh a snižuje hladinu cholesterolu.
Mimo jiné je dobrým pomocníkem v boji proti nejrůznějším chronickým onemocněním a pomáhá posilovat imunitní systém. Má močopudné schopnosti, takže tělu zároveň pomáhá vyplavovat nebezpečné toxiny. Zároveň stimuluje pohyb střev a je tedy vhodný pro jedince, kteří trpí častými zácpami. Navíc se pyšní také protizánětlivými účinky.
Poklad ze srdce Latinské Ameriky
Ještě jedna drobnost – maté se často přezdívá „čaj“, přestože se ale jedná o lístky cestmíny paraguayské, stálezeleného keře ze srdce džungle. Původní obyvatelé jej považovali za dar od bohů a v Argentině je dokonce národním nápojem.
Podle tradičního způsobu se podává v nádobě z vydlabané tykve, která má úzké hrdlo a v rámci tradičního rituálu se sdílí s ostatními. Někdy jej Jihoameričané nepijí čistý, ale smíchaný s nejrůznějším limonádami či džusy.
Zdroje: vegmania.cz, healthline.com